Kovo 12 d. minint pasaulinę glaukomos dieną, gydytojai ragina atkreipti dėmesį į šią klastingą ligą ir džiaugtis puikiu regėjimu visą gyvenimą.

Glaukoma – klastinga lėtinė akių liga, sukelianti negrįžtamą aklumą. Tačiau laiku diagnozavus ir pradėjus gydymą, galima gyventi pilnavertį gyvenimą. Dainavos poliklinikos gydytojai oftalmologai pažymi, jog tik negydoma glaukoma sukelia negrįžtamą aklumą. Šia liga dažniausiai serga vyresni nei 40 metų amžiaus žmonės, tačiau gali sirgti ir vaikai, kadangi glaukoma gali būti paveldima ar įgimta.

Klastinga liga visam gyvenimui

Sergant glaukoma regos netenkama, kai dėl padidėjusio akispūdžio ar blogos regos nervo kraujotakos, pažeidžiamos akies obuolio nervo skaidulos. Žūdamos akies obuolio nervo skaidulos sukelia periferinį aklumą, kai vaizdas matomas tarsi per siaurą tunelį, vėliau regos visiškai netenkama.

Tačiau ne visuomet padidėjęs akispūdis reiškia, jog sergama glaukoma, glaukoma gali išsivystyti ir esant normaliam akispūdžiui – tai vadinama normalaus akispūdžio glaukoma. Taip pat susirgimą glaukoma gali lemti trumparegystė, cukrinis diabetas, arterinio kraujospūdžio svyravimai, migrena ir kitos priežastys.

Glaukomos profiklaktika

Daugelis žmonių ilgai nejaučia jokių regėjimo pakitimų. Regėjimo sutrikimai atsiranda, ligai progresavus, kada atstatyti padarytos žalos neįmanoma. Glaukomos profilaktikai būtina reguliariai, bent kartą per metus, tikrintis regėjimą, ypač vyresniems negu 40 metų.

Jeigu glaukoma sirgo artimi giminaičiai, reguliari akių patikra būtina nuo 30 metų. Glaukoma gali sirgti ir tie, kurių regėjimas yra puikus, dėl to akis būtina tikrintis profilaktiškai, net jei nejaučiama jokių regėjimo sutrikimų.

Glaukomos diagnostikos ir gydymo naujovės

Nustatant ir gydant glaukomą, būtina tiksli diagnostika. Optinis koherentinis tomografas padeda ankstyvoje stadijoje nustatyti sudėtingas akies ligas, tokias kaip glaukoma ar geltonosios dėmės degeneracija. Šiandien optinis koherentinis tomografas yra daugiausia informacijos suteikianti priemonė oftalmologijos srityje.

Šiuo aparatu atliekamas tyrimas yra greitas ir nekontaktinis, nesukeliantis jokio diskomforto pacientui, nes nėra naudojami jokie medikamentai ar invazijos į akies vidų. Juo galima matuoti audinių struktūras net iki 10 mikronų. Todėl tai yra vienas tiksliausių tyrimų, kuriuos galima atlikti gyvoje akyje.

Optinis koherentinis tomografas yra naudojamas tinklainės struktūrų pakitimams įvertinti, išmatuoti tinklainės storį, nervinių skaidulų storį bei įvertinti regos nervo parametrus, kurie yra itin svarbūs diagnozuojant glaukomą. Aparatas ne tik leidžia nustatyti glaukomai būdingus pakitimus gerokai anksčiau, bet ir sekti ligos eigą, tokiu būdu gydytojui yra lengviau analizuoti skirtų medikamentų efektyvumą.

Nors glaukomos negalima visiškai išgydyti, tačiau diagnozavus šią ligą laiku ir laikantis paskirto gydymo režimo, galima sustabdyti ligos progresą ir išsaugoti regėjimą.

Kad išvengtumėte nemalonių ir negrįžtamų glaukomos padarinių, būtina profilaktiškai lankytis pas akių gydytojus ir atlikti regėjimo tyrimus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)