Dietologai pataria apriboti aštraus, rūkyto, sūdyto, saldaus maisto vartojimą ir užtikrinti, kad ant stalo bus sveikos mitybos komponentų: šviežios mėsos ir žuvies, daržovių, vaisių, košių, pieno produktų.

Suprantama, kad pirmosiomis savaitėmis po gimdymo laiko nėra išvis niekam, tačiau tai ne priežastis maitintis sumuštiniais. Iš anksto paruoškite save ir vyrą tam, kad kažkurį laiką iš mitybos plano teks išbraukti keptą mėsą, tortus ir salotas su majonezu. Nusipirkite garų puodą. Jame gaminti lengva, o produktai išlaiko didžiąją dalį vitaminų.

Svarbu prisiminti, kad pienas mažylio virškinimo ir imuninei sistemai - tarpininkas, per kurį jis susipažįsta su „didžiojo valgymo“ pasauliu. Todėl gera, nevienoda maitinančios mamos mityba turi didžiulę reikšmę.

Ko valgyti negalima?

Esti du variantai tuo atveju, jei suvalgėte kažką ne tą: arba vaikui ims gurgėti pilvas, arba atsiras alerginių bėrimų. Vaiko organizmas reaguoja į fermentus, atsiradusius mamos piene po to, kai mama, kažko suvalgiusi, ėmė virškinti ir prastai įsisavino. Vienu žodžiu – tai, kas sukelia jums pilvo pūtimą ar skausmą, analogiškai pasireikš ir mažyliui. Įtariamųjų sąraše pirmiausia atsiduria ankštiniai, grybai, svogūnai, kopūstai, vynuogės.

Ir nepamirškite, kad pirmuosius tris mėnesius labai daug vaikų kenčia nuo vadinamųjų naujagimių dieglių, kurių kilmė iki galo neaiški. Dabar daugelis gydytojų mano, kad diegliai atsiranda kaip gimdymo streso pasekmė. Vaikas mokosi gyventi mūsų pasaulyje ir pirmiausia turi atsikratyti įtampos riksmu ir būdingais judesiais.

Be to, dujų kaupimasis gali būti susijęs su tuo, kad jūs pernelyg greitai keičiate krūtį ir jis negauna paskutiniojo riebaus pieno. Jame yra fermento laktulozės, padedančios pasisavinti pieno cukrų laktozę, esančią pirmutiniame, skystesniame piene. Nepasisavintos laktozės perteklių gali rodyti žalsvos skystos išmatos. Su motinos mityba ši problema niekaip nesusijusi.

Jei krūtimi maitinamą vaiką išbėrė, tai gali būti sukelta ir mamos reakcijos į produktus (galbūt ji išvengė bėrimų), ir, deja, paties vaiko alerginės reakcijos į kokius nors baltymus, gautus per pieną (pirmos aktyvumo grupės alergenai – karvės pienas, vištų kiaušiniai, žuvis, citrusiniai, riešutai, braškės, avietės, ananasai, šokoladas, garstyčios, pomidorai, kviečiai, žemės riešutai - su jais susiję devyniasdešimt procentų maistinės alergijos atvejų).

Nustačius alergijos priežastį, produkto reikėtų atsisakyti bent dviem-trim mėnesiams (po to galima atsargiai pabandyti ir patikrinti, gal mažylis pradėjo jį toleruoti). Ir neskubėkite jaudintis, kad vaikas alergiškas: pirmaisiais gyvenimo metais naujagimio organizmas patiria daug pokyčių ir taisyklingai maitinant labai tikėtina, kad alerginiai simptomai išnyks negrįžtamai.

Ar reikia daugiau valgyti?

Manoma, kad maitinanti mama turi suvartoti papildomai 300-600 kalorijų per parą. Todėl valgyti už du tikrai neverta, ir be to, šios papildomos kalorijos tikrai nereiškia, kad galima lepintis saldumynais. Valgykite, jei esate alkana, bet nesinaudokite maitinimu kaip priežastimi persivalgyti. Kiek padidinkite daržovių garnyro porciją, suvalgykite sumuštinį su sūriu arba išgerkite kefyro.

Svarbu atkreipti dėmesį į produktus, kuriuose gausu kalcio, kadangi būtent šios medžiagos reikia mamos organizmui visą tą laiką, kol ji maitina. Tinka valgyti riešutus (graikinius, migdolus), džiovintus vaisius, pilno grūdo produktus – juose gausu mikroelementų ir jie pagerina žarnyno peristaltiką. Geresnė peristaltika – mažiau toksinų.

Žinoma, ir mamai, ir vaikui reikia folio rūgšties, jodo, vitaminų A, B, C, omega rūgščių, ir visa tai galima gauti su skaniu ir sveiku maistu. Tačiau realybė tokia, kad norint gauti, tarkime, geležies paros dozę, reikia suvalgyti nemažai kepenėlių ar granatų. Todėl nieko blogo sau padėti vitaminais maitinančioms mamoms.

Ką gerti?

Žolelių arbatos labai skanios ir naudingos, tik nepamirškite, kad kai kurie augalai gali sumažinti pieno gaminimąsi. Tarp jų – šalavijas, mėta, petražolė. Nepiktnaudžiaukite kava ir žaliąja arbata – jose esantis kofeinas, pirma, veikia kaip diuretikai ir gali sukelti dehidrataciją, antra, vaikui sukelia nerimą. Mamoms taip pat nerekomenduojamas gazuotas mineralinis vanduo, o štai paprasto negazuoto reikia gerti kuo daugiau.

Kaip pagerinti pieno kokybę?

Jei jums vis tiek norisi suvalgyti ką nors tokio, nuo ko pienas būtų dar geresnis, rinkitės vidutiniškai riebią jūros žuvį (lašišas, sardines, skumbres), graikinius riešutus ir kokybišką augalinį aliejų. Šiuose produktuose esančios nesočiosios rūgštys ne tik teigiamai veiks vaiko smegenų vystymąsi, bet ir pagerins jūsų atmintį, ir jūs geriau įsiminsite laimingas akimirkas su savo naujagimiu.