Mano galvos oda nenustoja pleiskanoti. Darbe turiu dirbti su tamsiu švarkeliu, tad nemaloniai jaučiuosi bendraudama su klientas, nes nuolat galvoju, ar ant pečių „neprisnigta“... Galvą plaunu dažnai, tačiau pokyčių – jokių. Kodėl man pleiskanoja galvos oda? Kaip kovoti su šia problema? Kokias priemones naudoti?
Aistė, 23 m.

Saulė, vėjas negailestingai džiovina mūsų odą. Neaplenkia ir galvos, todėl dažnai atsiranda pleiskanų. Kartais tai būna tik nemaloni kosmetinė problema, o kartais – gydymo reikalaujanti odos liga.

Netinkamas šampūnas, stresas, galvos odos alergija, vitaminų trūkumas, ligos – tai priežastys, dėl kurių dažniausiai atsiranda pleiskanų. Nemanykite, kad šukavimasis svetimomis šukomis neturi įtakos pleiskanų atsiradimui. Imdami ne savo šukas pagalvokite – galite užsikrėsti grybeliu. Taupydami pinigus galvos odos ir plaukų priežiūros priemonėms taip pat neišlošite. Liaudis tokiu atveju turi teisingą posakį: „Taupus moka du kartus“. Kai naudojamos netinkamos priemonės, pleiskanų atsiradimo tikimybė dar didesnė.

Sausos, smulkios, pavienės pleiskanos dažniausiai – odos reakcija į jai netinkantį šampūną, balzamą, plaukų laką ar putas. Tiesiog pakeiskite šias priemones kitomis. Galite įsigyti šampūną nuo pleiskanų. Jį reikėtų naudoti 2-3 kartus per savaitę. Būklei pagerėjus, profilaktiškai kas 4-5 plovimą.

Kovai su pleiskanomis galite išbandyti smulkią natūralią mineralinę druską. Ji taip pat pagelbės turintiems plaukų slinkimo problemą. Negyvosios jūros druska maitina ir atnaujina pažeisto plauko struktūrą, efektyviai šalina pleiskanas, papildo plaukų šaknis bei galvos odą mineralinėmis medžiagomis.

Tačiau, prieš imdamiesi veiksmų, pirmiausiai pasikonsultuokite su kirpėju, kosmetologu ar odos ligų gydytoju. Jie patars, kokias priemones nuo pleiskanų reikėtų pasirinkti.

Atsako „Northway“ medicinos centro gydytoja dermatovenerologė Asta Dumbliauskienė:

– Dažnai po žodžiu „pleiskanos“ slepiasi ne tik estetikos problema. Pleiskanojimą gali sukelti tiek netinkamai parinktas šampūnas, tiek rimta galvos odos liga. Skalpo oda kaip ir bet kurios kitos srities gali būti sausa, riebi ar normali. Smulkios sausos baltos pleiskanėlės ir galvos niežėjimas dažniau būdingi sausą odą turintiems žmonėms. Riebios, stambesnės pleiskanos, kartais nemalonus plaukų kvapas – riebiam tipui.

Dažna pleiskanojimo priežastis yra seborėjinis dermatitas, kuomet kartojasi uždegimas riebalų liaukų lygmenyje. Plaukai greičiau riebaluojasi, gali atsirasti paraudę jautrūs galvos odos plotai. Pažengus seborėjiniam dermatitui gali rausti, pleiskanoti ir antakių sritis, oda apie nosies sparnelius. Atsirasti šiai ligai įtakos turi genetinis polinkis, stresas, įtampa, režimo pažeidimas, pavyzdžiui, naktinis darbas. Sergančiųjų ypač padaugėja sesijų metu. Jei atsiranda paraudimas, bėrimas plinta, vertėtų kreiptis į dermatologą. Kartais tai gali būti ir žvynelinės pradžia.

Viena dažniausių skalpo priežiūros klaidų yra per dažnas galvos trinkimas. Rekomenduojama ne dažniau kaip kas antrą dieną. Svarbu parinkti tinkamą šampūną. Vis dar populiaru patiems gydytis gydomaisiais šampūnais. Būtu puiku, kad galvos priežiūros priemones parinktų specialistas. Atsiradus paraudimams – jau skiriami specialūs gydomieji losjonai, kaukės, kartais tenka skirti geriamus vaistus.