Atsako „Northway“ medicinos centro Klaipėdoje gydytoja nefrologė Gintarė Martynaitienė

- Kalbant apie inkstų uždegimą paprastai turimas omenyje bakterinės kilmės pielonefritas. Šią ligą rečiau sukelia virusai, dažniau – bakterijos. Populiariausia – žarnyno lazdelė, Escherichia coli bakterija. Ji natūraliai gyvena kiekvieno mūsų žarnyne, bet esant nepalankioms aplinkybėms gali apimti šlapimo takų sistemą ir sukelti šlapimo pūslės ar net inkstų uždegimą. Todėl peršalus, susirgus gripu ar išplitus kitų sistemų virusinei infekcijai bei nusilpus bendrai organizmo apsauginei funkcijai, neretai lengviau pasigauti ir bakterinės kilmės, šiuo atveju šlapimo takų, infekciją.

Pielonefritui būdinga staigi ligos pradžia – juosmens skausmas, aukšta, dažnai net iki 40 laipsnių temperatūra, lydima šaltkrėčio, pykinimo, vėmimo. Dalis ligonių jau kelias dienas prieš tai gali jausti ir cistitui (šlapimo pūslės uždegimui) būdingus simptomus – dažną skausmingą šlapinimąsi, dažną ir mažais kiekiais šlapinimąsi, nepilno išsišlapinimo jausmą, šlapimo nelaikymą. Tikslius uždegiminius rodiklius parodo šlapimo tyrimas.

Imuninei sistemai veikiant tinkamai, organizmas pats savo jėgomis stengiasi kovoti su infekcijos sukėlėju. Patogeną bando sunaikinti šlapimo pūslės gleivinės „kareiviai“ – vadinamosios fagocitinės ląstelės, taip pat baktericidinėmis savybėmis pasižyminčios šlapime esančios medžiagos. Iš urogenitalinės sistemos infekcijos sukėlėją pašalinti stengiamasi išvarant daugiau šlapimo.

Jei nėra ryškaus intoksikacinio sindromo, nekomplikuotas pielonefritas ar cistitas gali būti gydomas ambulatoriškai prižiūrint šeimos gydytojui ar (ir) nefrologui. Yra skiriamas efektyvus antibakterinis gydymas (geriamieji antibiotikai), svarbi higienos, režimo bei skysčių balanso kontrolė.

Esant komplikuotai šlapimo takų infekcijai (kai yra šlapimo takų obstrukcija, sergama gretutinėms, onkologinėms ligoms ir kt.), mažesnesniam nei 22 savaičių nėštumui, būtinas racionalus kompleksinis stacionarinis gydymas (įvertinus šlapimo pasėlio ir antibiotikogramos rezultatus). Retais atvejais dėl virusinės kvėpavimo takų infekcijos ar gripo gali kilti antrinis, imuninis inkstų uždegimas. Šią ligą gali sąlygoti ne tik virusai, bet ir kiti įvairūs veiksniai – stresas, medikamentai, sisteminės ligos.

Tokio uždegimo simptomai mažai kuo skirsis nuo anksčiau išvardytų, tačiau dėl kitokios ligos kilmės jo eigą sunkiau prognozuoti, inkstų funkcija gali greitai pablogėti. Taigi ir gydymas smarkiai skiriasi – geriami imunosupresantai, tokiems pacientams prireikia net pakaitinės inkstų terapijos. Įtariant šią patologiją vien šlapimo tyrimo neužteks, dažnai atliekama ir inksto biopsija. Dėl ligos specifiškumo bei sunkumo pacientai gydomi stacionare. Laimei, tai – reta liga, dažniausiai stebimi bakterinės kilmės nekomplikuoti pielonefritai.

Verta žinoti

Didesnę riziką susirgti uropoetinės sistemos uždegiminėmis ligomis turi sergantieji cukriniu diabetu, imunodeficitinėmis ar kraujo bei kitomis gretutinėmis ligomis. Taip pat tomis, kurios sutrikdo šlapimo nutekėjimą ir sąlygoja jo sąstovį – prostatos ligos, inkstų ar šlapimo pūslės akmenligė, gimdos, gimdos kaklelio ligos.

Šlapimo takų infekcijų rizika padidėja dubens ir tarpvietės operacijų, intervencinių diagnostinių procedūrų (cistoskopijos) metu bei atliekant ilgalaikę šlapimo pūslės kateterizaciją.

Ligų rizika padidėja esant dideliam lytiniam aktyvumui ar dažnai lytinių partnerių kaitai, jei nesilaikoma asmens higienos.
Dėl anatominės struktūros ypatumų (trumpos, tiesios šlaplės, greta esančios makšties, kuri dažnai būna kolonizuota bakterijų) moteris šiomis ligomis serga daug dažniau nei vyrai.