Vasara man pasidaro didžiausia kančia. Įsiaunu batus ir kas kartą „plaukiu“. Kojos taip prakaituoja, kad kojines turiu keistis kelis kartus per dieną. Ar tai normalu? Erzina ir nuolatinis prastas kojų kvapas. Kaip su juo galėčiau kovoti?
Milda, 26 metai

Kojų prakaitavimą padeda sumažinti kosmetiniai preparatai, kurių sudėtyje yra aliuminio druskos. Atkreipkite dėmesį, kad tik produktai, kurių sudėtyje yra didelė šios druskos koncentracija, gali visai dienai užtikrinti apsaugą nuo prakaito.

Kiekvienoje pėdoje vienam kvadratiniam centimetrui tenka po 600 prakaito liaukų – tai yra daugiau nei bet kokioje kitoje kūno dalyje, išskyrus rankas. Tačiau jas mes nuolat plauname, o kojos „vargsta“ batuose. Kuo daugiau laiko praleisite vaikščiodami, bėgiodami, tuo intensyvesnis bus kojų kvapas. Stipriausią skleidžia paauglių ir nėščių moterų kojos. Pakitęs hormoninis fonas prakaito liaukas priverčia veikti intensyviau.

Visiškai suprantama, kad kartu su gausiu prakaitavimu atsirandantis nemalonus kvapas erzina. Todėl reikėtų stengtis prakaitavimą sumažinti. Kojų prakaitavimas sudaro visas sąlygas plisti grybelinei infekcijai. Pavyzdžiui, nagų grybeliu galima užsikrėsti naudojantis bendrais rankšluosčiais. Todėl svarbu, kad kiekvienas šeimos narys turėtų turėti asmeninį kojų rankšluostį. Ypač tai rekomenduojama ir aktualu žmonėms, kurių kojos gausiau prakaituoja.

Kojos prakaituoti gali dėl uždaros, orui nepralaidžios avalynės. Avėkite tik natūralios odos avalynę, vasarą, jei įmanoma, – atvirą. Taip pat atsisakykite sintetinių kojinių. Jos turėtų būti tik medvilninės.
Reikėtų skirti dėmesio ir mitybai. Venkite kavos, alkoholio ir aštrių prieskonių.

Dažniausiai naudojama prakaito išsiskyrimą mažinantį medžiaga – aliuminio druska. Ji žemesniuose epidermio sluoksniuose laikinai uždaro prakaito latakus. Aktyvi aliuminio druska reaguoja su prakaito komponentais ir sudaro amorfinį gelį, kuris blokuoja prakaito liaukų angas. Atkreipkite dėmesį, kad tik produktai, kurių sudėtyje yra didelė aliuminio druskos koncentracija, gali visai dienai užtikrinti apsaugą nuo prakaito.

Nemaloniam kojų kvapui mažinti veiksminga priemonė – antibakteriniai preparatai – antiperspirantai. Antibakterinis poveikis neturi tiesioginės įtakos prakaito liaukų darbui, bet mažina bakterijų dauginimąsi ir bakterinį prakaito irimą, apsaugo nuo nemalonaus kvapo atsiradimo. Antiperspirantų sudėtyje neturėtų būti alkoholio. Jis veikia antibakteriškai, tačiau kartu dirgina ir sausina odą.

Bendrosios ir estetinės dermatologijos klinikos „Clinic in“ gydytoja dermatologė med. m. dr. Rūta Gancevičienė:

Pagrindinis prakaitavimo tikslas – mūsų organizmo vėsinimas. Todėl vasarą, pasikeitus orams, kai kurios kūno vietos tai atlieka intensyviau. Pėdos yra viena tokių vietų. Prakaitavimas gali suintensyvėti tam tikrais gyvenimo tarpsniais, pavyzdžiui, paauglystėje, brendimo metu ar moterims menopauzės periodu dėl organizme vykstančių hormoninių pokyčių.

Prakaitavimo pasikeitimai gali lydėti ir kai kurias lėtines endokrinologines ligas: cukrinį diabetą, skydliaukės veiklos pakitimus ir panašiai. Kai kurie asmenys tiesiog turi fiziologinį genetinį polinkį prakaituoti labiau susijaudinę, reaguodami į stresines situacijas.

Tai vadinama pirmine hiperhidroze, pasireiškiančia tam tikrose srityse, dažniausiai pažastyse, delnuose, pėdose. Vis dėlto, norint išsiaiškinti neįprasto gausaus prakaitavimo priežastį pėdose, patartina kreiptis į specialistus.

Neįprastas prakaitavimas gali lydėti tiek fiziologinius organizmo pokyčius, tiek ir tam tikras odos ligas: grybelinius ar kitus odos infekcines ligas, uždegiminius procesus odoje. Yra daug įvairių priemonių, kurios gali sumažinti prastą kojų kvapą. Tačiau pirmiausiai su prastu kojų kvapu reikėtų kovoti laikantis kasdienės įprastos higienos.