Praėjusį savaitgalį Utenos RAAD Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai organizavo reidus Molėtų ir Zarasų rajonuose. Per reidus nustatyti aštuoni žūklės taisyklių pažeidėjai.

Penktadienį, apie 18 val. Siesarties ežere (Molėtų r.) šio rajono gyventojai E. V. ir S. Z. išsitraukė net 6 iš vakaro pastatytus tinklus. Tinkluose buvo įkliuvusios 2 lydekos, 9 karšiai, 10 ešerių ir 14 kuojų. Šios neteisėtai sugautos žuvys, kaip padaryta žala gamtai, įvertintos 693,39 Lt. Šią sumą pažeidėjai privalės atlyginti. Be to, dar bus skirtos ir administracinės baudos nuo 200 iki 700 litų.

Tą patį vakarą Antalieptės mariose, naudodami ilgesnes nei 20 cm. gumas, ką draudžia Mėgėjiškos žūklės taisyklės, žvejojo uteniškiai A. P., D. G. ir zarasiškis K. S. Jiems administracinės atsakomybės išvengti irgi nepavyks.

Jau apie 1 val. nakties Siesarties ežere aplinkosaugininkai užfiksavo po vandeniu judantį šviesos šaltinį. Pareigūnams tapo aišku, kad vykdoma neteisėta povandeninė žūklė. Siesarties ežere šis žvejybos būdas yra leidžiamas, tačiau Mėgėjiškos žūklės taisyklės draudžia tai daryti tamsiu paros metu – nuo saulės laidos iki patekėjimo. Grįžusį į krantą pažeidėją aplinkosaugininkai sulaikė. Tai kaunietis V. V. Jo laimikis - 3 nušautos lydekos. Reikia pažymėti, kad šios lydekos buvo mažesnės kaip 45 cm, kas irgi yra Mėgėjiškos žūklės taisyklių pažeidimas. Šiam piliečiui surašytas administracinės teisės pažeidimo protokolas, bus skirta administracinė bauda pagal LR ATPK 87 str. 1 dalį ir už neteisėtai sugautas 3 lydekas teks atlyginti gamtai padarytą žalą, kuri yra 317,10 lt.

Brakonieriai

Šeštadienio vakarą Kertuojų ežere (Molėtų r.) aplinkosaugininkai užfiksavo, kaip du piliečiai plaukdami valtimi tikrina tinklą. Kadangi ta ežero pakrantė, kur grįžo pažeidėjai, yra labai užpelkėjusi, o vieta, iš kur pažeidimas buvo fiksuojamas vaizdo įrašu, – už kelių šimtų metrų, minėti piliečiai spėjo pareiti į savo sodybą.

Kai pareigūnas atėjęs į kiemą prisistatė ir pareiškė pretenzijas dėl neteisėtos žvejybos, vienas iš pažeidėjų nepakluso teisėtiems reikalavimams niekur neiti, bandė sprukti į namo vidų. Kieme buvęs pašalinis asmuo, po to iš namo išėjęs ir antras pažeidėjas taip pat nevykdė nurodymų, elgėsi agresyviai, tad pareigūnas, siekdamas išvengti sunkesnių konflikto pasekmių ir kitaip negalėdamas sulaikyti pažeidėjų, buvo priverstas panaudoti spec. priemones.

Brakonieriai lydekos

Čia vyrų ginti stojo ir kieme pasirodžiusi moteris – grasino aplinkosaugininkams teismais, užgauliojo. Siekdama, kad jos šeimos nariai išvengtų administracinės atsakomybės už neteisėtą žvejybą ir norėdama pagąsdinti aplinkosaugininkus, iškvietė policiją. Policijos pareigūnai vienam iš pažeidėjų nustatė 1,52 promilės girtumą, kas greičiausiai ir buvo tokios „drąsos“ ir konflikto priežastis. Už neteisėtą žvejybą molėtiškiams S. Š. ir R. Š. surašyti administracinės teisės pažeidimo protokolai, paimtas statomas tinklas ir valtis. Už šį pažeidimą bus skirtos ir administracinė baudos.

Pastebėję gamtosaugos pažeidimus, skambinkite šiais telefonais:

Vilniaus regionas: 8-5 2102567, 8 614 40072   
Kauno regionas: 8 37 409797, 8 686 03706
Alytaus regionas: 8 315 56745, 8 686 59494
Marijampolės regionas: 8 343 97806, 8 615 97870     
Klaipėdos regionas: 8 46 367034, 8 618 38833    
Šiaulių regionas: 8 41 596 423, 8 682 51876     
Panevėžio regionas: 8 45 508962, 8 686 92859
Utenos regionas: 8 389 69264, 8 686 48407   

Apie aplinkos ministerijos sistemos darbuotojų korupcijos ir pareigų nevykdymo atvejus galite pranešti Aplinkos ministerijos "Karštosios linijos" telefonais: (8-5) 266 35 96, (8-5) 266 35 97, (8-5) 266 35 98, (8-5) 266 2717. Autoatsakovas visą parą: (8-5) 2663598.   

