Šis buvusio JAV prezidento Billo Clintono teigiamai įvertintas mitybos planas laikomas pavyzdžiu, įrodančiu, kad kai kada riebalų ribojimas pasiteisina ne tik kaip būdas sulieknėti, bet ir kaip sveika praktika. Nors Ornisho dieta nesipuikuoja pačiame veiksmingiausių mitybos planų sąrašo (2019-aisais paskelbto organizacijos „U.S. News & World Report“) viršuje, tačiau į dešimtuką ji patenka. Jai, kaip ir skandinaviškai („Nordic“) dietai, skiriama devinta vieta.

Nors priesakas mažinti suvartojamus riebalus dabar vertinamas skeptiškai, portalo prevention.com leidėjai nutarė pasiaiškinti, kuo Ornisho dieta tokia ypatinga.

Pagrindiniai Ornisho dietos principai

Ornisho dietos sumanytojas – San Fransiske veikiančio Kalifornijos universiteto medicinos profesorius ir ne pelno organizacijos „Preventive Medicine Research Institute“ įkūrėjas Deanas Ornishas. Šį mitybos planą jis pristatė paskutinio praeito amžiaus dešimtmečio pradžioje.

Remiantis 1995-aisiais profesoriaus išleistoje knygoje „Dr. Dean Ornish‘s Program for Reversing Heart Disease“ pateiktais aprašais, Ornisho dieta labiausiai primena vegetarišką mitybą. Didžiausią dalį raciono sudaro neskaidyti grūdai, vaisiai ir daržovės. Rafinuotų angliavandenių, gyvulinės kilmės baltymų ir riebalų kiekis – labai apribotas. Remiantis pateiktais nurodymais, tik 10 proc. suvartojamų kalorijų turi būti gaunamos iš riebalų. Ši dieta išpopuliarėjo kaip veiksminga širdies ligas atbaidanti ir lengvinanti programa. Šiuo požiūriu ji net prilygsta Viduržemio jūros dietai (pastaroji, kaip žinia, laikoma bene sveikiausiu širdžiai mitybos planu).

Kitaip nei daugelis dabar nuolat linksniuojamų dietų ir mitybos planų, Ornisho dieta apima ir psichologinius aspektus, susijusius su svorio metimu. Ypač akcentuojamas streso valdymas – tai vienas būtiniausių elementų D. Ornisho pasiūlytoje programoje. Taigi, laikantis Ornisho dietos reikia ne tik atitinkamai maitintis, bet ir užsiimti kvėpavimo praktika, joga, meditacija.

D. Ornishas taip pat pataria atitinkamai mankštintis: daryti ištvermę didinančius, tempimo pratimus, lankytis aerobikos treniruotėse.

Dar viena svarbi rekomendacija yra susijusi su bendražmogiškų santykių puoselėjimu. Juk santykiai su draugais bei artimaisiais, taip pat daro teigiamą įtaką sveikatai ir savijautai.

Ar Ornisho dieta efektyvi

Laikantis Ornisho dietos tikrai galima sulaukti tam tikrų teigiamų rezultatų, nes tenka vartoti daug vaisių, daržovių ir kitų ląstelienos turinčių produktų, be to, gerokai apriboti rafinuotų angliavandenių, natrio kiekį ir alkoholį. Ši dieta puikiai tinka lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip širdies ligos ir diabetas, sergantiems asmenims, norintiems pagerinti sveikatos būklę ar net pasveikti. Kadangi ypač akcentuojamas fizinis aktyvumas, streso mažinimas ir palanki socialinė aplinka, šios dietos paprastai patariama laikytis visiems, kurie nori gerai jaustis ir būti visapusiškai sveiki.

D. Ornishas yra atlikęs nemažai tyrimų, kurių rezultatai įrodo jo siūlomos metodikos efektyvumą gydant įvairias ligas ir užtikrinant jų prevenciją. Tarp tirtų būklių – širdies ligos, prostatos vėžys, diabetas, antsvoris ir depresija.

Kad Ornisho dieta pasiteisina, įrodo vieno iš pažangiausių tyrimų „Lifestyle Heart Trial“ rezultatai. Tai buvo pirmas atsitiktinių imčių metodika pagrįstas klinikinis tyrimas, atliktas siekiant išsiaiškinti, ar be vaistų ir chirurginės intervencijos gali pavykti išgydyti širdies ligas. Šešerius metus trukusio tyrimo metu buvo stebimi 48 pacientai, sirgę sunkiomis širdies ir kraujagyslių ligomis. Tyrimo išvadose nurodoma, kad tie, kurie laikėsi sveikos gyvensenos, kitaip sakant, prisilaikė Ornisho dietą primenančio raciono ir kitų pirmiau paminėtų rekomendacijų, po penkerių metų sulaukė širdies ir kraujagyslių būklės pagerėjimo. Tuo tarpu, tiems, kurie nepasistengė pakoreguoti gyvenimo būdo, buvo konstatuotas širdies ligos progresavimas.

