„Tiesa, kai pradėjau sportuoti, kamavo aukštas kraujospūdis, kurį aš ignoravau ir nesigydžiau. Šeimos gydytoja labai bardavo mane. Manau, tai yra viena priežasčių, kuri ir lėmė įvykusią nelaimę“, - apie ištikusio infarkto priežastis svarsto jėgos sporto atstovas Vilmantas Bliujus.

„Kirto“ per svarbias varžybas

„Kaip tik vyko svarbiausios mano gyvenimo varžybos – Europos mėgėjų galiūnų čempionatas. Jį laimėjęs būčiau gavęs kvietimą varžytis Čempionų lygoje, - su kartėliu pasakoja Vilmantas, tuomet per kelis mėnesius įgavęs puikią sportinę formą. – Buvau pasiruošęs, galėčiau sakyti, geriausiai per karjerą. Po trijų rungčių pirmavau keturiais penkiais taškais, buvo likę kitos man palankios rungtys.
Pertraukos metu besėdėdamas tribūnose pajutau stiprų skausmą – spaudimą, maudimą krūtinėje. Daryk ką nori – ar tu judintumeisi į šonus, ar muistytumeisi – skausmas nemažėja. Nesupratau, kas vyksta. Truputėlį ir oro trūko“, - nemaloniais prisiminimais dalijasi sportininkas.
Tuomet buvo iškviesta greitoji medicinos pagalba. Varžybose dalyvavusius jėgos sporto atstovus ištiko šokas.

Gąsdino impotencija

„Gydytojai man paskyrė nemažai vaistų, berods, penkių rūšių: dvi tabletes iš ryto ir tris vakare, - pasakoja po truputėlį atsigaunantis Vilmantas. – Po kurio laiko prasidėjo šalutinis poveikis: vakarais atsigulęs pradėdavau kosėti, nesuprasdavau, kas yra.

Paskui pradėjau skaitinėti vartojimo instrukcijas: ten buvo parašyta, kad yra įvairiausių šalutinių poveikių. Ypač išsigandau perskaitęs, kad gali būti netgi impotencijos požymių. Nė trisdešimties nesulaukus nesinori būti tokiu sunkiu ligoniu. Tada pradėjau domėtis. Man labai padėjo „sruogliukai“ (bebrų liaukų užpilas – red. past.)“, - pasakoja į liaudies mediciną atsigręžęs sportininkas.

Gyvena su svajone

Vilmantas vis dar pasvajoja apie grįžimą į didįjį sportą, nors puikiai supranta jį ištikusios ligos rimtumą.

„Sportuoju ganėtinai daug, beveik kiekvieną dieną einu į sporto salę. Kuomet jaučiu, kad pavargstu, krūvius pristabdau. Pasvajoju sugrįžti bent į kelis Lietuvos varžybų etapus. Nežinau kada, netrukus planuoju vykti tirtis pas Kauno klinikų medikus“, - svajonės neatsižada sportininkas.
Vilmantas dažnai susimąsto, dėl ko įvyko ši tragedija.

„Susidėjo keli faktoriai. Vienas jų – kad mano šeimoje yra širdininkų. Seneliui buvo jau trys infarktai. Tėvukui keitė širdies vožtuvą. Pagrindinis žmogaus variklis –širdis – mūsų šeimos narius vis paveda. Kitas faktorius – iš tikrųjų save spaudžiau, maksimaliai viską dariau, nesaugojau savęs. Netgi tuomet, kai baigdavosi varžybų sezonas, pailsėdavau daugiausiai mėnesį, sportuodamas labai mažais svoriais, iš karto pradėdavau galvoti, jog kitam sezonui reikia pasiruošti dar stipriau“, - atvirauja sportininkas.

Kai rinkosi sportininko kelią, vaikinas neatsižvelgė į šioje sporto šakoje tykančius pavojus sveikatai. Po trijų rungčių pirmavau keturiais penkiais taškais, buvo likę kitos man palankios rungtys.
Pertraukos metu besėdėdamas tribūnose pajutau stiprų skausmą – spaudimą, maudimą krūtinėje. Daryk ką nori – ar tu judintumeisi į šonus, ar muistytumeisi – skausmas nemažėja. Nesupratau, kas vyksta.

Jis prisimena, kaip būdamas moksleivis, pirmą kartą stebėjo stipriausių Lietuvos vyrų pasirodymus ir užsidegė noru būti toks pats stiprus kaip ir šie galiūnai. Taip pradėjo sportuoti. Iš pradžių svajojo tapti Lietuvos jaunimo čempionu. Juo tapo tris kartus. Po to atsirado svajonė būti stipriausiu vyru Lietuvoje. „Tiesa, kai pradėjau sportuoti, kamavo aukštas kraujospūdis, kurį aš ignoravau ir nesigydžiau. Pasvajoju sugrįžti bent į kelis Lietuvos varžybų etapus. Nežinau kada, netrukus planuoju vykti tirtis pas Kauno klinikų medikus“, - svajonės neatsižada sportininkas.
Vilmantas dažnai susimąsto, dėl ko įvyko ši tragedija.
„Susidėjo keli faktoriai.
Šeimos gydytoja labai bardavo mane. Manau, tai yra viena priežasčių, kuri ir lėmė įvykusią nelaimę“, - svarsto Vilmantas.

