Akcija „Prieš palmių aliejaus vartojimą“ buvo surengta „Fridays for Future“ protesto metu – penktadieniais jaunimas Vilniaus centre ragina visuomenę, valdžios atstovus susirūpinti ir imtis veiksmų dėl klimato atšilimo problemos.

„Alyvpalmių plantacijos dengia jau daugiau nei 27 mln. ha žemės ploto. Norint dar labiau jas praplėsti, kertamos džiunglės, naikinamai gyvūnai, sausinami durpynai – dėl šios priežasties didėja šiltnamio dujų koncentracija. Surengėme akciją, siekdami susimąstyti ir atkreipti žmonių dėmesį į vis didėjančią ekologinę problemą. Jei vengsime maisto gaminių, biodegalų, kosmetikos ar kitų prekių, kurių sudėtyje yra palmių aliejaus, prisidėsime prie problemos sprendimo“ – pasakojo „Žiedinės ekonomikos“ steigėjas Domantas Tracevičius.

Protesto metu buvo skatinama susimąstyti, ar visuomenė žino, kas yra mūsų kasdieną valgomo maisto sudėtyje ir ar tikrai suprantame, kokią žalą palmių aliejus daro ne tik mūsų organizmui, bet ir žemei bei gyvūnijai.

Orangutangais persirengę aktyvistai kvietė praeivius sudalyvauti žaidime, kurio metu buvo patikrintos jų žinios apie palmių aliejų ir jo žalą. Praeiviams orangutangai dalino atvežtas vaišes - bananus.

Faktai apie palmių aliejaus žalą

Alyvpalmių plantacijos dengia jau daugiau nei 27 mln. ha žemės ploto, kuriuose kažkada buvo atogrąžų miškai. Tokia teritorija lygi Naujosios Zelandijos plotui. Norint labiau praplėsti plantacijas, kertamos ne tik džiunglės, bet ir sausinami durpynai – dėl šios priežasties didėja šiltnamio dujų koncentracija ir daugėja pavojingų gaisrų.

Eksportui į ES skirto alyvpalmių aliejaus gamyba susijusi su beveik 1 mln. hektarų atogrąžų miškų iškirtimu. Kone pusė ES importuojamo aliejaus naudojama biodegalų gamyboje.

Net 50 proc., produktų esančių prekybos centruose sudėtyje turi palmių aliejaus. Kasdien suvartojant produktų, kuriuose yra bent 5 gramai palmių aliejaus širdies ir kraujagyslių ligų rizika padidėja net 25 proc. Aukštoje temperatūroje perdirbamas palmių aliejus išsiskiria organizmui pavojingus kancerogenus.

Visoms išlikusioms orangutangų rūšims gresia išnykimas dėl žmonių naikinamų miškų. 2016 m. pasaulyje laisvėje gyveno apie 100 000 orangutangų, o tuo tarpu 1973 m. jų buvo apie 288 500. Jeigu ir toliau bus kertami Borneo ir Sumatros miškai, manoma kad 2025 m. orangutangų gali sumažėti iki 47 000 individų.