„Pastaruoju metu iš ministerijos valdomos Aplinkos apsaugos agentūros sulaukėme didžiulio spaudimo ir nuolatinių patikrinimų, kurie trikdo veiklą ir gali brangiai kainuoti tiek rinkos dalyviams, tiek pačiai valstybei, o aukščiausių Aplinkos ministerijos vadovų teiginiai padarė didžiulę žalą mūsų organizacijos reputacijai“, – pranešime spaudai tvirtina EPA direktorius Linas Ivanauskas.

Jo teigimu, kyla įtarimas, kad Aplinkos apsaugos agentūra galimai proteguoja vieną rinkos dalyvį ir siekia perdalinti elektroninių atliekų surinkimo ir tvarkymo rinką – aplinkosaugininkų patikrinimus lydi sinchroninės konkurentų pastangos įtikinti įmones atsisakyti narystės Elektronikos platintojų asociacijoje. Mat sustabdžius atliekų tvarkytojų veiklą, verslininkai būtų priversti skubiai ieškoti būdų, kaip organizuoti privalomą atliekų tvarkymą ir skubėtų susitarti su kitais atliekų tvarkymo rinkos dalyviais, kurie naudodamiesi šia aplinkybe imtų diktuoti kainas.

Nauja spaudimo Elektronikos platintojų asociacijai banga pastarosiomis dienomis, tikėtina, susijusi ir su interpeliacija Aplinkos ministrui K. Trečiokui. Kovo 17 d. EPA vėl sulaukė bandymų sustabdyti jos veiklos licenciją, o aplinkos viceministras A. Genevičius viešai apkaltino EPA neva dalyvaujant veikloje, kur „milijonai eurų tiesiog paprastai buvo nusavinti, o atliekos nebuvo sutvarkytos“.

„Tai niekuo nepagrįsti kaltinimai, kurie pakenkė visos elektroninių atliekų rūšiavimo sistemos įvaizdžiui. Gyventojams gali kilti klausimas, ar išvis verta stengtis rūšiuoti elektronines atliekas. Tai – ne pirmas kartas, kai valstybės tarnautojai verslui viešai pateikia nepagrįstus kaltinimus, kurie daro žalą reputacijai. Gindami EPA reputaciją kreipėmės į teismą ir prašome, kad Aplinkos ministerija viešai paneigtų nepagrįstus kaltinimus“, – sako EPA interesams atstovaujantis advokatas Paulius Čelkis.

Aplinkos apsaugos agentūrai buvo pavykę pristabdyti EPA veiklą praėjusį rugsėjį – asociacijos turimos atliekų tvarkymo organizavimo licencijos buvo panaikintos, tačiau šį sausį teismas patenkino EPA skundą ir licencijas grąžino. Praėjusią savaitę Aplinkos apsaugos agentūra dar kartą inicijavo licencijų panaikinimo procedūrą, bet ir šįkart nesėkmingai: Lietuvos Vyriausiasis administracinis teismas nusprendė, kad pagrindo panaikinti licencijas nėra.

„Norime pabrėžti, EPA politinėse peripetijose nedalyvauja. Svarbiausias mūsų tikslas – sukurti plačiausią ir efektyviausią atliekų surinkimo ir rūšiavimo tinklą bei užtikrinti, kad jis sklandžiai veiktų. Tačiau šiandien esame priversti ginti savo reputaciją ir atkurti sugriautą rinkos dalyvių ir vartotojų pasitikėjimą“, – pabrėžė EPA direktorius L. Ivanauskas.