Abi gulbių gaišenos, kurioms patvirtintas H5N8 atmainos paukščių gripo virusas, rastos Kauno ir Klaipėdos miesto savivaldybių ribose, šalia vandens telkinių – Danės ir Nemuno upių. Registruotų paukščių ūkių 10 km spinduliu nėra. Tačiau paukščių migracijos periodu laukinių vandens paukščių platinamas virusas gali būti pernešamas mechaniškai ant rūbų, apavo ar transporto priemonių. Apsisaugoti ir užkirsti kelią viruso patekimui į paukščių laikymo vietas galima tik griežtai laikantis biologinio saugumo priemonių ūkiuose.

Apie laukinėje gamtoje nustatytus paukščių gripo atvejus VMVT specialistai informavo Europos Komisiją, Europos Sąjungos valstybių narių veterinarijos tarnybas ir Pasaulio gyvūnų sveikatos organizaciją. Taip pat dėl paukščių gripo plitimo sustiprino paukščių stebėseną – nuo metų pradžios į NMVRVI buvo pristatyti 36 mėginiai didelio patogeniškumo paukščių gripo nustatymui.

Didelio patogeniškumo paukščių gripo atvejų laukiniams paukščiams ir naminių paukščių laikymo vietose vien per šiuos metus jau nustatyta 24 Europos valstybėse, daugiausia protrūkių ūkiuose kilo Prancūzijoje (409), Vokietijoje (33) ir Lenkijoje (24). Virusas laukiniams paukščiams patvirtintas ir Latvijoje (25), Estijoje (1) ir kt. Dėl šios itin užkrečiamos paukščių gripo atmainos Europoje šiemet sunaikinta beveik 5,8 mln. paukščių.

Primenama, kad užsikrėtę naminiai paukščiai nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja, pamėlsta jų skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvos odoje ir gleivinėje. Nuo ligos gali nugaišti visi ūkyje laikomi paukščiai.

Radusių nugaišusį laukinį vandens paukštį ar pastebėjus netipinę paukščių elgseną, būtina informuoti veterinarijos gydytojus ar artimiausius VMVT departamentus, pranešti visą parą veikiančia nemokama telefono linija 8 800 40 403 arba privačiam veterinarijos gydytojui.

Daugiau informacijos apie paukščių gripą ir rekomendacijas, kaip nuo jo apsaugoti naminius paukščius, rasite https://vmvt.lt/node/4584.