Skulptūras kuria kitokio dizaino studija „Absurdo idėjos“. Jos įkūrėja, dizainerė Jurgita Jakubauskaitė sako, kad ją įkvepia ekologiškų idėjų įgyvendinimas. „Man svarbu, kaip gyvensime ir ką valgysime rytoj, kokiame mieste augs mūsų vaikai. Niekučių šeimos skulptūrų ansamblis labai simboliškas. Šeimoje bus ir nėščia moteris, kurios pilvas bus pripildytas plastikinių butelių kamštelių, o taip pat - ir mažas vaikas. Kokia tų vaikų ateitis? Koks pasaulis juos sups užaugus? Apie tai reikia galvoti dabar. Prisidėk kuo gali. Jeigu negali sukurti visa keičiančio ekologijos projekto, tai bent numestą plastikinį butelio kamštelį pakelti tikrai gali“, - sakė ji.

Kitokio dizaino studija „Absurdo idėjos“ praeitą rudenį Vilnelėje ties Užupiu pastatė tris klozetus. Tai drauge su Baltijos aplinkos forumu vykdyta meninė instaliacija su aplinkosaugine potekste apie Baltijos jūros taršą. 2013 m. Europos Komisija yra išrinkusi „Absurdo idėjas“ konkurso „Tau patinkantis pasaulis“ laimėtoja už geriausią kovos su klimato kaita sprendimą Lietuvoje.

„Kamštelių vajaus” konkursui sukurti darbai
Foto: Organizatorių archyvas

„Kiekvienais metais konkursas vis plečiasi, kamštelių surenkam vis daugiau ir norinčių dalyvauti konkurse skaičius didėja. Dažnai stebiuosi žmonių entuziazmu renkant kamštelius. Žinau, kad juos renka ne tik vaikai ir sąmoningi, apie gamtos taršą, ekologiją galvojantys piliečiai. Ne kartą esu gavusi laiškų iš mažų Lietuvos miestelių ir kaimų, kad šitas konkursas yra labai geras, nes jame gali dalyvauti ir girtuokliai. Žinau, kad kai kurie gerdami alų tikrai renka kamštelius. Atrodo komiškai, bet gal ir asocialiems žmonėms reikia tokio konkurso kaip vilties ar žaidimo? Man dažnai sako, kad nereikia mums didelių prizų ir dovanų už dalyvavimą konkurse. Vaikai ir suaugę mielai rinktų kamštelius be jokių paskatinimų ar dovanų. Jeigu neturėčiau tokio milžiniško palaikymo iš pačių konkurso dalyvių, kažin ar jį organizuočiau toliau. Nėra paprasta tai padaryti, nes gyvenu ne Lietuvoje“, – pasakoja Londone gyvenanti konkurso sumanytoja ir organizatorė Birutė Jakučionytė.

„Visos Lietuvos ugdymo įstaigos, šeimos ir pavieniai asmenys, visi, kurie yra neabejingi ekologijai, kviečiami rinkti plastikinius butelių kamštelius perdirbimui. Šiame konkurse dalyvauja tūkstančiai vaikų ir suaugusiųjų visoje Lietuvoje - 2014 metais konkurso finalo metu buvo surinkta 7909 kg plastikinių butelių kamštelių, dalyvavo 200 komandų; 2013 metais buvo surinkta 4110 kg, o 2012 metais 922 kg plastikinių butelių kamštelių. Esu dėkinga VšĮ „Žaliasis taškas“, kuri kiekvienais metais palaiko ir remia konkursą, padengia organizavimo išlaidas ir įsteigia prizus“, – teigia konkurso organizatorė.

Konkursas „Kamštelių vajus‘2015” tęsis šešis mėnesius. Užsiregistruoti konkursui galima iki rugsėjo 10 d. , užpildant registracijos formą, kurią rasite ČIA.

Spalio mėnesį vyks konkurso finalas net dvylikoje Lietuvos miestų. Juose bus įrengti kamštelių surinkimo punktai. Spalio 6 d. renginys vyks Utenoje, spalio 7 d. - Panevėžyje, spalio 8 d. - Joniškyje, spalio 9 d. - Mažeikiuose, spalio 12 d. - Plungėje, spalio 13 d. - Šilutėje, spalio 14 d. - Kelmėje, spalio 15 d. - Kaune, spalio 16 d. - Marijampolėje, spalio 19 d. - Alytuje, spalio 20 d. - Druskininkuose, spalio 21 d. - Vilniuje.

Meninė-socialinė akcijos „Augu koks?“ vyks balandžio 23 d. 16 val. prie Lietuvos vaikų ir jaunimo centro (LVJC) (Konstitucijos pr. 25, Vilnius).