Lėtinis veninis nepakankamumas – patologinė odos ir poodinių audinių būklė, atsirandanti dėl kojų veninės kraujotakos sulėtėjimo. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kas antrai moteriai ir kas ketvirtam vyrui susiformuoja lėtinio kojų venų nepakankamumo simptomų. Statistiškai beveik ketvirtadalis visos žmonijos turi didesnio ar mažesnio laipsnio kojų venų pakitimų. Tokios ligos keturis kartus dažniau vargina moteris. Taip yra todėl, kad vyrų oda storesnė, o venų sienelės elastingesnės ir tvirtesnės. Stipriosios lyties atstovus mažiau kamuoja hormoniniai pakitimai.
Moters kojų venų išsiplėtimą kartais paskatina ilgai vartojamos kontracepcinės tabletės, nėštumas.

Šie simptomai išryškėja vyresniame amžiuje.

Kraujotakai sutrikus, venos vis stipriau plečiasi. Atsiranda veninių mazgų, kurie didėja ir kietėja. Vėliau ima skaudėti blauzdas, kojos tinsta. Negydant atsiranda didelių ryškių mėlynių, odos hiperpigmentacija (oda paruduoja). Taip pat didėja veniniai mazgai. Formuojasi uždegimai, virš veninių mazgų atsiranda ilgai ir sunkiai gyjančios opos.
Didesnį išsivysčiusių šalių gyventojų sergamumą kojų venų ligomis lemia gyvenimo būdas. Tam įtakos gali turėti ir antsvoris, nesubalansuota mityba, fizinės veiklos stoka, stovimas darbas, nepritaikyti drabužiai, avalynė ir t.t.

Reikia valgyti tokį maistą, kuris užtikrintų normalų žarnyno darbą, vengti nuolat avėti aukštakulnius batelius, nevilkėti labai aptemptų drabužių, nedirbti karštoje drėgnoje aplinkoje.
Kai tik yra galimybė, pakelkite kojas, pajudinkite pėdas, blauzdas. Tai ypač aktualu dabar, kai žmonės daug keliauja ir ilgai sėdi autobusuose ar lėktuvuose nejudėdami, šiltoje aplinkoje, prakaituoja, t.y. netenka daug skysčių. Šios aplinkybės lemia kraujo sąstovį kojų venose. Kelionės metu mūvėkite elastines kojines, gerkite daug skysčių, mankštinkitės, nevartokite alkoholio.

Atsako medicinos centro „Northway“ angiochirurgas dr. Gintaris Vilkevičius:

- Jei matyti išryškintos kojų venos, venų mazgai ir pacientas skundžiasi, kad ilgiau pastovėjus ar pasėdėjus, apsunksta kojos, tai gali būti lėtinio kojų veninės kraujotakos sutrikimo simptomai. Dėl šios priežasties kojos tampa „švininėmis“, antroje dienos pusėje sutinsta. Pasireiškus tokiems simptomams, būtina kraujagyslių chirurgo konsultacija. Taip pat reikia atlikti dvigubą kraujagyslių skenavimą. Tai ultragarsinis tyrimas, kurio metu apžiūrimos venos, jų spindis, tiriama kraujotakos kryptis ir greitis. Pagal tyrimo rezultatus yra parenkamas tinkamas gydymo metodas. Jų esama įvairių: atvira, lazerinė arba radiodažnuminė operacija, venų sklerozavimas ir įvairūs šių būdų deriniai. Tarp neintervencinių gydymo metodų efektyviausios esti kompresinės kojinės.


Paminėtina tai, kad poodinių venų varikozė žmonėms svarbiausia estetine prasme. Moterys guodžiasi, kad negali nešioti trumpų sijonų, dėl įkyrių aplinkinių žvilgsnių išplėstos venos neleidžia pacientams patogiai jaustis pliaže ar baseine. Noriu atkreipti dėmesį į tai, kad estetinės problemos dar ne viskas. Negydoma arba blogai gydoma poodinių venų varikozė sukelia sveikatai ar net gyvybei pavojingų komplikacijų. Gali atsirasti poodinių venų uždegimas ir trombai poodinėse venose. Taip pat sergantiems poodinių venų varikoze yra didesnė giliųjų venų trombozės tikimybė.

Nuo menkiausios traumos gali plyšti išplonėjusi venos sienelė, atsiranda kraujavimas. Ligai progresuojant gali atsirasti sunkiai gydomos trofinės opos, sukeliančios invalidumą bei trukdančios normaliam socialiniam gyvenimui.