Papusryčiauti mitybos specialistai rekomenduoja per tris valandas nuo atsikėlimo. Ryte rekomenduojama valgyti daugiau angliavandenių turinčio maisto.

Valgyti reikėtų

Moksliškai įrodyta, kad praleidę pusryčius, priverčiame organizmą badauti, ir toks stresas jam - ne į naudą, mat priverčiame organizmą kaupti atsargas. Tuomet lėtėja medžiagų apykaitos procesai.
Yra atlikta tyrimų, kurie įrodo, jog pusryčius valgančių žmonių kūno masės indeksas mažesnis. Be to, nepusryčiavus kamuoja stipresnis alkio jausmas, todėl per pietus suvalgoma daugiau, nei reikėtų.

Tinkamas produktų pasirinkimas

Jei pusryčiams renkatės krūvą sumuštinių ir puodelį kavos, naudos iš „svarbiausio dienos maisto“ bus maža. Tad dienos pradžiai dietologai siūlo rinktis sveikatai naudingus produktus, kad dalis paros vitaminų, mineralinių ir kitų medžiagų poreikio jau būtų patenkinta.
Mitybos specialistai rekomenduoja būtinai į pusryčių meniu įtraukti grūdinių produktų. Geriausias pasirinkimas – viso grūdo produktai, kurie yra turtingi vertingų angliavandenių, vitaminų ir skaidulinių medžiagų. Valgykite įvairias košes. Taip pat galima rinktis liesą varškę ar jogurtą su natūraliais priedais: uogomis, džiovintais vaisiais ar medumi. Tinkamas pasirinkimas ir kiaušiniai, omletas ar kiaušinienė. Taip pat - vaisių salotos su natūraliu jogurtu.
Vietoje kavos tinkamesnis pasirinkimas būtų tonizuojamosios žolelių arbatos, šviežios vaisių ar daržovių sultys, šiek tiek skiestos vandeniu ar tiesiog vanduo.

Įdomus faktas

Moksliniai tyrimai parodė, kad nepusryčiaujantys moksleiviai yra dirglesni, prasčiau sukoncentruoja dėmesį. Savo ruožtu valgantieji tinkamai subalansuotus pusryčius lengviau susikaupia, yra energingesni.

Skaitytojo klausimas


Neseniai per televiziją girdėjau, kad dažnai valgyti ir ryte „per jėgą“ kimšti pusryčius nėra sveika. Pusryčius valgau, bet prisiversti valgyti penkis šešis kartus per dieną negaliu ir nespėju. Tai kaip yra iš tikrųjų: valgyti dažnai ar retai? Pusryčiai būtini ar ne?
Adolfas, 56 m.

Dietologė Kristina Jasmontienė:

- Pastaruoju metu tai - dažnas klausimas. Vis dėlto norisi apginti dažną valgymą ir pusryčių naudą. Žmonių, kalbančių apie mitybą, tikslas – sumažinti kalorijų kiekį, nes pilnėjame dėl to, jog suvalgome daugiau, nei išnaudojame. Receptų kalorijų mažinimui yra daug. Vieni valgo penkis kartus per dieną, kiti du ar vieną. Manau, kiekvienas yra išbandęs, ką reiškia nevalgyti visą dieną ir vakare suvalgyti pagrindinę dienos porciją. Kaip tuomet sunku sustoti, nepaisant to, kad jautiesi sotus. Dažnas valgymas suteikia didžiausią komfortą. Kadangi galime lengviau sukontroliuoti gaunamų kalorijų kiekį. Be to, valgančiųjų tik vieną kartą per dieną mityba nepasižymi įvairove. O juk žinome, kad ji yra vienas pagrindinių sveikos mitybos principų.

Nereikia susikoncentruoti į valgymą šešis kartus per parą. Tai tikrai nereiškia, kad tik taip yra sveika, o kitaip – ne. Viskas priklauso nuo žmogaus dienotvarkės, dienos ilgumo. Jei keliamės vėlai, o einame miegoti anksti, šešis kartus valgyti net nepavyksta. Tikslas – ne valgymų skaičius, o tinkami trijų keturių valandų intervalai tarp valgymų.

O kalbant apie pusryčius, reikia akcentuoti tai, kad jų nereikia valgyti tik išlipus iš lovos. Suprantama, kad atsikėlus penktą ar šeštą valandą ryto apetito nėra. Papusryčiauti reikėtų per tris valandas nuo atsikėlimo. Tie, kurie keliasi dešimtą ryto, dažniausiai pusryčiauja iš karto. Vyturiams viskas kiek kitaip. Labai dažnai tie, kurie keliasi anksti, pusryčiauja tik apie aštuntą ar devintą valandą ryto, kuomet atsiranda noras valgyti.

Ryte rekomenduojama valgyti daugiau angliavandenių turinčio maisto. Paaiškinti tokią rekomendaciją galima taip, kad po nakties ir ilgesnio nevalgymo laiko organizmui reikalinga energija. Tyrimai rodo, kad pusryčiaujantieji linkę valgyti sveikiau. Tokie žmonės jaučia mažesnį alkį ir jo nėra linkę kompensuoti saldumynais. Žmonių, kurių pirmas valgymas – tik pietūs, savijauta būna kiek prastesnė. Jie darbe jaučiasi mieguisti, apatiški. Daugiau geria kavos, nes reikia prabusti, valgo daugiau saldžių užkandžių. Pastarieji teikia energijos, tačiau ne visai teisinga forma.