Žmonės, suvartojantys daugiau natrio ir mažiau kalio nei rekomenduojama, turi didesnę riziką padidėjusio kraujo spaudimo išsivystymui, o tai didina širdies ligų ir insulto riziką. PSO pažymi, kad dauguma žmonių suvartoja per daug natrio ir per mažai kalio.

Natris ir kalis maisto produktuose

Natrio natūraliai yra daugelyje maisto produktų, pvz., piene ir grietinėlėje (apie 50 mg natrio 100 g produkto), kiaušiniuose (apie 80 mg/100 g). Natrio žymiai daugiau yra perdirbtuose produktuose, pavyzdžiui, duonoje (apie 250 mg/100 g), mėsos gaminiuose (kai kuriuose – net per 1500 mg/100 g), užkandžiuose (spragintuose kukurūzuose – apie 1500 mg/100 g), padažuose (sojų padaže – apie 7000 mg/100 g), sultinyje arba sultinio kubeliuose (apie 20000 mg/100 g).

Daug kalio yra pupelėse ir žirniuose (apie 1300 mg kalio 100 g produkto), riešutuose (apie 600 mg/100 g), kai kuriose daržovėse, pavyzdžiui špinatuose, kopūstuose ir petražolėse (apie 550 mg/100 g), vaisiuose – bananuose, papajose (apie 300 mg/100 g). Maisto produktų perdirbimas sumažina kalio kiekį daugelyje maisto produktų.

Kokios priemonės taikomos, siekiant sumažinti natrio ir padidinti kalio suvartojimą

Šios natrio ir kalio gairės, nurodytos maisto produktuose, yra labai svarbios visuomenės sveikatos ir kitiems specialistams, dirbantiems neužkrečiamų ligų (pvz., širdies ligų, insulto, diabeto, onkologinių susirgimų, kvėpavimo takų ligos) srityje.

Siekiant visuomenėje sumažinti natrio ir padidinti kalio suvartojimą, o tuo pačiu sumažinti padidėjusio kraujo spaudimo, širdies ligų ir insulto riziką, naudojamos tokios priemonės kaip maisto produktų ženklinimas (nurodant druskos kiekį), vartotojų švietimas, nacionalinių mitybos rekomendacijų parengimas bei bendradarbiavimas su maisto produktų gamintojais, siekiant sumažinti druskos kiekį perdirbtuose maisto produktuose.

Tyrimai

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto direktorius Gediminas Pridotkas pažymi: „Lietuvoje kaip ir daugumoje kitų Europos šalių, druskos suvartojama per daug. Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas ištyrė, kiek druskos yra dažniausiai vartojamuose perdirbtuose maisto produktuose.

Remdamiesi tyrimų rezultatais galime teigti, kad perdirbti maisto produktai turi gana daug druskos. Pavyzdžiui, lietuviškoje juodoje duonoje yra apie 1,1 proc. druskos ir tai atitiktų 440 mg natrio 100 g produkto, o virtoje dešroje – 2,1 proc. druskos ir tai atitiktų 840 mg natrio 100 g produkto. Mes valgom ne tik per daug, bet ir per sūriai.“