Tauragės rajone, Šakviečio kaimo ribose sustabdytas jaunas traktoriaus vairuotojas, kurio priekaboje rastos 4 nušautos stirnos. Šiuo metu medžiotojams leidžiama medžioti stirnų patinus, tačiau brakonierius neturėjo nei leidimo medžioti, nei laikyti ginklą. Be to, jis buvo nušovęs ne tik du patinus ir patelę, tačiau ir šių metų stirnos jauniklį. Aplinkosaugininkai pažeidėjui surengė pasalą kartu su policijos pareigūnais. Pradėtas ikiteisminis tyrimas ir brakonieriui – retas atvejis – gali būti skirta ne tik administracinė, tačiau ir baudžiamoji atsakomybė.

„Ryte gavome pranešimą, kad pamiškėje guli keturios nušautos stirnos. Nedelsiant paskambinau policijai ir buvo suteikta operatyvinė grupė. Prie jos prisidėjome mes – du aplinkosaugininkai, - apie įvykį pasakojo Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Tauragės rajono agentūros vyriausiasis specialistas gyvajai gamtai Petras Survilas. - Pradėjome pasaloje laukti to piliečio. Jis atvyko po maždaug pusantros valandos, susidėjo stirnas į traktorinę priekabą ir užmetė ant viršaus žolės – kad jų nesimatytų. Tada pajudėjo atgal į kaimą ir ten mes jį sulaikėm.“

Tauragės vyriausiajame policijos komisariate buvo pradėtas ikitesiminis tyrimas dėl neteisėtos medžioklės padarant didelę žalą gyvajai gamtai.

Retas atvejis - brakonieriui gresia kalėjimas

Aplinkosaugininkas P. Survilas įsitikinęs, jog tokį laimikį „apsižioti“ norėjo ne vienas brakonierius.

„Čia yra grupė asmenų, bet kadangi pradėtas ikiteisminis tyrimas, tai viskas aiškinamasi, apklausiami įtariamieji ir, manau, greitai bus išaiškinta“, - teigė aplinkosaugininkas.

Tauragės rajono agentūros vyriausiasis specialistas skaičiuoja: už neteisėtą medžioklę skiriama bauda nuo 2000 iki 4000 litų. Tuomet už stirnos patiną – 538 litai ir už jauniklį – apie 380 litų. Kadangi buvo nušautos trys suaugusios stirnos ir jauniklis, bendra baudos suma svyruotų nuo 4000 iki 6000 litų.

„Tačiau baudžiamoji atsakomybė ir ikiteisminis tyrimas yra didesnė bausmė, nei administracinė. Gali ir į cypę atsisėst. Nes pagalvokit – keturios – čia jau ne paprastas brakonieriavimas, o tiesiog žvėrelių žudymas“, - kalbėjo Petras Survilas.

Gyvenvietėje - organizuotų brakonierių gauja

Kartais brakonieriai teisinasi, jog gyvena itin vargingai ir neteisėtai medžioja ar žuvauja maistui.
Tačiau Tauragės rajono agentūros aplinkosaugininkas mano, jog šiuo atveju priežastis buvo kita.

„Keturi žvėriukai – ne dėl maisto tiek sumedžioja. Brakonieriauti eina tie, kuriems ne mėsos - o alaus ar dar nežinia ko reikia. Paskutinį kartą gal tik prieš kokius penkerius metus buvo du tauriojo elnio patinus ir vieną patelę vienu kartu nušovę. Tada skyrėm keturis tūkstančius litų baudos ir dar gavo atlyginti žalą gamtai. O dabar pas vieną pilietį – įtariamąjį – radome išdirbtą lūšies kailį, kaukolę. Į Raudonąją knygą įtrauktų gyvūnų kailių negalima laikyti neturint jų įsigijimą patvirtinančių dokumentų. Čia viskas susiję su ta pačia brakonierių grupe. Ir visi – praktiškai vienoje gyvenvietėje. Aplink – miškai, tad sugalvoja žmonės tokios veiklos.Žodžiu, mums darbo netrūksta,“ - atsiduso P. Survilas.

Aplinkosaugininkas pasidžiaugė, jog šių metų rugsėjo 29-os dienos įsigalios naujas Administracinių teisės pažeidimų kodeksas, kuriuo numatomos didesnės baudos už neteisėtą medžioklę bei žvejybą.

