Naujasis turbinų parkas įrenginėjamas Šiaurės jūros Pentlando fjorde, prie Orknio salų. Čia potvynių ir atoslūgių, vykstančių kas šešias valandas, metu srovė siekia 30 km/h greitį.

Parką vystanti bendrovė „MeyGen“ darbus pradeda šį rudenį. Pirmasis parko statybos etapas bus baigtas per dvejus metus, per šį laikotarpį bus įrengta iki 86 MW galios turbinų. Įgyvendinus antrąjį etapą bendra parko galia sieks apie 400 MW.

Bendrovių atstovai į ateitį žvelgia optimistiškai ir tiki, kad Škotija gali tapti „atsinaujinančios energetikos Saudo Arabija“.
Citata

Bendrovė jau užsitikrino, kad pagamintą elektrą galės parduoti – ji pasirašė 10 metų sutartį su Škotijos energetikos firma, kuri prijungs įrengtas turbinas prie Škotijos energetikos sistemos ir perduos gaminamą energiją į bendrą šalies elektros tinklą.

Projekto vystymui buvo surinkta 50 mln. svarų (220 mln. litų) investicijų iš plataus investuotojų rato. Tarp investuotojų – ir Škotijos bei Jungtinės Karalystės vyriausybės.

Škotija stengiasi kuo efektyviau išnaudoti atsinaujinančius energijos išteklius, daug energijos gaunama iš vėjo jėgainių
Foto: Vida Press

Žinoma, projektų vystytojams teks didelis iššūkis – po vandeniu turbinas įrengti labai sudėtinga. Pentlando fjordui būdinga atšiauri aplinka, o darbus apsunkina tai, kad turbinas instaliuoti galima tik giliausiuose duburiuose, kitaip jos kliudytų plaukiantiems laivams. Tačiau bendrovių atstovai į ateitį žvelgia optimistiškai ir tiki, kad Škotija gali tapti „atsinaujinančios energetikos Saudo Arabija“.

Projekto vystytojai tikisi, kad povandeninių jėgainių plėtra vyks taip pat sėkmingai kaip ir jūrų vėjo jėgainių. Škotijos teritorijoje Šiaurės jūroje vėjo jėgainių parkai pradėjo veikti prieš keletą metų ir jau gamina didelę dalį šaliai reikalingos elektros. Visai neseniai Škotijos vyriausybė išdavė leidimus plėtoti keturis itin didelius parkus, kurių bendra galia sieks 2,2 GW. Juose bus sukurta daugiau negu 10 tūkst. darbo vietų.

Lietuvoje šiuo metu vyksta pasiruošimas pirmiesiems jūrų vėjo jėgainių parkams. Lietuvai priklausančioje Baltijos jūros teritorijoje vėjo jėgainės galės būti projektuojamos ir statomos, kai bus patvirtintas bendrasis planas ir išžvalgyta teritorija. Pirmosios tokios jėgainės Lietuvoje galėtų iškilti apie 2020-uosius metus.

Parengta pagal „The Atlantic“, BBC ir bendrovės „MayGen“ informaciją