Pagal griaučių struktūrą skiriami keturi kūno tipai, šnekamojoje kalboje vadinami „smėlio laikrodžiu“, „obuoliu“, „kriauše“ ir „lenta“.

Mokslinėje literatūroje šie terminai skamba daug rimčiau, ir išskiriami tik trys tipai (atsižvelgiant į medžiagų apykaitą): mezomorfinis (atletiškas), endomorfinis (apkūnus) ir ektomorfinis (liesas).

Žmonių, kurių kūnas būtų griežtai vieno tipo, yra mažai, iš 100 apie 20, visi kiti – mišrūs. Mezomorfinis ir ektomorfinis – tai idealus kūnas net be sporto ar kitų didelių pastangų. Jei jūsų kūnas šių dviejų derinys – galite valgyti absoliučiai viską ir nesukti galvos dėl papildomų kilogramų.

Mezomorfinis kūno sudėjimo tipas

KOKS? Jei jūsų kūno forma primena smėlio laikrodį, jūsų pečiai gana platūs, o klubai siauri. Esate itin sportiško sudėjimo, nes raumenys gerai išsivystę.

MITYBOS ABC: stenkitės reguliariai valgyti. Tačiau neprivalote savęs kankinti dietomis ar kitomis griežtomis valgymo taisyklėmis, nes antsvoris – mažiausia jūsų problema. Svoriu susirūpinsite perkopus trisdešimtuosius metus, tačiau jei sveikai maitinsitės, didelių problemų tikrai neturėsite.

FIZINĖ VEIKLA. Atletiško sudėjimo žmonėms verta užsiimti nors labai neintensyvia treniruote (pavyzdžiui, joga). Jums fizinė veikla itin veiksminga. Jei kitiems reikia valandų valandas „arti“ treniruočių salėje, jums užtenka 20 min. per dieną.

KOKIOS TRENIRUOTĖS TINKA? Jūsų treniruočių programą turėtų sudaryti pusė jėgos ir pusė ištvermės pratimų. Tinka įvairūs širdies tonusą didinantys pratimai: dviračio minimas, bėgimas ant takelio, elipsinis treniruoklis. Idealiausias pasirinkimas aktyvioms mezomorfinio figūros tipo moterims – aerobika su svarmenimis, vandens aerobika.


Nuotr. Shutterstock

Endomorfinis kūno sudėjimo tipas

KOKS? Kūno forma primena obuolį, žmogus gana nedidelio ūgio, linkęs sustambėti. Pastebėta, kad moterims svoris dažniausiai kaupiasi apatinėje kūno dalyje, vyrams – ant pilvo ir viršutinėje kūno dalyje. Šio figūros tipo žmonių medžiagų apykaita daug lėtesnė, todėl jiems energija, gaunama su maistu, nusėda riebalų pavidalu ant kūno.

MITYBOS ABC: jums valgymus teks griežtai prižiūrėti. Stenkitės tai daryti reguliariai (5–6 kartus per dieną). Vakarienei – jokių sočių užkandžių, didelių ir riebių porcijų. Rinkitės sveiką, mažai kaloringą, bet sveiką maistą. Venkite paprastųjų angliavandenių turinčio maisto (ryžių, makaronų, bulvių, pieno produktų, saldumynų), geriau rinkitės tuos produktus, kuriuose gausu sudėtinių (avižinius dribsnius, duoną, vaisius ir daržoves, mėsą).

FIZINĖ VEIKLA. Reguliarios treniruotės pagreitina medžiagų apykaitą, degina riebalus, padeda numesti nereikalingų kilogramų, sutvirtina raumenis. Stenkitės sportui per savaitę skirti bent 4–5 dienas (maždaug po valandą).

KOKIOS TRENIRUOTĖS TINKA? Riebalams deginti labiausiai tinka greitas ėjimas, plaukimas, vandens aerobika, kūno formavimo aerobika. Jėgos treniruotės padės pagražinti talijos sritį.


Nuotr. Shutterstock

Ektomorfinis kūno sudėjimo tipas

KOKS? Esate panaši į nerūpestingą berniūkštį. Jūsų pečiai ir klubai gana siauri, juosmens apimtis sutampa su klubų. Raumenimis negalite pasigirti, tačiau esate itin lanksti. Dažnai skundžiatės netaisyklingos laikysenos ir nugaros skausmų problemomis.

MITYBOS ABC: jums nepaprastai pasisekė, nes galite valgyti tiek, kiek telpa. Jums net būtina, kuo daugiau suvalgyti! Ektomorfinio kūno sudėjimo žmonių medžiagų apykaita itin greita. Stenkitės nepraleisti įprastų valgymų: nes organizmas patirs šoką ir energiją pradės gaminti iš raumenų. Jei riebaliukai šiems žmonėms auga, tai tik ant pilvo srities.

Dažnai jaučiate alkį, nes jūsų kūno svoris gana mažas. Valgykite dažnai ir nedidelėmis porcijomis. Taip ir suvaldysite alkį, ir neužsiauginsite kabančio pilvo. Visada su savimi turėkite užkandžių, vartokite daug baltymų turinčio maisto.

FIZINĖ VEIKLA. Jums labiausiai tinka jėgos treniruotės, kurios sustiprina raumenis, didina jų masę ir leidžia suformuoti moteriškas formas (padidinti klubų bei sėdmenų apimtį). 

KOKIOS TRENIRUOTĖS TINKA? Naudokite svarmenis (net jei pratimus atliekate namuose). Nebijokite ištvermės treniruočių: bėgimo, važiavimo dviračiu, žingsniavimo, slidinėjimo ir t.t.). Tik nereikia persistengti, kad svoris gali ir pradėti kristi, o tai jums tikrai nepatiks.

Venkite labai intensyvių aerobikos treniruočių, nes per jas išeikvojama labai daug energijos, kuri jums būtina. 


Nuotr. Shutterstock