Keturiose šalyse – Bulgarijoje, Prancūzijoje, Italijoje ir Lietuvoje – vykęs jaunųjų dizainerių konkursas „Become an awakener“ (liet. k. „Tapk žadintoju“) sulaukė net 240 darbų iš atliekų. Konkurso tikslas – parodyti, kad visos žaliavos yra ribotos, o atliekos taip pat turi savo vertę, reikia tik išlaisvinti savo kūrybiškumą, kuris yra raktas į aplinkosaugos problemų sprendimą.

Naudojau seną medinę močiutės kėdę, lankstą, organinį stiklą, panaudojau viską, ką radau šeimos sandėliuke. Iš pradžių pasiėmiau kėdę, pasistačiau priešais ir galvojau, ką galėčiau su ja padaryti.
Deimantė Malūnavičiūtė

Konkurse tris prizines vietas užėmė ir lietuvaičių darbai. Pirmąją vietą laimėjo Deimantės Malūnavičiūtės sukurta kėdė iš antrinių žaliavų, antrąją – Dovilės Smidriūnaitės iš tūbelių nuo polietileno plėvelės sukonstruota kėdė, o trečiąją – Danguolės Kančaitės kartoninis arkliukas.

Frankenšteinas tapo kėdės įkvėpėju

GRYNAS.lt pakalbinta Deimantė teigė, kad apie konkursą išgirdo iš draugės, kuri mokosi Dailės akademijoje. Kadangi mergina studijuoja reklamos dizainą, jai buvo smalsu sukurti kažką tokio, kas skatintų pamąstyti apie ekologines temas.

„Prijaučiu pasaulinei ekologijos problemai, manau, kad kiekvienas tuo turime rūpintis ir susimąstyti. Menininkai, ko gero, turi parodyti šios problemos blogąją pusę per save, kad įkvėptų paprastus žmones, kad jie taip pat gali kurti, tik gal jiems reikia pavyzdžio“, - teigė pirmos vietos nugalėtoja.

Janezas Potočnikas ir Deimantė Malūnavičiūtė.© EU - Patrick Mascart
Foto: Europos Parlamento nuotr.

Pristatydama savo sukurtą kėdę, mergina pasakojo, kad pirminė jos idėja buvo paprasta – sukurti tokią kėdę iš antrinių žaliavų, kurią realiai galima būtų naudoti.

„Naudojau seną medinę močiutės kėdę, lankstą, organinį stiklą, panaudojau viską, ką radau šeimos sandėliuke. Iš pradžių pasiėmiau kėdę, pasistačiau priešais ir galvojau, ką galėčiau su ja padaryti. Norėjau padaryti vietą, kur būtų galima susidėti daiktus, kad pati kėdė būtų sulankstoma ir kad ją būtų galima lengvai pasiimti ir nusinešti – dėl to pridėjau jai rankenas. Paskui galvojau, kaip ją padaryti sulankstomą – ėjau namie pro duris ir žiūrėjau, kaip jos atsidaro. Pamačiau lankstus ir sugalvojau, kad jie ir turi būti naudojami. Nuėjau į garažą ir ten jų radau“, - visą gaminio gimimo istoriją trumpai papasakoja Deimantė.

Mintis pagaminti kėdę kilo einant pro konteinerį – pamačiau išmestas tūbas nuo polietileno plėvelės. Pirmiausia atkreipiau dėmesį, kad tai - puiki konstrukcinė medžiaga, kurią galima panaudoti kuriant baldus, interjero dekoro elementus.
Dovilė Smidriūnaitė

Kėdę puošia žymiojo Frankenšteino autoportretas, o kūrinys gavo skambų „La. Gė.Dė“ pavadinimą. Kūrėja aiškina, kad Frankenšteinas buvo iš visokių detalių sukurta pabaisa kaip ir antram gyvenimui atkurta kėdė, taigi yra tam tikrų panašumų „Norėjau parodyti, kad seni daiktai gali būti gyvi“, - sakė Deimantė.

Paklausta, kur sukurta kėdė toliau bus naudojama, mergina teigė, kad, ko gero, apkeliavusi parodas ji liks namuose. Ir pajuokaudama pridūrė, kad „tėtis ją jau norėjo pasiimti į žvejybą“.

