Vakar, birželio 25 dieną, Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba paskelbė, kad Neris ties Vilniumi yra pasiekusi stichinį vandens lygį. Panašu, kad dėl karščių Lietuvoje smarkiai nuseko ir Nemunas. Socialiniuose tinkluose plinta vaizdo įrašas, kuriame nufilmuotas linksmai nusiteikęs briedis, šuoliuojantis per Nemuną.

GRYNAS.lt primena, kad atliekami vandens lygio matavimai visoje Lietuvoje. Vandens lygis yra smarkiai kritęs. Anot Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos specialistės Ramutės Bataitienės, dalyje Lietuvos fiksuojama lokalinio pobūdžio hidrologinė sausra.

„Dabar yra 24 stotyse iš 48. Kad hidrologinė sausra būtų paskelbta nacionaliniu mastu, reikia, kad daugiau nei pusė vandens lygio matavimo stočių pasiektų mažesnį už vidutinį žemiausią daugiametį vandens lygį“, – paaiškina ekspertė ir priduria, kad iki hidrologinės sausros situacijos nacionaliniu mastu trūksta vos kelių centimetrų vandens lygio kritimo.

GRYNAS.lt primena, kad pernai upės taip pat buvo nusekusios. Kaip tąkart pasakojo Vilniaus universiteto (VU) Hidrologijos ir klimatologijos katedros prof. dr. Gintaras Valiuškevičius, šiek tiek daugiau galėjo nusekti mažesnės upės, o mažiau – didesnės. G. Valiuškevičius tęsė, kad tokie reiškiniai, kai ilgai trunka sausra, kuri padaro nemažai įtakos įvairiems gamtos procesams, o vėliau prapliumpa liūtys, mūsų šalyje yra akivaizdūs klimato kaitos padarinių pavyzdžiai. Maža to, pasak G. Valiuškevičiaus, jei ir toliau Lietuvoje vyraus staigūs ir gausūs krituliai, kai kuriuose regionuose galima sulaukti ir poplūdžių: „Tai, ką mes matome šiandien, yra akivaizdus klimato kaitos padarinių pavyzdys. Lietuvoje klimato kaita pirmiausia ir pasireikš tuo, kad nebus stabilumo, gali būti taip, kad staiga prasidės sausra, kaip šiemet, truks porą mėnesių, ir po jos staiga prapliups liūtys, kurios irgi dabar kai kuriuose regionuose kelia problemų. Dar gali būti, kad jei jos truks ilgiau, tai prasidės poplūdžiai. Tai yra tipiškas klimato kaitos padarinys.“