Jei žmogui trūksta jodo, jis imama skųstis nuovargiu, prastėjančiu apetitu ir nuotaika, odos sausumu ar slenkančiais plaukais. Jodo trūkumas taip pat atsiliepia ir skydliaukės veiklai.

Jodo poreikis priklauso nuo amžiaus. Mažiems vaikams per parą jo reikia 50 mkg, dvejų – šešerių metų – 90 mkg, septynerių – dvylikos metų – 120 mkg. Suaugusiam žmogui rekomenduotina paros norma 150 mkg. Nėščiosioms ir krūtimi maitinančioms moterims per parą reikia iki 200 mkg jodo. Žmogus, kuris serga skydliaukės ligomis jodo turi gauti ir dar daugiau.

Tiesa reikia nepamiršti, kad dešimtadalį jodo, reikalingo organizmui, gauname iš oro ir vandens. Visa kita turėtume gauti su maistu. Daugiausia jodo yra jūros gėrybėse: kopūstuose, ikruose, žuvyse, krevetėse ir kalmaruose. Taip pat vaisiuose bei daržovėse.

Atsako VŠĮ Antakalnio poliklinikos šeimos gydytojas Dargiris Beresnevičius:

- Pirmiausia norėčiau patarti kreiptis į šeimos gydytoją ar endokrinologą, kuris galės atlikti reikiamus tyrimus nustatant galimą skydliaukės sutrikimą. Skydliaukės funkcijos sutrikimas, padidėjimas, galimas ne vien dėl jodo trūkumo ar pertekliaus. Tam reikalingi detalesni tyrimai iš kraujo, galbūt skydliaukės echoskopinis tyrimas. Bet kokie tyrimai namų sąlygomis yra visiškai netikslūs, nepagrįsti moksliniais tyrimais, ar ekspertų rekomendacijomis.

Tepti kūną jodu irgi nepatarčiau, dėl galimo odos sudirginimo, alerginių reakcijų. Mūsų šalis, Lietuva priklauso endeminei jodo trūkumo zonai, todėl jodo teoriškai reikėtų gauti papildomai su maistu. Rekomenduočiau rinktis joduotą druską, arba maisto produktus su joduota druska, tačiau bendrai rekomenduojama riboti druskos suvartojimą iki 5 gramų per dieną, ypatingai žmonėms sergantiems širdies nepakankamumu, inkstų ligomis, hipertenzine liga.

Jodo vartojimas per odą yra nerekomenduotinas, netgi žalingas. Jis gali sudirginti odą, ar net nudeginti, nepatekdamas į bendrą kraujotaką. Jodo preparatų vartojimas pro burną yra saugus, duomenų, kad jis pakeičia žarnyno florą nepakanka. Tačiau dėl vaistų ar maisto papildų vartojimo reikia pasitarti su jus prižiūrinčiu šeimos gydytoju ar endokrinologu.

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!