Deimantė Malūnavičiūtė prie savo darbo „La-Gė-Dė“
Foto: R. Levickaitės nuotr.

Polietileno plėvelės tūbos tinkamos gaminti baldams

Briuselyje Žaliosios savaitės metu eksponuojama ir dar viena lietuvaitės Dovilės sukurta kėdė. Jos pagrindine žaliava tapo tūbos nuo polietileno plėvelės.

Aplinkos objektų dizainą Šiauliuose studijuojanti mergina GRYNAS.lt pasakojo visada domėjusis ekologija, nes ji, jos nuomone, itin svarbi aplinkos kūrime. Taip pat ji pripažino pati ieškanti konkursų, kuriuose galėtų sudalyvauti. Tokiu būdu ji ir atrado galimybę pasirodyti Briuselyje ir užimti antrąją vietą tarp geriausių lietuvių darbų.

„Mintis pagaminti kėdę kilo einant pro konteinerį – pamačiau išmestas tūbas nuo polietileno plėvelės. Pirmiausia atkreipiau dėmesį, kad tai - puiki konstrukcinė medžiaga, kurią galima panaudoti kuriant baldus, interjero dekoro elementus. Visos žaliavos prie konteinerio neradau, todėl teko susižinoti, kur jos yra išmetamos ir paprašiau, kad jas man sukauptų. Tai yra dviejų diametrų tūbos – vienos storesnės, kitos - plonesnės. Kai jas susirinkau, idėja kilo natūraliai – pamačiau baldą ir pradėjau darytis brėžinius“, - pasakojo Dovilė.

Dovilė Smidriūnaitė prie savo kurtos kėdės Deimantė Malūnavičiūtė prie savo darbo „YourTube“
Foto: R. Levickaitės nuotr.

Skirtingų diametrų tūbos suvertos viena į kitą – taigi, nėra naudojami klijai. Kaip teigia kūrėja, kėdė išeina labai tvirta, ant jos galima kuo puikiausiai sėdėti.

Norėjau parodyti, kad seni daiktai gali būti gyvi.
Deimantė Malūnavičiūtė

„Turiu projektą, kad iš tokių tūbų galima pagaminti ir spintą, lentynas, staliuką – panaudojant stiklinį paviršių, nes tūbų paviršius nėra lygus, būtų nepatogu kažką ant viršaus pasidėti. Tikrai galima jas plačiai panaudoti“, - teigė Dovilė.

Kitų šalių geriausi darbai - iš kartono ir plastiko

Mergina svarsto, kad šiuo metu tokias kėdes, ko gero, galėtų pasidaryti ne kiekvienas, nes reikia pačiam susiorganizuoti, iš kur gauti joms žaliavos, specialų grąžą skylėms, tačiau ateityje tai tikrai gali būti lengvai įgyvendinama.

„Manau, kad žmonių sąmoningumas ekologiniais klausimais tik didės. Galbūt netgi atsiras vietų, kur tokios tūbos bus sudedamos, nemetamos lauk perdirbimui ir galbūt iš ten bus galima pasiimti ir pasidaryti tokius baldus. Iš tikrųjų juk viskas daryta namų sąlygomis ir pakankamai paprastai“, - pasakojo konkurso dalyvė.

Iš viso konkurse „Become an awakener“ išrinkta po tris geriausius darbus iš kiekvienos šalies. Bulgarijoje geriausiu darbu paskelbtas kartoninis žaidimų namas, Prancūzijoje – plastikinė gėlė, o Italijoje – sėdimieji krėslai iš 100 proc. perdirbamos medienos.

Geriausius lietuvių darbus išrinko atlikėja Jurga Šeduikytė, „LT Identity“ komanda (dizainerės Jolanta Rimkutė ir Ieva Ševiakovaitė), darnaus vystymosi ekspertė Indrė Kleinaitė (GYVA.lt), GRYNAS.lt redaktorė Inga Labutytė, Renita Paleckienė iš Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje ir bendrovės „Tetra Pak“ rinkodaros vadovė Baltijos šalyse H. Šemetienė.