Penktadienį trumpam nusiauti batus ir pajusti Žemę po kojomis – taip pažymėti Pasaulinę aplinkos dieną visus kviečia Kauno marių regioninio parko direkcija. Ji birželio 5-ąją jau trečią kartą skelbia Basų kojų diena. Galintieji atvykti į šį parką šiandien 14 val. laukiami pažintiniame Žiegždrių take. Juo žygio dalyviai keliaus basomis.

Pažintiniais žygiais, įvairiais aplinkosaugai skirtais renginiais Pasaulinę aplinkos dieną pažymi ne tik saugomų teritorijų direkcijos, bet ir savivaldybės, švietimo įstaigos, nevyriausybinės organizacijos. Antai sostinės gyventojai ir svečiai šiandien kviečiami į renginius Vilniaus universiteto botanikos sode, šiauliečiai – į prekybos centre „Saulės miestas“ įkurdintą ekologinį miestelį, kur galės išsitirti atsineštą geriamąjį vandenį, sužinos, kaip teisingai rūšiuoti atliekas ir kt.

Vienas pagrindinių Pasaulinės aplinkos dienos tikslų – atkreipti visuomenės dėmesį į opiausias aplinkosaugos problemas. Dabar Žemėje gyvena 7 milijardai žmonių, o planeta – viena ir nedidelė. Prognozuojama, kad 2050 m. gyventojų skaičius sieks 9,6 mlrd. Jeigu ir toliau žmonija vartos taip ir tiek, kaip dabar, – netausodama ekosistemų ir gamtos išteklių, tai po 35 metų nebeužteks vienos planetos – reikės visų trijų. Todėl šiemet Pasaulinės aplinkos dienos devizu Jungtinės Tautos pasirinko šūkį „7 milijardai norų. Viena planeta. Vartok atsakingai“.

Atsakingas vartojimas – pagrindinė šiemetinės Pasaulinės aplinkos dienos tema. Ji vyrauja ir pasaulinėje parodoje „EXPO 2015“, kuri dabar vyksta Milane. Šią parodą Jungtinės Tautos pasirinko pagrindine oficialaus Pasaulinės aplinkos dienos minėjimo vieta. Jame dalyvaus ir mūsų šalies atstovai. „EXPO 2015“ Lietuvos ekspoziciją, o ją organizavo Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijos, nuo gegužės 1-osios iki šios dienos jau aplankė daugiau kaip 300 tūkst. žmonių.

Aplinkos ministerijoje pagal susiklosčiusią tradiciją Pasaulinę aplinkos dieną teikiama prestižinė Viktoro Bergo premija. Jos laureatas bus šiandien paskelbtas per iškilmingą šios dienos minėjimą. Taip pat bus įteikta Juozo Virbicko premija, pagerbti aktyviausi visuomenės atstovai, gamtosaugininkai, tradicinio verslo įmonių konkurso „Pasiekimai aplinkosaugoje“ laimėtojai.