Kaip teisingai mankštintis ir tirpdyti nereikalingus kilogramus, nekenkiant sveikatai, pataria trenerė Jurga Mikelionienė, o apačioje straipsnio rasite „Judam kartu“ video pamokėlę.

Pradžioje mankšta turėtų būti lengvesnė ir tik laikui bėgant fizinį krūvį galima po truputį didinti. Jei pratimai per sunkūs, jų atlikimo greitis ir intensyvumas per didelis, naudos nebus, galima netgi rimtai pakenkti savo sveikatai.

Ar teisingai parinkta mankšta, patariu spręsti pagal kvėpavimą. Jis turi būti tolygus, tankesnis ir gilesnis nei įprastai; besimankštinant turi netrūkti oro. Dar vienas teisingo kvėpavimo rodiklis – sportuojantis žmogus turi sugebėti laisvai kalbėti pakalbintas, „nedusti“ atsakydamas į klausimą ar kažką pasakodamas.

Paprastai turint antsvorio pagrindinis dalykas, ko tikimasi iš mankštos – numesti nereikalingus kilogramus. Būtina žinoti keletą dalykų, kurie padeda tai padaryti.

Pasikartosiu, kad sportuojant kvėpavimas turi būti gilesnis ir tolygus, negalima „dusti“. Tada organizmas gauna pakankamai deguonies, dalyvaujančio visuose medžiagų apykaitos procesuose. Kai deguonies gaunama pakankamai, medžiagų apykaita greitėja.

Klaidinga manyti, kad svoris geriau kris, jei mankštos tempas bus labai greitas. Dideliu greičiu atliekami fiziniai pratimai treniruoja širdies – kraujagyslių sistemą. Svorio metimui tinkamesnis vidutinis pratimų atlikimo tempas. Geriau ilgiau ir lėčiau, bet didesne amplitude, giliai kvėpuojant atlikti pratimus, nei per trumpą laiką iki paraudonavimo, paviršutiniškai kvėpuojant, „pumpuoti“.

Mankštos pradžioje organizmas energijos gauna iš gliukozės ir glikogeno, esančių kraujyje ir kepenyse. Ir tik praėjus 15 – 20 minučių, kai pratimai atliekami vidutiniu tempu, „įsijungia“ tam tikra organizmo „pasikrovimo“ sistema: organizmas ima naudoti riebalinių sankaupų energiją. Todėl būtų gerai, kad mankšta truktų ne mažiau nei 30 – 40 minučių.

Idealu, jei atlikę jėgos, ištvermės pratimus, pasimankštinę pusvalandį, dar 15 minučių pavažiuosite dviračiu, vidutiniu tempu pasivaikščiosite ar užsiimsite aktyvia veikla namie, pvz.: išplausite grindis, išsiurbsite kilimus. Taip riebalų „deginimo“ laikotarpis dar pailgės.

Gerą rezultatą lemia ne didelės, o nuolatinės pastangos. Geros sveikatos ir normalaus svorio palaikymui rekomenduojama taisyklingai maitintis ir kasdien 30 – 40 minučių užsiimti aktyvia fizine veikla. Tai gali būti įvairi mankšta, pasivaikščiojimas lauke, pasivažinėjimas dviračiu, namų ruošos darbai, sodo darbai vasarą, vandens procedūros ir dar daug kas.

Jei bent 5 dienas per savaitę laikysitės šios taisyklės – dėl viršsvorio jaudintis nereikės, jo tiesiog nebeliks.

Kviečiame mankštintis!