Kas lemia tokį nevaldomą ėdrumą? Kaip susilaikyti tuomet, kai skrandžio poreikiai patenkinti, tačiau noras kimšti valdo? Šįsyk kalbiname ne dietologą, žolininką ar gydytoją, o Praktinės psichoterapijos centro, veikiančio prie S. Kovaliovo Inovacinių psichotechnologijų instituto, specialistę, sertifikuotą integralinio neuroprogramavimo konsultantę Lingą Švanienę.

„Iš tiesų problema yra ne nevaldomas apetitas, o tos pasekmės, kurios gali būti susijusios su polinkiu persivalgyti. Juk yra tokių žmonių, kurie gali valgyti ką nori, kada nori ir kiek nori, tačiau nestorėja. Yra net tokių žmonių, kurie labai norėtų papilnėti, tačiau lyg tyčia joks maistas jiems į kūną neina. Ar didelis apetitas jiems yra problema? Tikrai – ne. Tad problema yra ne apetitas, o nepasitenkinimas kūno formomis, jo svoriu. Problema gali būti ir sveikatos dėl antsvorio blogėjimas.

Tad klientai paprastai ir kreipiasi ne dėl apetito problemų, o dėl galimybės sulieknėti. Jie jau būna išbandę daugybę dietų, kurios ilgainiui sugrąžino ne tik prarastus kilogramus, bet ir pridėdavo papildomų. O bandymai sportuoti ilgainiui nutrūkdavo, nes pritrūkdavo tai laiko, tai pasiryžimo, nes ilgainiui pasirodydavo, kad viskas veltui. Tada ir kildavo jiems mintis, kad pagrindinis stabdys, neleidžiantis pasiekti norimų rezultatų, yra ne mityba, ne fizinis aktyvumas, o psichika“, – pasakoja L. Švanienė.

- Ar galima jiems padėti?

- Žinoma! Tik noriu iškart perspėti, kad tai nėra kokie stebuklingi žodžiai, kurių dėka iškart pasiekiamas norimas svoris. Integraliniame neuroprogramavime yra naudojamas psichologijos mokslų daktaro prof. S. Kovaliovo sisteminio darbo modulis, kurį atliekant, žmogaus pasąmonė žingsnis po žingsnio yra „įtikinama“, kad lieknas kūnas yra būtent tai, kas padarys žmogų laimingą, jo gyvenimas taps įdomus, turiningas, visavertis. Tada lieknėjimo procesas tampa kur kas lengvesnis ir paprastesnis.

- Kaip įtikinti pasąmonę, kad geriau būti lieknam nei turėti antsvorio?

- Kaip minėjau, yra visa sistema psichotechnologijų. Pateiksiu vadinamąją išsukimų į viršų ir žemyn psichotechniką iš NLP (neurolingvistinio programavimo) bagažo. Paprastai žmogus nepasiekia norimo tikslo (mūsų nagrinėjamu atveju – norimo kūno svorio) dėl to, kad pritrūksta motyvacijos. Kaip sako prancūzų posakis: norėti reiškia galėti. Vadinasi, jei žmogus nepasiekia norimo tikslo, jis nepakankamai stipriai nori.

Pirmoji psichotechnikos dalis kaip tik padeda sustiprinti norėjimą. Psichotechniką pateiksiu, remdamasi jos aprašymu S. Kovaliovo knygoje „Įvadas į neurotransformingą“. Kad pasakojimas neatrodytų kaip sausas techninis aprašymas, pridėsiu galimus atsakymus mūsų nagrinėjama lieknėjimo tema.

Suformuluokit tikslą ir iš eilės užduokit sau klausimą „O ką tai man duos?“

Tarkim, mūsų suformuluotas tikslas skamba taip: noriu tapti ir būti moterimi, kuri sugebės sulieknėti iki 60 kilogramų ir tokį kūno svorį išlaikys visą žemišką gyvenimą.

– O ką tai man duos?

– Galėsiu pirkti man patinkančius rūbus ir juos nešioti.

– O ką tai man duos?

– Žiūrėsiu į veidrodį ir galėsiu sau pasakyti, kad aš graži.

– O ką tai man duos?

– Galėsiu išeiti į žmones ir jausiuos laisvai, bendraudama su bendraamžiais.

– Ir kada jau galėsiu laisvai bendrauti su bendraamžiais, ką tai man duos?

– Išliksiu atsipalaidavusi, linksma, pasitikinti savimi, kalbėdama su man patinkančiais vyrais.

– O ką tai man duos?

– Galėsiu sutikti sau tinkamą vyrą, kurį aš pamilsiu ir kuris pamils mane.

– O ką tai man duos?

– Džiaugsiuos mūsų bendravimu, su malonumu rūpinsiuos mylimu vyru ir leisiu jam rūpintis manimi, mėgausiuosi seksu.

– O ką tai man duos?

– Galimybę sukurti šeimą, save realizuoti kaip mylinčią ir mylimą žmoną.

– O ką tai man duos?

– Begalinį džiaugsmą!

– O ką man duos begalinis džiaugsmas?

– Laimę ir mėgavimąsi gyvenimu!

Tokiu būdu suvokiu, kad tam, jog tapčiau laiminga, džiaugčiausi ir mėgaučiausi gyvenimu, tereikia sulieknėti iki 60 kilogramų.

Bet juk tai nereiškia, kad padidinus motyvaciją ir įtikinus savo pasąmonę, kad kūno lieknumas padarys žmogų laimingą, jis galės valgyti kiek norės?

Jei žmogus žino, ko nori, ir netgi tada, jei jis pakankamai stipriai nori, tikslo pasiekimas gali atrodyti neįmanomas, nes išlieka neaišku, kaip jį pasiekti. Čia padeda antroji psichotechnikos dalis, kurios metu kaip tik išsiaiškinama, ką reikia daryti, norint sulieknėti.

Išsukimas į apačią prasideda nuo klausimo „Kas trukdo pasiekti šį tikslą?“ Išvardinus daugybę problemų, pateikiame klausimą: „Kaip būtų galima išspręsti šią problemą?“