Iki 2100 metų vidutinė temperatūra galėtų pakilti 6,5–7 laipsniais Celsijaus, jei išskiriamo anglies dvideginio kiekis ir toliau nebus smarkiai sumažintas, parodė atskiri dviejų Prancūzijos svarbiausių tyrimų centrų modeliai.

Tai net 2 laipsniais Celsijaus daugiau nei analogišku scenarijumi numatyta Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos (IPCC) 2014 m. lyginamojoje 5-ojoje vertinimo ataskaitoje.

Nauji skaičiavimai taip pat parodo, kad Paryžiaus susitarimu įtvirtinti klimato tikslai „atsilieka dviem laipsniais“, – jei ir įmanoma išlaikyti klimato kaitos sukeltas temperatūras žemiau 1,5 laipsnio Celsijaus, tai padaryti bus dar sunkiau, skelbia mokslininkai.

„Pasitelkdami šiuos du modelius matome, kad scenarijus, žinomas kaip SSP1 2,6, pagal kurį nustatyta 2 laipsnių Celsijaus temperatūros prieaugio riba, ne visai leidžia įvykdyti tai, ko iš tiesų siekiame“, – naujienų agentūros AFP reporteriams sakė Paryžiuje įsikūrusio instituto „Pierre Simon Laplace Climate Modelling Centre“ vadovas Olivier Boucher.

Kol kas vidutinė pasaulio temperatūra pakilo tik 1 laipsniu Celsijaus, tačiau Žemei jau tenka dorotis su net ir mirtis sukeliančiomis karščio bangomis, sausromis, potvyniais ir tropiniais ciklonais, kurie, kylant jūros lygiui, tampa vis pavojingesni.

Maždaug 30 naujos kartos klimato modelių, tarp jų ir šie du, paskelbti antradienį, visi kartu vadinami CMIP6. Jie parems naują didžiulę Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos ataskaitą, kurią organizacija pristatys 2021 metais.

„CMIP6 modeliai sudaryti atsižvelgiant į naujausius modeliavimo patobulinimus“, – teigė Londono imperatoriškojo koledžo profesorius ir svarbus IPCC mokslininkas Joeris Rogelis. Šie patobulinimai – tai padidinta superskaičiavimo galia ir tikslesnis orų sistemų, natūralių ir žmogaus sukurtų dalelių ir debesų formacijos šylančiame pasaulyje atvaizdavimas.“

„Dabar turėsime geresnius modelius, – teigė O. Boucher. – Jie yra geresnės rezoliucijos ir klimato kaitos tendencijas atskleidžia tiksliau.“