Mėnesį truksianti socialinė akcija „Rožinis grožio kąsnelis“, renkanti lėšas Vilniaus universiteto onkologijos institutui, per daugiau nei dvi savaites specialiu ženklu pažymėtų patiekalų pardavė už 34 tūkst. litų.

„Pernai pirmą kartą organizavome akciją „Rožinis grožio kąsnelis“, kurios rezultatai pranoko lūkesčius, tad nusprendėme gražią tradiciją tęsti. Šiemet „La Crepe“ restoranuose užsisakius akcijoje dalyvaujančių patiekalų, 5 proc. nuo sumos bus skiriami Vilniaus universiteto onkologijos institutui. Per daugiau nei dvi savaites jau parduota 1400 iniciatyvos patiekalų už beveik 34 tūkstančius litų. Mūsų surinktos lėšos užtikrins galimybę ne vienam šimtui Lietuvos moterų laiku išsitirti dėl krūties vėžio, nes liga gali slėptis nesukeldama skausmo ar nemalonių pojūčių gana ilgai,“ – sako akcijos iniciatorė Natalija Juralevič.

„Visuomet, kai  kalbame apie AVON „Rožinio kaspino“ fondą ir projektus, pagrindinė mūsų žinutė išlieka tokia pati – „Padėkite mums padėti kitiems“. Padėti vėžiu sergančioms moterims galima įvairiai: skatinti moteris nepamiršti laiku tikrintis, dalyvauti socialiniuose projektuose arba įsigyti specialių „Rožinio kaspino“ gaminių, už kuriuos gautas pelnas skiriamas krūties vėžio prevencijai ir gydymui Lietuvoje,“ – sako akcijos „Rožinis grožio kąsnelis“ partnerių, kompanijos AVON, viešųjų ryšių atstovė Vytautė Žalytė.

„Vilmorus“ atliktos apklausos duomenimis, 20 proc. moterų krūtų nesitikrina, nes mano, kad tai joms neaktualu, 11 proc. moterų krūtis tikrinasi tik jausdamos nemalonius simptomus, o beveik 6 proc. respondenčių nurodė nerandančios laiko nueiti pas gydytoją.
 
Kaip teigia Vilniaus universiteto Onkologijos instituto gydytoja chirurgė onkologė Daiva Gudavičienė, Lietuvoje kasmet krūties vėžio diagnozę išgirsta apie pusantro tūkstančio moterų: „Mamografinė patikra atliekama 50–69 metų amžiaus moterims kas 2 metus, bet krūties vėžiu serga ir moterys iki 50 metų – 2010 m. Lietuvoje krūties vėžys buvo diagnozuotas 1490 pacienčių, iš kurių 319 buvo iki 50 metų amžiaus. Krūties vėžiu gali susirgti ir moterys iki 30 metų – Lietuvoje tokių atvejų būna 5–6 kasmet. Skaičiai nėra dideli, tačiau diagnozuoti tokius navikus sudėtinga. Mūsų, onkologų, tikslas – kuo anksčiau bei tiksliau diagnozuoti ligą ir taikyti šiuolaikinį gydymą,“ – sako ji.

Pasak onkologės, džiugina tai, kad šiais laikasi susirgusiųjų krūties vėžiu išgyvenamumas gerėja dėl ankstyvesnio ligos diagnozės nustatymo, dėl plataus mamografinių tyrimų ir patikros programų įdiegimo, taip pat, dėl taikomo efektyvaus gydymo, kurio finansavimą palengvina panašios gerumo akcijos.

Keli faktai apie krūties vėžį:

Tikimybė susirgti krūties vėžiu jaunesnėms negu 29 metai yra 1 iš 2 tūkst.; anksčiau, nei sukaks 39 metai – 1 iš 215; nesulaukus 49 metų – 1 iš 50.

Mažiau nei 10 proc. krūties vėžio atvejų buvo paveldimi.
Reguliari fizinė veikla padeda sumažinti riziką susirgti krūties vėžiu, ypač po menopauzės.

Reguliari krūtų patikra negarantuoja, kad išvengsite krūties vėžio, bet padės ligą diagnozuoti ankstesnėje stadijoje. Kuo anksčiau liga diagnozuojama, tuo didesnė tikimybė pasveikti.

Reguliarus alkoholio vartojimas padidina riziką susirgti krūties vėžiu. Moteris, kuri kiekvieną dieną išgeria bent 175 ml vyno, padidina tikimybę susirgti vėžiu lyginant su moterimis, kurios nevartoja alkoholio.