Efektyviausiai susidūrimo su prekėmis padeda išvengti tinkama apranga: šviesūs drabužiai ilgomis rankovėmis, kelnės, sukištos į kojines.

Be to, reikėtų vengti brūzgynų, nevaikščioti po aukšta žole užžėlusią pievą.

Atbaido ir naminės priemonės

Dažniausiai erkės tūno drėgnose vietose, kur patenka mažai saulės šviesos. Aktyvi erkė paprastai įsitaiso 10–20 cm aukštyje, bet gali būti randama iki 1 m aukščio. Todėl susidūrimo su šiais voragyviais efektyviausiai gali padėti išvengti tinkama apranga: šviesūs drabužiai ilgomis rankovėmis, kelnės, sukištos į kojines.

Be to, reikėtų vengti bruzgynų, nevaikščioti po aukšta žole užžėlusią pievą.

Specialistai atkreipia dėmesį, jog naudojant erkes atbaidančius preparatus – repelentus – būtina atidžiai perskaityti vartojimo instrukciją. Dėl galimų alerginių reakcijų ypač atsargiai reikėtų tepti vaiko ir kūdikio odą, iš pradžių priemonę patikrinti ant mažo plotelio.

Erkes atbaidyti gali padėti ir naminės priemonės – eteriniai aliejų mišiniai, kokosų aliejus, svogūnas, česnakas, actas, rozmarinas. Jomis reikėtų ištepti atviras kūno vietas arba pasipurkšti mišiniu, skiestu su vandeniu.

Bene efektyviausias erkių priešas – nimbamedžių ir arbatmedžių aliejus. Tačiau pastarąjį rekomenduojama sumaišyti su dvejomis dalimis vandens ir tik tada purkšti ant odos, drabužių. Turintieji itin jautrią odą aliejų turėtų praskiesti dar daugiau. Be abejo, prieš tai vertėtų išsiaiškinti, ar nesate minėtiems augalams alergiškas.

Jei įsisiurbė erkė

Erkės mėgsta įsisiurbti į švelnesnės odos vietas, todėl kol jos atranda tinkama vietą, gali praeiti net valanda. Todėl grįžus iš gamtos būtina atidžiai apžiūrėti kūną, išsišukuoti plaukus.

„Jei radote įsiurbusią erkę, skubiai pašalinkite ją kuo arčiau odos suimdami pincetu ir ištraukdami tiesiu judesiu. Ant įsisiurbusios erkės nepilkite jokių cheminių medžiagų, aliejaus ar spirito“, – patarė Kauno visuomenės sveikatos biuro specialistė Giedrė Macaitienė.

Erkinis encefalitas – dvejomis bangomis

EE inkubacinis periodas trunka 2–28 dienas (vidutiniškai – 7–14 dienų). Maždaug 80 proc. atvejų ligos eiga turi dvi bangas.

„Pirmosios vieną–aštuonias dienas trunkančios ligos fazės požymiai yra nespecifiniai. Žmogus karščiuoja, jaučia bendrą nuovargį, silpnumą, vargina kaulų, raumenų, galvos skausmai, rečiau pasireiškia dispepsiniai ar viršutinių kvėpavimo takų kataro požymiai“, – sakė visuomenės sveiktos biuro specialistė.

Po pirmosios EE stadijos eina „tariamo pasveikimo“ periodas, kuris trunka 1–33 dienas (dažniausiai 5–8 dienas). Jeigu laiko tarpas tarp pirmosios ir antrosios ligos fazės yra labai trumpas (mažiau kaip 24 valandos) ir žmogus tiesiog nepajunta klinikinio pagerėjimo bei tuo atveju, kai pirmos fazės klinika yra labai neryški, silpna, EE eiga tampa tariamai „vienbangė“.

Antrosios ligos fazės, kuri išsivysto 20–30 proc. užsikrėtusių asmenų, metu nustatomi centrinės nervų sistemos pažeidimo simptomai ir uždegiminiai pakitimai smegenų skystyje.

Klastingoji Laimo liga

Daug klastingesnė yra Laimo liga: skirtingai nei EE, šios ligos pradžios dažniausiai nelydi ryškūs simptomai, ji formuojasi lėtai, trunka keletą metų ir negydoma arba neteisingai gydoma gali baigtis sunkiu invalidumu.

„Pirmieji sutrikimo požymiai išryškėja po kelių dienų, savaičių ar net mėnesių nuo erkės įsisiurbimo. Apie 70 proc. pacientų erkės įsisiurbimo vietoje susidaro ribotas, lėtai besiplečiantis, neskausmingas paraudimas – raudonė, kuri gali trukti keletą dienų, savaičių, net mėnesių. Tačiau likusiai daliai ligonių raudonės gali nebūti, taip kaip ir kitų ryškių negalavimo požymių“, – pasakojo G. Macaitienė.

Šie reiškiniai paprastai net negydomi praeina savaime, tačiau po kelių savaičių, mėnesių ar net po vienerių dvejų metų atsiranda įvairių ir jau ryškių šios klastingos ligos simptomų.

„Gali persikreipti veidas, sutrikti miegas, širdies veikla, atmintis, regėjimas, atsirasti sąnarių, galvos, ausų, nugaros skausmų, odos pažeidimų ir kt. Ypač dažnai pasitaiko įvairių nervų sistemos pažeidimo požymių – nugaros arba sprando srities radikulitas“, – aiškino specialistė.

Pasireikšti gali ne visi minėtieji simptomai, o tik vienas kitas, atsirasti ne vienu metu, ligonis tiesiog jausti nuolatinį nuovargį.

Verta žinoti

Geriausia prevencija nuo erkių platinamo EE yra skiepai. Šia liga užsikrėsti galima ir geriant nevirintą karvių ar ožkų pieną. Virinant pieną EE virusas žūsta per 2 minutes, veikiant 70˚C temperatūrai – per 5 minutes.

Laimo ligos sukėlėjas dauginasi labai lėtai, tad kuo skubiau erkė pašalinama, sumažėja tikimybė užsikrėsti šia liga.