Ypatingas dėmesys – dovanoms iš Kinijos

Baltijos aplinkos forumas jau keletą mėnesių atsakinėja į vartotojų klausimus, susijusius su įsigytų  ar gautų dovanų ne maistinių produktų sudėtimi. Klausimai specialistams pateikiami socialiniame tinkle „Facebook“. Organizacijos atstovė Rita Norvaišaitė tikino, kad kai kada gyventojų nuogąstavimai iš tiesų pasitvirtina.

Budrumo neprarasti vertėtų ir po Kalėdų, kai išpakuojamos įvairiausios gautos dovanos. Visai realu po egle surasti dovanėlę, praturtintą žmogaus sveikatai pavojingomis cheminėmis medžiagomis.

Kilus net menkiausiam įtarimui pašnekovė rekomenduoja neatidėliojant socialiniame tinkle susisiekti su Baltijos aplinkos forumo specialistais, arba tiesiogiai kreiptis į produkto gamintoją ar platintoją. Rašant Baltijos aplinkos forumui reikia nuo gaminio nurašyti medžiagas, iš kurių jis pagamintas, ir nurodyti prekės brūkšninį kodą.

Rizika išpakuoti dovaną, gausiai „praturtintą” kenksmingomis medžiagomis, realiai egzistuoja. Tačiau jei jų dozė maža, dėl to pernelyg nerimauti neverta. Iš esmės minimalią sveikatai nenaudingų chemikalų dozę gauname beveik su kiekvienu pirkiniu.
Citata

Tai svarbu, kadangi, specialistų teigimu, kai kada žmonės sulaukia tokių dovanų, kurios sukelia vėžinius susirgimus, endokrininės ar imuninės sistemos sutrikimus bei alergijas.

R. Norvaišaitė sakė, kad sunerimti reiktų jei išpakavus nemaistinę dovaną juntamas aitrus kvapas arba plastmasinis gaminys pastebimai suminkštėjęs. Taip pat vertėtų deramai apžiūrėti dovanas, gamintas Kinijoje, nes jose neretai nustatoma viršijama kenksmingų medžiagų leistina norma.

Kenksmingų medžiagų yra beveik visur

Viena dažniausių kalėdinių dovanų – kosmetika. Tačiau gavus kosmetikos ar kūno priežiūros priemonių reikia įsigilinti į jų etiketes. Baltijos aplinkos forumas abejoja, ar verta naudoti gaminius, kuriuose yra konservantų parabenų (butylparaben, propylparaben, methylparaben, ethylparaben, polyparaben, isopropylparaben, isobutylparaben), fenoksietanolio (phenoxyethanol).

Taip pat jei ant dovanotos kosmetikos pakuotės rašoma, kad gaminyje yra natrio laurilsulfato (Sodium lauryl sulfate, SLS) bei mineralinių aliejų (Paraffinum Liquidum, Wax, Mineral Oil), vėlgi reikėtų pagalvoti, ar šis produktas jums tikrai būtinas.

Kai kurios dovanos gali nuvilti, tačiau kitos nepastebimai kenkia jūsų sveikatai

Be to, patartina vengti nanodalelių, esančių tiek kosmetikoje, tiek ir kituose gaminiuose, nes jų poveikis sveikatai iki šiol nėra ištirtas.

R. Norvaišaitė GRYNAS.lt tikino, kad rizika gauti dovaną, gausiai „praturtintą” kenksmingomis medžiagomis, realiai egzistuoja. Tačiau jei jų dozė maža, dėl to pernelyg nerimauti neverta. Iš esmės minimalią sveikatai nenaudingų chemikalų dozę gauname beveik su kiekvienu pirkiniu.

R. Norvaišaitė sakė, kad sunerimti reiktų jei išpakavus nemaistinę dovaną pasireiškia aitrus kvapas arba plastmasinis gaminys pastebimai suminkštėjęs. Taip pat vertėtų deramai apžiūrėti dovanas, gamintas Kinijoje, nes jose neretai nustatoma viršijama kenksmingų medžiagų leistina norma.
Citata

„Pavojingų cheminių medžiagų yra daugelyje gaminių. Jos įtraukiamos į tam tikrus sąrašus ir vadinamos didelį susirūpinimą keliančiomis medžiagomis. Įrodyta, kad dalis jų kelia didžiulę žalą sveikatai, todėl yra uždraustos arba ribojamos tam tikrose gaminių grupėse, pavyzdžiui, vaikų žaisluose arba tuose gaminiuose, kurie liečiasi su maisto produktais. Taip pat gali būti nustatyta minimali leistina koncentracija. Nors pavojingų cheminių medžiagų gaunama koncentracija nėra didelė, bet kai naudojame daug įvairių produktų, tos medžiagos kaupiasi mūsų organizme”, - aiškino BEF atstovė.

Atsakymo gali tekti palaukti 45 dienas

Jei kyla įtarimų dėl dovanos sudėties, pagalbos galima prašyti Baltijos alplinkos forumo, tačiau jo atstovė pripažino, kad specialistai gali pateikti tik rekomendacijas, nes tikslią gaminio sudėtį žino tik jo gamintojas. Šios organizacijos ekspertai gali įvertinti tik tas medžiagas, kurios nurodytos etiketėje.

„Vartotojas turi teisę žinoti, ar gaminyje yra pavojingų medžiagų, todėl jis gali kreiptis į platintoją, pavyzdžiui, prekybos centrą arba tiesiai į gamintoją. Jis įpareigotas atsakyti per 45 dienas. Tačiau praktika rodo, kad atsakymo sulaukiama ne visada. Iš esmės uždraustų medžiagų produkte būti negali. Gali būti tokių, kurių poveikis nėra tinkamai įvertintas. Tačiau Valstybinė ne maisto produktų inspekcija kasmet tikrina ir randa netgi tų medžiagų, kurios yra ribojamos”, - dėstė R. Norvaišaitė.

Taip pat ji rekomendavo gerai apžiūrėti dovanas, gamintas iš PVC (tam tikro plastiko tipo, - red. past.), kadangi tokie produktai kelia grėsmę. Tiesa, iš šios medžiagos gaminami ir vaikiški žaislai, todėl patartina gerai įvertinti ir jų būklę.

Galiausiai pašnekovė teigė, kad pirmas darbas, kurį reikia atlikti išpakavus dovanas, - atidžiai perskaityti produkto etiketę.