Taigi su Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Reumatologijos centro vadove prof. Irena Butrimiene kalbame apie šios ligos simptomus ir kaip elgtis, kad liga būtų kuo anksčiau suvaldyta.

- Profesore, pirmiausia papasakokite – kas yra artritas ir kas yra reumatoidinis artritas?

- Daugelis galvoja, kad artritas yra bet koks sąnarių skausmas. Jeigu paklausite žmogaus, kuriam bent kartą skaudėjo sąnarį, jis atsakys, kad jam greičiausiai buvo artritas. Tačiau, iš tikrųjų, artritu yra vadinamas sąnario uždegimas, kuris pasireiškia daug rečiau nei įprastinis sąnario skausmas.

Artritu gali būti susergama po bakterinės, virusinės arba grybelinės sąnarių infekcijos, alergijos, traumos, tam tikrų medžiagų apykaitos sutrikimo ar paveldimų genetinių ir išorės veiksnių sąveikos. Daugelis kitų ligos atsiradimo priežasčių vis dar nėra žinomos.

Viena grėsmingiausių autoimuninių artrito formų yra reumatoidinis artritas. Autoimuninė liga – tai tokia liga, kai organizmo imuninė sistema, bandydama „sutvarkyti“ kažkokius išorės poveikius, pradeda „pulti“ save ir dėl to žmogus stipriai nukenčia.

Reumatoidinis artritas pirmiausia paveikia tipines vietas – smulkiuosius plaštakų ir pėdų sąnarius, kelius, čiurnas. Tačiau liga gali pažeisti ne tik sąnarius, bet ir sausgysles, širdį, akis, plaučius ir net inkstus. Taigi reumatoidinis artritas yra viso organizmo susirgimas, kurio laiku negydant ar gydant netinkamai pasekmės yra skaudžios.

- Kokie yra reumatoidinio artrito simptomai?

- Pati liga prasideda nuo sąnarių uždegimo, kurio metu pažeidžiamas vidinis sąnario dangalas, vėliau – kremzlė, sausgyslės ir tarsi „išsukiojami“ sąnariai. Vargina sąnarių skausmas, patinimas ir galimai paraudusi patinimo vieta, rytinis sustingimas, padidėjęs jautrumas ir labai susilpnėjusi funkcija bei bendras silpnumas.

Skirtingai nuo kitų ligų, visi šie mobilumą apribojantys simptomai gali užsitęsti labai ilgai – pacientas gali būti visiškai bejėgis dvi ar daugiau valandų, kartais – visą dieną. Dažnai dėl skausmų, sustingimo ir silpnumo plaštakose žmogus net nenulaiko arbatos puodelio.

Verta atkreipti dėmesį, kad šiai ligai būdingas ir simetriškumas. Tai reiškia, jog vienu metu sutinsta abiejų rankų tie patys sąnariai. Sunkesnio artrito atveju gali pasireikšti ir kiti simptomai, tokie kaip karščiavimas, limfmazgių patinimas, svorio sumažėjimas, varginti bendras nuovargis ir depresija.

Kartais minėtus simptomus žmonės painioja su raumenų patempimu, kojos nikstelėjimu ar tiesiog užsigavimu. Deja, reikia būti atidiems, nes tokie pojūčiai gali būti ir pirmieji susirgimo požymiai.

- Kaip galime sau padėti tik pastebėję simptomus?

- Jeigu sąnarius skauda po sporto, darbo darže ar sode – būtinai reikia pailsėti, pagulėti šiltoje vonioje ir visi tie skausmai turėtų liautis. Taip pat vertėtų pakeisti savo įpročius – vengti daug fizinio krūvio, daugiau ilsėtis, pasistengti išvengti streso. Skausmą malšinti padeda ir kompresai ar vonelės. Vienkartinė ibuprofeno dozė taip pat galima, tačiau jokiu būdu nepatartina užsiimti savigyda.

- Kaip ilgai galima bandyti pačiam malšinti simptomus?

- Natūraliomis priemonėmis, ypač žinant galimai skausmus sukėlusią priežastį, simptomus galima malšinti ir ilgiau nei dvi savaites. Tačiau jeigu be aiškios priežasties atsiradusius skausmus „lydi“ karščiavimas, didelis bendras silpnumas, į šeimos gydytoją reikia kreiptis nedelsiant. Jis įvertins simptomus ir arba paskirs gydymą, arba nusiųs gydytojo reumatologo konsultacijai.

Blogiausios ligos prognozės tuomet, jeigu ji yra uždelsiama. Būtina suprasti, kad reumatoidinis artritas savo pirmaisiais ligos pasireiškimo metais padaro tiek bėdos, kiek paskui jis įsisenėjęs padaro per dešimtį. Ši liga turi didžiulį pagreitį pradžioje, todėl anksti pastebėtas ir anksti paskirtas gydymas leistų neprarasti funkcijų ir išvengti neįgalumo.

Šiuo metu yra inicijuojama ankstyvojo artrito programa, kuri padės šeimos gydytojams greičiau metodiškai patikrinti „grėsmingus“ simptomus ir esant reikalui nukreipti pacientą pas reumatologus pirminei apžiūrai, nelaukiant ilgų eilių, kurias sudaro lėtinėmis sąnarių ligomis sergantys pacientai. Tokiu atveju ligą galima pamatyti ir paveikti ankstyvoje stadijoje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (113)