Kaltinamasis: kava

Galimos priklausomybės priežastys

Kofeinas – stiprus nervinės sistemos stimuliatorius. Jis gana greitai tonizuoja, jau po pirmų trijų gurkšnių žmogus pajunta jėgų antplūdį, koncentracijos pagerėjimą. Daugelio specialistų manymu, visų pirma būtent tokios savybės skatina žmogų tapti kavos mėgėju ir ją gerti vis dažniau.

Organizmas pripranta prie tonizuojančio kavos poveikio ir be jos nebegali pasiekti normalaus darbingumo. Būna netgi taip, kad kai kurie žmonės absoliučiai negali dirbti, kol neišgeria aromatingos kavos. Amerikiečiai mokslininkai tvirtina, kad pasaulyje nuo kavos priklausomų žmonių yra apie 13 procentų.

Rizikos grupėje

Darboholikai, pripratę dieną pradėti nuo puodelio espresso, hipotonikai. Kavos puodelis padeda jiems greitai pajusti jėgų antplūdį ir pakankamą organizmo tonusą.

Eksperto komentaras

Tikra priklausomybė nuo kavos – abejotinas faktas. Juo labiau nedera kavos lyginti su alkoholiu. Tačiau tiesa tai, kad ilgainiui šiam gėrimui įgyjama tolerancija ir jo tenka gerti vis daugiau. O tai jau yra priklausomybė.

Tačiau ji labiau vystosi rūkoriams, o ne hipotonikams. Tai yra dėl to, kad kava palengvina kvėpavimą ir „atveria“ plaučius. Tačiau rūkoriai net nenutuokia apie tokį mėgstamo gėrimo poveikį.

O kalbant apie kavos žalą – vieni mokslininkai laikosi nuomonės apie jo naudingumą, kiti tvirtina priešingai. Bet kuriuo atveju, sveikintinas saikingas vartojimas. Žmonėms, turintiems nedidelių problemų su skrandžiu, nervine sistema arba miegu, kavos geriau atsisakyti. Bet ne iškart, o palaipsniui.

Kaltinamasis: saldumynai

Galimos priklausomybės priežastys

Šokoladas – absoliutus čempionas pagal kaltinimų kiekį. Sako, kad jis gali sukeli labai stiprią priklausomybę ir šis faktas žinomas jau ganėtinai seniai. O pastaruoju metu nemalonėn pateko ir kiti saldumynai – ledinukai, kepiniai ir netgi džiovinti vaisiai! Ir viskas dėl to, kad saldumynai verčia mus vis tiesti į juos ranką.

Egzistuoja dvi priežastys, dėl kurių saldumynai gali sukelti tam tikrą priklausomybę. Pirmoji: cukrus stimuliuoja tam tikras smegenų sritis, atsakingas už malonumą. Išsiskiria endorfinai – laimės ir geros nuotaikos hormonai. O laimės, kaip žinia, per daug nebūna.

Antra priežastis yra cukraus kiekio kraujyje svyravimai. Esmė tame, kad suvalgius ką nors saldaus, juntamas jėgų ir energijos antplūdis, tačiau poveikis yra trumpalaikis. Išeitis viena – vėl ir vėl lepintis pyragaičiais. Priklausomybė akivaizdi.

Rizikos grupėje

Į „saldžiąją“ priklausomybę labiau linkę nepastovaus emocinio fono žmonės. O mokslininkai teigia, kad toks įprotis neretai paveldimas iš motinos.

Iš tiesų saldumynų trauka – kraujyje vykstančių cheminių reakcijų, kai kurių elementų, pavyzdžiui, chromo ir magnio, pasekmė. Ilgai trunkanti depresija ar stresai darbe taip pat skatina ieškoti paguodos saldainių dėžutėje.

Aistra saldumynams kenkia ne tik figūrai: kenčia ir kepenys, ir kasa, ir dantys, ir širdis. Todėl svarbu atrasti savyje jėgų ir atsisakyti žalingo įpročio. Pradžiai paprastus angliavandenius derėtų pakeisti sudėtingais – avižine koše, nevalytomis kruopomis ir rupaus malimo duona. Šie produktai taip pat suteikia energijos, tačiau dėl jų kraujyje nevyksta staigus insulino šuolis.

