Į skaitytojų klausimus atsako Vilniaus Antakalnio poliklinikos šeimos gydytojas Dargiris Berenevičius

Skaičiau, kad kasdien plaudami nosį galime išvengti ne tik slogos, bet ir gripo. O nosies plovimas turi būti toks pats įprotis kaip ir dantų valymas. Ar tokia nuomonė yra teisinga?
Marijona, 65 metai

- Nosies plovimas tikrai yra geras įprotis. Nors nemanyčiau, kad norint išvengti slogos ją plauti reikėtų kas dieną. Tačiau atsiradus net ir menkai slogai jau būtų galima drąsiai plauti jūros vandeniu ilgesnį laiką. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad reikėtų vartoti vaistinėse parduodamą fiziologinės koncentracijos jūros vandenį.

Namuose pasigamintas druskos tirpalas, niekaip nebus 0,9 procentų. Naudojant per didelės koncentracijos druskos tirpalą galima pažeisti, išsausinti gleivinę. Kitos gripo prevencijos priemonės yra gera rankų higiena, sveika mityba, fizinis aktyvumas, žalingų įpročių atsisakymas, taip pat kasmetinė gripo vakcinacija.

Kokias priemones nosies higienai naudoti geriausia, jei gleivinė yra linkusi sausėti, o nosyje nuolat kaupiasi nešvarumai, kyla nepatogumo pojūtis?

Eduardas, 40 metų

- Jeigu gleivinė linkusi sausėti, kaupiasi nešvarumai, taip pat yra svarbi nosies higiena. Pagrindinė priemonė išlieka jūros vanduo, fiziologinės koncentracijos, ir dažnas šnypštimas, gausus skysčių vartojimas. Tačiau reiktų nepamiršti, kad ilgesnis nei savaitę vaistų vartojimas labai išsausina gleivinę. Kiti nosies gleivinę žalojantys faktoriai, kurių reikėtų vengti, yra aktyvus ir pasyvus rūkymas, pelėsis, didelė drėgmė aplinkoje, dulkės. Dirbant kenksmingomis sąlygomis visada reikėtų naudoti apsaugos priemones.

Ar tiesa, kad sergant sloga ir naudojant jūros vandenį nosies plovimui galima susirgti sinusitu, nes nosies sekretas stumiamas viršun?

Albina, 50 m.

- Nuomonė, kad jūros vanduo galėtų pabloginti sinusito gydymą yra neteisinga. Jūros vanduo kaip tik padeda pašalinti susikaupusį sekretą. Kitos priemonės, kurios galėtų padėti sergant sinusitu yra kvėpavimo sistemą veikiantys vaistai, gausesnis skysčių vartojimas, augaliniai preparatai, gera nosies higiena. Tačiau jeigu intensyvi sloga tęsiasi daugiau kaip dešimt dienų, yra su tuo susijusių simptomų - temperatūros padidėjimas, silpnumas, intensyvūs galvos skausmai, kaktos spaudimo jausmas, sloga žalsvesnė, sunkiau išsivalo, patarčiau kreiptis į savo šeimos gydytoją. Galbūt jau reikalingas gydymas antibiotikais.

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!