Remiantis vieno 2005 metais atlikto tyrimo išvadomis, paskelbtomis leidinyje „Journal of Urology“, Ornisho dieta gali padėti užkirsti kelią prostatos vėžiui ar net išgydyti šią ligą, jei ji diagnozuojama ankstyvoje stadijoje. Kito 2005 metais atlikto ir žurnale „American Journal of Cardiology“ aprašyto tyrimo rezultatai duoda pagrindo teigti, kad Ornisho dietos besilaikantiems diabetu sergantiems pacientams ilgainiui prireikia vis mažiau vaistų ir pavyksta gerokai normalizuoti kraujo gliukozės lygį.

Dėl sveikatai palankių gyvenimo būdo pokyčių, kuriems būtina ryžtis tinkamai laikantis Ornisho dietos, šis mitybos planas pasiteisina ir kaip veiksminga svorio metimo programa. Taip teigiama „American Journal of Cardiology“ aprašyto tyrimo išvadose. Nors kai kurių tyrimų rezultatai rodo, kad siekiant per gana trumpą laiką atsikratyti antsvoriu labiau pasiteisina tie mitybos planai, kuriuose įrašyta mažai angliavandenių ir daug riebalų, 2018 metais žurnale JAMA aprašyto tyrimo išvadose nurodoma, jog svorio mažinimo požiūriu jokio esminio skirtumo tarp mažai angliavandenių ir mažai riebalų turinčių dietų vis dėlto nėra.

Ką valgyti laikantis Ornisho dietos

Laikantis Ornisho dietos pagrindine užduotimi reikėtų laikyti ne kalorijų skaičiavimų, o sumanų produktų pasirinkimą. Galima rinktis vieną iš dviejų planų: nuosaikų prevencinį arba griežtesnį gydomąjį.

Prevencinio tipo dieta suteikia tam tikrą veiksmų laisvę, kuria galima naudotis, atsižvelgiant į išsikeltus tikslus. Vykdant šį planą leidžiama vartoti šiek tiek žuvies, vištienos (be odos), avokadų, riešutų ir sėklų. Pasirinkus gydomojo tipo variantą, iš riebalų galima gauti tik 10 proc. visų per dieną būtinų kalorijų, be to, privalu neviršyti 10 miligramų cholesterolio paros normos. Laikantis gydomojo plano, iš raciono reikia išbraukti mėsą, žuvį, paukštieną, kofeiną (išskyrus žaliąją arbatą), apriboti cukrų, natrį ir alkoholį. Sojos produktų galima valgyti tik kartą per dieną.

Pagal abu mitybos planus rekomenduojama vengti sočiųjų riebalų, gaunamų iš gyvulinių baltymų ir riebių pieno produktų. Tinkami kompleksinių angliavandenių šaltiniai – vaisiai, daržovės, neskaidyti grūdai, ankštinės kultūros ir liesieji baltymai, gaunami iš neriebių pieno produktų, sojos ir kiaušinių baltymų.

Ornisho dietos trūkumai

Laikantis Ornisho dietos, specialiai riboti kalorijų, kaip jau minėta, nereikia, tačiau riebalų ir gyvulinės kilmės baltymų kieki reikia ypač sumažinti. Dėl šios priežasties vartojamas maistas gali atrodyti nepakankamai sotus, be to, organizmui gali imti stigti vitamino B12 ir geležies. Kai kuriems žmonėms gali būti sunku ilgai laikytis iš esmės veganiškos gydomosios dietos. Atsižvelgiant į tai, kokie produktai bus pasirenkami, maistas gali būti nepakankamai kaloringas, stokoti tam tikrų maistinių medžiagų.

Nuo ko pradėti, nutarus laikytis Ornisho dietos

Kadangi abu dietos variantai pagrįsti gyvulinės kilmės baltymų ribojimu, pirmiausia derėtų vištieną ir jautieną pakeisti augalinių baltymų šaltiniais – tofu (sojų varškė), pupelėmis, lęšiais arba tempe (fermentuota sojų masė). Laikantis Ornisho dietos patariama didinti vaisių, daržovių ir neskaidytų grūdų vartojimą. Šių produktų galima dėti į pagrindinius patiekalus ir valgyti juos kaip užkandžius.

Pasirinkus prevencinį planą, į kurį įtraukta šiek tiek sveikųjų riebalų, būtina kontroliuoti alyvuogių aliejaus, avokadų ir riešutų porcijų dydį, kitaip nesunku viršyti rekomenduojamą kalorijų normą. Susiviliojus gydomuoju planu, pirmiausia derėtų pasikonsultuoti su dietologu, išmanančiu Ornisho dietos principus ir galinčiu patarti, kaip su maistu gauti pakankamai kalorijų ir maistinių medžiagų.
Pabaigai teliko priminėti, kad visada prieš imantis kokio nors naujo mitybos plano, patartina pasitarti su gydytoju arba mitybos specialistu. Tikėtina, kad jis pasiūlys tokią lieknėjimo programą, kuri bus ne tik efektyvi, bet ir labiausiai atitiks jūsų mitybos įpročius bei gyvenimo būdą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (8)