Mini interviu

Apie miokardo infarktą pasakoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kardiologijos klinikos I kardiologijos skyriaus vadovė docentė Olivija Gustienė:

- Vis dar gajus nusistatymas, jog miokardo infarktas yra pagyvenusių žmonių liga: esą man, jaunam, tikrai nieko panašaus neatsitiks?

- Daugelis jaunų žmonų nesitiki, kad jie gali sirgti miokardo infarktu. Jiems tai yra netikėta. Kartais į medikus pacientai kreipiasi pavėluotai, net nepagalvodami, jog simptomai, kuriuos patiria, gali būti miokardo infarkto požymis.

Miokardo infarktas formuojasi, kai dalis širdies raumens neaprūpinama krauju dėl iš dalies ar visiškai trombu uždarytos vainikinės arterijos. Trombas susidaro ties plyšusia aterosklerozine plokštele.

Jei uždarytoji vainikinė arterija atveriama po poros dienų, ta širdies raumens dalis, kuri negavo kraujo, yra žuvusi negrįžtamai.
Pati skaudžiausia, žinoma, yra netektis, kai miokardo infarktas pasireiškia staigia mirtimi.

- Į kuriuos požymius patartumėte nedelsiant atkreipti dėmesį?

- Jeigu pacientas kairėje krūtinės pusėje arba už krūtinkaulio jaučia įtartiną negerumą, jį apibūdindamas kaip sunkumą, veržimą, spaudimą, maudiną ar net gėlimą. Tokio pobūdžio skausmas gali plisti į kairę ranką, dažniau vidiniu rankos paviršiumi iki mažojo ir bevardžio pirštų.
Kartais skausmas plinta į kairį petį, žandikaulį. Skausmą gali lydėti bendras silpnumas, prakaito pylimas, dusulys, mirties baimė.

Jeigu simptomai tęsiasi ir nepraeina daugiau kaip dvidešimt minučių, yra įtarimas, kad tai galėtų būti miokardo infarktas. Užrašius elektrokardiogramą, miokardo infarkto diagnozė gali būti nustatoma per dešimt minučių. Pirmajai pagalbai skiriama tabletė aspirino, nitroglicerino tabletė po liežuviu.

Esant tokiems simptomams, nepatariame pacientui pačiam važiuoti, vairuoti automobilį, taip pat gaišti laiko – eiti į polikliniką pas šeimos gydytoją. Miokardo infarkto metu gali pasireikšti gyvybei grėsmingi širdies ritmo sutrikimai, todėl pacientas turėtų būti vežamas greitosios pagalbos automobiliu.

- Sakykite, kokie yra rizikos veiksniai, sąlygojantys infarktą?

- Pagrindiniai rizikos veiksniai – tai padidėjęs cholesterolio kiekis, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, rūkymas, nejudra, nutukimas, cukrinis diabetas, stresas, genetinis polinkis, kai pirmos eilės giminaičiai yra sirgę miokardo infarktu ar patyrę staigią mirtį, ypač jaunesniame amžiuje. Kuo daugiau pacientas turi šių veiksnių, tuo didesnė tikimybė susirgti miokardo infarktu jaunesniame amžiuje.

- Jūsų praktikoje koks buvo jauniausias pacientas?

- Mano praktikoje jauniausia pacientė – aštuoniolikos metų mergina, kuriai miokardo infarktas įvyko dėl įgimtos vaikinių arterijų anomalijos. Tai - labai retas atvejis.
Per pastaruosius metus teko gydyti miokardo infarktu sergančius dvidešimtmečius jaunuolius.
Nenustatėme retų ligų ar kitų patologijų, kurios galėjo būti infarkto priežastis. Daugeliu atvejų tai lėmė pacientų rūkymas, gausus alkoholio vartojimas ir genetinis polinkis. Porai jaunų pacientų buvo įtariamas narkotinių preparatų (kokaino) vartojimas.

- Ar po tokios ligos žmogus gali sugrįžti į profesionalųjį sportą?

- Kalbant apie profesionalųjį sportą, susijusį su dideliais fiziniais krūviais, dažniausiai bus patariama keisti sportinę veiklą, tačiau sprendimas ir rekomendacija turi būti individuali, vertinat paciento miokardo infarkto dydį, jo komplikacijas, širdies nepakankamumą.
Gali būti taip, kad po vienintelio miokardo infarkto, jei jis pažeidžia didžiąją širdies raumens dalį, susiformuoja sunkus širdies nepakankamumas, netgi pacientas tampa kandidatu širdies persodinimui. Taip gali nutikti, kai pacientas, sergantis miokardo infarktu, kreipiasi pavėluotai, po kelių dienų nuo skausmų pradžios, tuomet ir šiuolaikiniai gydymo metodai esti neveiksmingi.