Kur dėti neveikiančią elektronikos įrangą, senus baldus ar netinkamas naudoti automobilių padangas ir kitas atliekas?

„Lietuvos gyventojų sąmoningumas kiekvienais metais auga, tačiau dar pasitaiko atvejų, kai nereikalingi daiktai paliekami šalia buitinių atliekų konteinerių, pamiškėse, pakelėse arba tiesiog kaupiami namuose. Tačiau daugelį buityje susidarančių atliekų galima perdirbti ar panaudoti dar kartą, todėl jomis reikėtų tinkamai pasirūpinti – rūšiuoti ir priduoti į tam tikras vietas. Taip kiekvienas visuomenės narys prisidėtų prie mažesnės aplinkos taršos ir gamtos išteklių tausojimo“, – sako Aplinkos apsaugos instituto vadovas Alfredas Skinulis.

Pasak jo, atėjęs pavasaris – puikus metas pasirūpinti susikaupusiais nereikalingais daiktais namuose ar darbo vietose.

„Pastebėjome, kad paprastai pavasarį, ypač artėjant Velykų šventėms, kur kas daugiau surenkame buitinės elektronikos technikos (televizorių, šaldytuvų, viryklių) atliekų. Žmonės, augant pragyvenimo lygiui, linkę įsigyti naujų daiktų, o nereikalingų atsikrato. Be to, po žiemos sezono atsiranda poreikis keisti smulkių namų apyvokos įrenginių nešiojamąsias baterijas ir akumuliatorius“, – sako nacionalinio aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam“ partnerės bendrovės „Atliekų tvarkymo centras“ vykdomoji direktorė Kristina Štelmokaitienė.

Gyventojai vis atsakingiau pasirūpina nereikalingais daiktais ir vis rečiau pamatysime ne vietoje paliktą seną šaldytuvą ar elektrinį virdulį. Tačiau pradėjus tirpti sniegui ypač krinta į akis nerūšiuojamos ir pakelėse, pamiškėse, prie pastatų ar komunalinių atliekų konteinerių paliktos senos automobilių padangos. Patekusios į gamtą padangos suyra tik per 120–140 metų, o dūlančios išskiria sveikatai pavojingų toksinių ir cheminių medžiagų. Perdirbus padangas iš jų gumos klojamos sporto aikštynų ar žaidimų aikštelių dangos, guma panaudojama automobilių apsauginiams kuoleliams gaminti. Deginant specialiose krosnyse senas padangas gaunama energija.

„Kai kurios atliekos (seni televizoriai, šaldytuvai, baterijos, automobilių filtrai, alyva, įvairūs valikliai ir pan.) turi pavojingų medžiagų – kenkia aplinkai ir žmonėms. Tais atvejais, kai gyventojams kyla klausimų, kur ir kaip galima priduoti įvairias atliekas, kodėl jas reikia rūšiuoti ir pan., jie atsakymų gali ieškoti visuomenei šviesti skirtoje interneto svetainėje www.atliekos.lt“, – teigia Aplinkos apsaugos instituto vadovas.

Aplinkos ministerijos 2017 metais atliktos apklausos duomenimis, 42 proc. Lietuvos gyventojų rūšiuoja visas atliekas, o dar 40 proc. rūšiuoja dalį atliekų. Net 53 proc. gyventojų pripažino, kad patogiausia mesti visas atliekas į vieną konteinerį. Skaičiuojama, kad Lietuvoje per metus susidaro apie 5,5 mln. tonų įvairių atliekų. Vien komunalinių atliekų kasmet sukaupiama apie 1,3 mln. tonų.