Mano sūnui šeimos gydytoja įtaria osteopeniją. Kiek suprantu jo kaulai trapūs. Ar ši liga jį kamuos visą gyvenimą? Sūnus užsiima plaukimu, labai išgyvena, kad dėl ligos negalės sportuoti.

Vilma

Kaulai paauglystėje lūžta ne vien išdykaujant – tai gali būti signalas apie vaiko kaulų trapumą.

Specialistai šią problemą vadina osteopenija, o paprastai kalbant, tai reiškia, kad dėl lūžių kaltas nepatvarus kaulų audinys. Tyrimų duomenimis, tokio tipo bėdos ištinka kas trečią paauglį nuo 11 iki 17 metų. Kas sukelia šią ligą ir kaip galima ją nustatyti bei gydyti?

Nematoma ir klastinga

Pasisavinti kalcį organizmui trukdo nemaža lėtinių ligų: skrandžio ir žarnyno, kvėpavimo takų, kepenų, inkstų, skydliaukės ir t.t. Kaulų audinys retėja labai iš lėto ir pastebėti išorinių pokyčių praktiškai neįmanoma. Tačiau yra keletas netiesioginių požymių, kurie tėvams turėtų sukelti rūpestį. Vieni jų – padažnėjęs dantų ėduonis bei skilinėjantys plaukai ir lūžtantys nagai. Kartas nuo karto vaikas skundžiasi kojų skausmais, pradeda kūprintis, nes ilgiau pasėdėjus mokyklos suole ar prie kompiuterio pavargsta jo nugara. Kalcio gaunama nepakankamai ir tada, kai vaikas yra alergiškas ir negali vartoti pieno produktų ar žuvies. Kai yra bent vienas išvardytų simptomų, būtina kreiptis į medikus, kurie išsiaiškins, ar jo priežastis yra kalcio trūkumas.

Visų pirma šeimos gydytojas paskirs biocheminius kraujo ir šlapimo tyrimus, kurie parodys ar nėra sutrikusi kalcio bei fosforo pusiausvyra organizme. Šie mineralai yra „partneriai“, dalyvaujantys daugelyje gyvybiškai svarbių procesų. Kai fosforo trūksta, organizmas negali pasisavinti kalcio, kai jo per daug, kalcis pašalinamas iš organizmo. Palyginęs gautus analizės duomenis su atitinkamam amžiui nustatytais normatyvais, medikas pasakys, ar yra priežasčių įtarti prasidėjusią osteopeniją.

Kaulams reikia pagalbos

Kol vaikas auga, kaulų formavimosi procesą dar galima koreguoti, naudojant paskirtus kalcio ir vitamino D preparatus bei subalansavus mitybą. Jeigu tyrimų metu nustatomas ir kitų mikroelementų trūkumas, skiriamas jų kompleksas. Į vaiko valgiaraštį rekomenduojama įtraukti varškę, sūrį, kefyrą arba jogurtus, lašišą, sardines, mėsą, kiaušinius, brokolius, bananus, valgius iš ankštinių daržovių.

Sportuoti paaugliui, kuriam diagnozuota osteopenija, būtina ir nepripuolamai, o reguliariai. Ypač tinka baseinas ar kūno rengybos treniruotės. Jeigu vaiko laikysena yra netaisyklinga ar nustatyta plokščiapadystė, jam reikia gydytis prižiūrimam vaikų chirurgo-ortopedo.

Keturi pagrindiniai osteopenijos rizikos faktoriai:

Stinga pagrindinės kaulų statybinės medžiagos – kalcio.

Netinkama mityba. Kaulams be kalcio yra būtini baltymai, fosforas, geležis, varis, cinkas, magnis ir vitaminai, jeigu nepakanka, kaulai retėja.

Menkas fizinis aktyvumas. Tam, kad kaulai gerai vystytųsi, būtinas judėjimas, nes jiems reikalingos apkrovos.

„Hormonų audros“. Kalcio kiekis organizme labai priklausomas nuo hormoninės sistemos, o brendimo periodu jos darbas dažnai sutrinka.