Per pirmąjį šių metų pusmetį valstybinės aplinkos apsaugos kontrolės pareigūnai, Aplinkos ministerijos Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) duomenimis, išaiškino daugiau kaip septynis šimtus šiurkščių gyvūnijos išteklių naudojimo reikalavimų pažeidimų – pustrečio šimto daugiau negu per tą patį praėjusių metų laikotarpį. Tai itin sustiprintos aplinkosauginės kontrolės išdava.

Kaip sakė AAA Gyvūnijos naudojimo kontrolės skyriaus vedėjas Kęstutis Motiekaitis, brakonieriams išaiškinti regioninių aplinkos apsaugos departamentų pareigūnai rengia vis daugiau reidų ir ypač daug dėmesio skiria šiurkštiems pažeidimams atskleisti.

Vien per pirmąjį šių metų pusmetį buvo organizuota beveik 1800 reidų. Kaip rodo jų rezultatai, labiausiai nepaisoma žvejybos taisyklių – nustatyti 644 pažeidimai. Daugiausia tokių pažeidimų išaiškinta Klaipėdos regione – 162.

Noras pasipelnyti iš neteisėtos žvejybos brakonieriams dažnai baigiasi nemažais nuostoliais, nes tenka ne tik sumokėti administracinę baudą, bet ir atlyginti gamtai padarytą žalą. O sumos gali būti ir tūkstantinės. Antai du Švenčionių rajono gyventojai, baigiantis pavasariui neteisėtai žvejoję Ūsių ežere Ignalinos rajone, per anksti apsidžiaugė, penkiolika pastatytų tinklų sugavę arti 90 lydekų ir dar 60 kitokių žuvų. Abiem pažeidėjams buvo skirtos 450 Lt baudos ir pateiktas 10,4 tūkst. litų ieškinys gamtai padarytai žalai atlyginti.

Vienas šiurkščiausių medžioklės reikalavimų pažeidimų, su kuriais aplinkosaugininkai susidūrė pirmąjį pusmetį, – tai neteisėtas laukinių gyvūnų medžiojimas šalia atokios Rudžionių kaimo Širvintų rajone sodybos, miškelyje įrengus jiems šėryklą. Vasario mėnesį brutalius brakonierius sulaikė Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento pareigūnai, pasitelkę pagalbon policijos pareigūnus. Vienam pažeidėjui skirta 2,5 tūkst. litų, kitam pažeidėjui – 3 tūkst. litų administracinė bauda. Jiems taip pat teks atlyginti daugiau kaip tūkstančio litų gamtai padarytą žalą. Iš pažeidėjų konfiskuoti visi brakonieriavimo įrankiai ir priemonės. Už neteisėtą disponavimą šaunamaisiais ginklais vienam iš pažeidėjų gresia ir baudžiamoji atsakomybė.

Už gyvūnijos naudojimo reikalavimų pažeidimus šių metų pirmąjį pusmetį iš viso buvo skirta daugiau kaip 364 tūkst. litų administracinių baudų. Už gyvūnijos ištekliams padarytą žalą pateikta 296,6 tūkst. litų civilinių ieškinių – dvigubai daugiau nei per tą patį 2011 metų laikotarpį. Gerokai daugiau konfiskuota ir brakonieriavimo įrankių bei priemonių. Pareigūnai iš pažeidėjų paėmė per tūkstantį tinklinių žvejybos įrankių – pusantro šimto daugiau nei per visus praėjusius metus (pernai buvo paimti 873 tinklai). Daugiausia tinklų konfiskuota Klaipėdos (299) ir Utenos (206) regionuose. Neteisėtai žvejoję pažeidėjai taip pat neteko dešimties valčių, apie 450 draudžiamų mėgėjiškos žūklės įrankių. Iš medžioklės taisykles pažeidusių asmenų paimta 15 medžioklinių šautuvų, per šimtą kitų draudžiamų medžioklės įrankių – spąstų, kilpų.

Kadangi daugiausia pažeidimų padaroma po darbo valandų, aplinkosaugininkams tenka budėti ir naktimis. Aptikti brakonierius padeda specialūs naktinio matymo prietaisai, termovizoriai ir kita nauja neseniai įsigyta stebėjimo įranga.