Savaitės pradžioje socialiniuose tinkluose pasirodė vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota, kaip Kauno Laisvės alėjoje darbininkai brutaliai žaloja ten augančią liepą – kirviu kapojamos jos šaknys. Kauniečiai kreipėsi į aplinkosaugininkus, kad šie nustatytų, ar buvo padaryta žala medžiui.

Situacija susidomėjo ne tik aplinkosaugos pareigūnai, bet ir žurnalistai. Init TV reporterių kalbinta VDU Žemės ūkio akademijos dendrologė doc. Lina Straigytė sakė, kad rekonstrukcijos metu medžiams gali pakenkti ne tik kapojamos jų šaknys, bet ir tai, kad alėjos medžiai įspraudžiami į metalinius aptvarus, kuriuose visai nepaliekama vietos medžių šaknims.

„Šios liepos dabar paliktos lėtai mirčiai. Ne iš karto tai pamatysime, nors per šitą sezoną gali nemažai lapų apdžiūti. Nes kai tiek smarkiai pažeistos šaknys, medis nebesugebės išmaitinti drėgmės, nes nebėra šaknų“, – pasakojo dendrologė pridurdama, kad, be jokių abejonių, pažeistus medžius Laisvės alėjoje netolimoje ateityje reikės pakeisti kitais.

Vaizdo įrašo autorius ir liepos šaknų kapojimo liudininkas Nacionalinio Kauno dramos teatro vadovas Egidijus Stancikas sakė, kad darbininko brutalumas kapojant liepos šaknis jį nustebino. Anot jo, darbininko veiksmai priminė vandalizmo atvejį.

Iš tiesų, į miestiečių nurodytą vietą Laisvės alėjoje atvykę aplinkosaugininkai nustatė rimtus pažeidimus. Kaip GRYNAS.lt informavo Aplinkos apsaugos departamentas, vasario 20 d. gavę telefoninį, o vėliau ir elektroninį pranešimus dėl žalojamos liepos Laisvės alėjoje vykdant rekonstrukcijos darbus ties Nacionaliniu dramos teatru, Kauno aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai nedelsdami atliko apžiūrą nurodytoje vietoje.

„Apžiūros metu aplink minėtą liepą buvo matyti apkapotų šaknų medžio drožlės, pastatyta metalinė forma klombos bortų išliejimui. Aplinkosaugininkai nustatė, kad buvo nukapotos vienos liepos šaknys ir pažeistos gyvybinės medžio funkcijos. Vasario 21 d., aplinkosaugininkai patikrino ir kitą Laisvės alėjos atkarpą. Šio patikrinimo metu fiksuotas dar vienas analogiškas pažeidimas. Atsakingi įmonės UAB „Autokausta“ asmenys kaltę pripažįsta, jiems už medžio gyvybinių funkcijų sužalojimą bus surašomi administracinio nusižengimo protokolai“, – teigiama Aplinkos apsaugos departamento atsakyme.

Pagal Lietuvos Respublikos Administracinių nusižengimų kodekso 281 str. 1 dalį, neteisėtas želdynų naikinimas arba neteisėtas ne miškų ūkio paskirties žemėje augančių saugotinų medžių ir krūmų žalojimas, naikinimas arba persodinimas užtraukia baudą asmenims nuo 60 iki 200 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 80 iki 300 eurų. Taip pat bendrovei bus skaičiuojama ir pateikta atlyginti žala, padaryta aplinkai.