Eksperto komentaras

Negalite įveikti saldumynų traukos? Nedrauskite sau nedidelių malonumų. Šiame sakinyje pagrindinis žodis – „nedidelių“, kitaip tariant, nebūtina vienu prisėdimu suvalgyti viso šokolado, pakanka iš lėto sučiulpti vieną gabalėlį. Tokiu būdu suteiksite sau malonumo, o į smegenis bus perduotas signalas, kad juntate mėgstamą skonį.

Kaltinamasis: sūris

Galimos priklausomybės priežastys

Pastaruoju metu atsiranda vis daugiau informacijos apie tai, kad sūris sukelia pripratimą. Ir stipresnį nei kava ar šokoladas. Ypač audringai tokios naujienos aptariamos JAV. Mokslininkai tvirtina, kad dėl visko kaltas baltymas kazeinas, kurio sūryje yra didelis kiekis.

Baltymo skilimo metu kazeinas tampa junginiu, kurio veikimas yra palygintinas su morfinu. Tarpinis junginys buvo pavadintas kazomorfinu. Laimei, kazomorfino poveikis nėra toks stiprus, kaip narkotiko, bet jis pasižymi atpalaiduojančiu poveikiu ir skatina žmogų jausti teigiamas emocijas.

Rizikos grupėje

Padidinto pavojaus zonoje yra brangių sūrių vertintojai, nes būtent brangiai kainuojantys delikatesai sukelia greitą ir stiprų pripratimą. Tačiau saugiai negali jaustis ir paprastų skylėto sūrio riekelių mėgėjai: sūris – kasdienis produktas, kurį lengva rasti ir kuris būna praktiškai kiekviename šaldytuve.

Eksperto komentaras:

Nereikia panikuoti: nors kazeinas organizmą veikia raminančiai, jo lyginimas su morfinu yra nederamas. Sūris gali reikiamai veikti nervų sistemą dėl savybės greitai ir gerai slopinti alkį, o sotus žmogus, kaip žinia, būna linksmesnis ir ramesnis.

Tačiau ne visai suprantami išpuoliai prieš sūrį, nes baltymo kazeino yra ir varškėje, ir piene – taip pat motinos. Taigi jei ir yra „sūrio“ priklausomybė, tai ji formuojasi dar kūdikystėje. O naujausių dietologijos srities tyrimų duomenys rodo, kad norint sulieknėti, į racioną verta įtraukti sūrį.

Kaltinamasis: greitas maistas

Galimos priklausomybės priežastys

Ko tik neišgirsi apie greitą maistą: netgi kad jis gaminamas iš dirbtinių komponentų, o neįveikiama trauka „greitam maistui“ aiškinama tuo, kad į jį pridedama narkotinių medžiagų, kurios verčia vėl ir vėl grįžti prie mėsainio ar gruzdintų bulvyčių.

Bet iš tikrųjų jokių narkotikų ir kenksmingų cheminių medžiagų ruošiant tokį maistą nenaudojama. Druska, cukrus, riebalai ir prieskoniai – tai yra pagrindiniai pripratimo varikliai. Būtent dėl jų sumuštinių, salotų ir traškučių skonis būna toks sodrus.

Pasirodo, riebalai pripratimą sukelia ne mažiau nei cukrus. Jie greitai virškinami ir įsisavinami į kraują, žmogus jaučia sotumo ir laimės jausmą. Tačiau maždaug po 40 minučių vėl pradedamas justi alkis. Tai aiškinama labai paprastai – maiste yra daug riebalų, cukraus ir prieskonių, tačiau beveik visiškai nėra ląstelienos, vitaminų ir mineralų.

Rizikos grupėje

Mokslininkai jau seniai nustatė, kad lengviau už visus kitus priklausomybei nuo greito maisto pasiduoda vaikai. Kuo vėliau vaikas sužino, kas yra dešrainis ir traškučiai, tuo didesnė tikimybė, kad jį aplenks susidomėjimas nesveiku maistu.

Eksperto komentaras:

Apie riebalus, cukrų, prieskonius ir druską parašyta labai tiksliai. Tačiau prisirišimas prie greitojo maisto labiau yra gyvenimo būdas, o ne liguista priklausomybė. Jei žmogus daug dirba ir neturi kada visavertiškai pasimaitinti, jam paprasčiau užsukti į greito maitinimo įstaigą ir ką nors nedelsiant suryti.

Greitas maistas - šiuolaikinio pasaulio rykštė, skatinanti nutukimą ir gausybę ligų. Kuo anksčiau žmogus tai suvoks, tuo greičiau pamirš apie šią savo priklausomybę.