Pastebėję gamtosaugos pažeidimus, skambinkite šiais telefonais:

Vilniaus regionas: 8-5 2102567, 8 614 40072   
Kauno regionas: 8 37 409797, 8 686 03706
Alytaus regionas: 8 315 56745, 8 686 59494
Marijampolės regionas: 8 343 97806, 8 615 97870     
Klaipėdos regionas: 8 46 367034, 8 618 38833    
Šiaulių regionas: 8 41 596 423, 8 682 51876     
Panevėžio regionas: 8 45 508962, 8 686 92859
Utenos regionas: 8 389 69264, 8 686 48407   

Apie aplinkos ministerijos sistemos darbuotojų korupcijos ir pareigų nevykdymo atvejus galite pranešti Aplinkos ministerijos "Karštosios linijos" telefonais: (8-5) 266 35 96, (8-5) 266 35 97, (8-5) 266 35 98, (8-5) 266 2717. Autoatsakovas visą parą: (8-5) 2663598.   

Per pirmąjį šių metų pusmetį valstybinės aplinkos apsaugos kontrolės pareigūnai, Aplinkos ministerijos Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) duomenimis, išaiškino daugiau kaip septynis šimtus šiurkščių gyvūnijos išteklių naudojimo reikalavimų pažeidimų – pustrečio šimto daugiau negu per tą patį praėjusių metų laikotarpį. Tai itin sustiprintos aplinkosauginės kontrolės išdava.

Kaip sakė AAA Gyvūnijos naudojimo kontrolės skyriaus vedėjas Kęstutis Motiekaitis, brakonieriams išaiškinti regioninių aplinkos apsaugos departamentų pareigūnai rengia vis daugiau reidų ir ypač daug dėmesio skiria šiurkštiems pažeidimams atskleisti.

Vien per pirmąjį šių metų pusmetį buvo organizuota beveik 1800 reidų. Kaip rodo jų rezultatai, labiausiai nepaisoma žvejybos taisyklių – nustatyti 644 pažeidimai. Daugiausia tokių pažeidimų išaiškinta Klaipėdos regione – 162.

Noras pasipelnyti iš neteisėtos žvejybos brakonieriams dažnai baigiasi nemažais nuostoliais, nes tenka ne tik sumokėti administracinę baudą, bet ir atlyginti gamtai padarytą žalą. O sumos gali būti ir tūkstantinės. Antai du Švenčionių rajono gyventojai, baigiantis pavasariui neteisėtai žvejoję Ūsių ežere Ignalinos rajone, per anksti apsidžiaugė, penkiolika pastatytų tinklų sugavę arti 90 lydekų ir dar 60 kitokių žuvų. Abiem pažeidėjams buvo skirtos 450 Lt baudos ir pateiktas 10,4 tūkst. litų ieškinys gamtai padarytai žalai atlyginti.

Vienas šiurkščiausių medžioklės reikalavimų pažeidimų, su kuriais aplinkosaugininkai susidūrė pirmąjį pusmetį, – tai neteisėtas laukinių gyvūnų medžiojimas šalia atokios Rudžionių kaimo Širvintų rajone sodybos, miškelyje įrengus jiems šėryklą. Vasario mėnesį brutalius brakonierius sulaikė Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento pareigūnai, pasitelkę pagalbon policijos pareigūnus. Vienam pažeidėjui skirta 2,5 tūkst. litų, kitam pažeidėjui – 3 tūkst. litų administracinė bauda. Jiems taip pat teks atlyginti daugiau kaip tūkstančio litų gamtai padarytą žalą. Iš pažeidėjų konfiskuoti visi brakonieriavimo įrankiai ir priemonės. Už neteisėtą disponavimą šaunamaisiais ginklais vienam iš pažeidėjų gresia ir baudžiamoji atsakomybė.

Už gyvūnijos naudojimo reikalavimų pažeidimus šių metų pirmąjį pusmetį iš viso buvo skirta daugiau kaip 364 tūkst. litų administracinių baudų. Už gyvūnijos ištekliams padarytą žalą pateikta 296,6 tūkst. litų civilinių ieškinių – dvigubai daugiau nei per tą patį 2011 metų laikotarpį. Gerokai daugiau konfiskuota ir brakonieriavimo įrankių bei priemonių. Pareigūnai iš pažeidėjų paėmė per tūkstantį tinklinių žvejybos įrankių – pusantro šimto daugiau nei per visus praėjusius metus (pernai buvo paimti 873 tinklai). Daugiausia tinklų konfiskuota Klaipėdos (299) ir Utenos (206) regionuose. Neteisėtai žvejoję pažeidėjai taip pat neteko dešimties valčių, apie 450 draudžiamų mėgėjiškos žūklės įrankių. Iš medžioklės taisykles pažeidusių asmenų paimta 15 medžioklinių šautuvų, per šimtą kitų draudžiamų medžioklės įrankių – spąstų, kilpų.

Kadangi daugiausia pažeidimų padaroma po darbo valandų, aplinkosaugininkams tenka budėti ir naktimis. Aptikti brakonierius padeda specialūs naktinio matymo prietaisai, termovizoriai ir kita nauja neseniai įsigyta stebėjimo įranga.