Staigus svorio padidėjimas be jokios aiškios priežasties neretai gali būti sveikatos sutrikimų požymis. Dažnai tai byloja apie sutrikusią hormonų pusiausvyrą ir pašalines ligas, kurios sukelia medžiagų apykaitos problemas, rašo womenshealthmagazine.com.

Ką daryti? Prieš eidami pas gydytoją padarykite namų darbus: kurį laiką registruokite viską, ką valgote, taip pat savo fizinio aktyvumo įpročius (įskaitant ir fizinę veiklą už sporto salės ribų).

Mitybos specialistė Melina Jampolis iš Los Andželo sako: „Daugybė žmonių turi „kalorijų amneziją“ – jie suvartoja daugiau kalorijų, nei gali apskaičiuoti savo galvose, arba savaitės bėgyje sportuoja ne mažiau, tačiau galbūt daugiau sėdi.“

Vis dėlto, jeigu tai ne jūsų atvejis, jūsų gydytojas gali padėti suprasti, kuri iš žemiau išvardintų priežasčių kenkia jūsų liemens apimčiai.

Jeigu esate išsekę, tai gali būti hipotirozė

Kai jaunai moteriai netikėtai ima augti svoris, pirmas dalykas, ko imsis gydytojas – tikrinti skydliaukę. Ir ne be priežasties: pasak Amerikos skydliaukės asociacijos, vienai iš aštuonių moterų kada nors gyvenimo eigoje pasireiškia skydliaukės veiklos sutrikimai.

Ši drugelio formos liauka, esanti kakle, atsakinga už hormono, reguliuojančio medžiagų apykaitą, sekreciją, ir jeigu jūsų skydliaukė nepakankamai aktyvi (tai vadinama hipotiroze), medžiagų apykaita sulėtėja ir tai sukelia svorio augimą.

Hipotirozę turinčios moterys gali skųstis energijos stygiumi, sausa oda, plaukų slinkimu, užkimimu, vidurių užkietėjimu. Jeigu kuris nors šių simptomų jums būdingas, būtinai kreipkitės į gydytoją, kuris ištirs jūsų skydliaukę, atlikęs paprasčiausią kraujo tyrimą.

Jeigu sutriko ir mėnesinės, tai gali būti PKS

Tyrimai rodo, kad viena iš penkių moterų turi policistinių kiaušidžių sindromą (PKS) – tai yra endokrininis sutrikimas, kuris išbalansuoja reprodukcinių hormonų estrogeno ir testosterono pusiausvyrą ir gali sukelti daugybę nemalonių simptomų, tokių kaip nereguliarios menstruacijos, plaukų ant veido augimas ar migrena.
PKS taip pat paveikia tai, kaip jūsų organizmas panaudoja insuliną (šis hormonas padeda cukrų ir krakmolą paversti energija), o tai reiškia, kad labai dažnai ties pilvu ima didėti svoris.

Jeigu kankina stresas, tai gali būti depresija ar nerimas

Jeigu nuolat patiriate įtampą, vadinasi, įsijungęs „kovok arba bėk“ režimas, dėl ko organizmas išskiria daug adrenalino ir kortizolio, kuris padeda atkurti energijos rezervą bei kaupia riebalus. Nes organizmas suvokia, kad neseniai skuodėte kelis kilometrus nuo tigro, ir dabar esate išbadėję.

Kame slypi problema? Pasak M. Jampolis, jeigu nuolat esate prastos nuotaikos ar jaučiate nerimą, turite problemų su miegu, jaučiatės nuvargę ir nustojote domėtis tuo, kas anksčiau domino, pasikalbėkite su savo gydytoju ar psichinės sveikatos specialistu, kuris padės jums atsikratyti ne tik psichologinių problemų, bet ir netikėtai „užklupusių“ kilogramų.

Foto: Shutterstock

Jeigu naktį nepailsite, tai gali būti nemiga

Ar žinote, kad jeigu visą naktį prasivartėte be miego, kitą dieną norėsis vien cukraus ir riebalų (bet ko, kas padės ištverti darbą kitą dieną). Bemiegė naktis labai paveikia jūsų alkio hormonus ir medžiagų apykaitą: miego stygius pakelia grelino lygį (šis hormonas signalizuoja, kada metas valgyti) ir sumažina leptino kiekį (šis hormonas skatina sotumo jausmą). Todėl nemiga naktį paprastai baigiasi nepaliaujamu valgymu dieną.

Atsisakote miego, kad pažiūrėtumėte dar vieną serialo seriją? Ta valanda gali gerokai padidinti jūsų liemens apimtį. 2018 metais žurnale „Sleep“ pristatytas tyrimas atskleidė, kad vos vieną valanda per savaitę ilgiau miegantys žmonės numeta svorio daugiau už tuos, kurie miega valanda trumpiau.

Jeigu nuolat pučia pilvą, gali būti sutrikusi bakterijų pusiausvyra

Žarnynas funkcionuoja gerai tada, kai jame pakanka gerųjų bakterijų, tačiau jūsų virškinimo sistemoje tikrai yra ir blogųjų. Kai ši gerųjų ir blogųjų bakterijų pusiausvyra sutrinka, diagnozuojamas bakterijų suvešėjimas plonojoje žarnoje, dėl ko išsiskiria didelis dujų kiekis, gali skaudėti pilvą, prasidėti viduriavimas ir – atspėjote – staiga imti augti svoris.

Ir nors gydytojai iki galo neišsiaiškino, kaip šis bakterijų suvešėjimas iššaukia svorio augimą, tačiau paprastai tai gydoma antibiotikais.

Jeigu skaičiuojate penktą dešimtį, tai gali būti perimenopauzė

Pereinamasis laikotarpis į menopauzę (dar vadinamas perimenopauze ir galintis prasidėti ketvirtoje dešimtyje, nors paprastai prasideda penktoje), sukelia tokių hormonų kaip estrogenas kiekio padidėjimą, kuris mažėja netolygiai, dėl to kai kurios moterys priauga svorio. Kiti perimenopauzės požymiai yra nereguliarios mėnesinės, karščio bangos, nuotaikos svyravimai ir lytinio potraukio pokyčiai.

Taigi, perimenopauzės simptomus sujungus su kitais neišvengiamais su amžiumi pasireiškiančiais pokyčiais, tokiais kaip raumenų masės mažėjimas ir kūno riebalų kiekio didėjimas, visiškai nenuostabu, kad svarstyklės rodo vis daugiau. Tad pasikalbėkite su savo gydytoju, kaip suvaldyti situaciją.

Jeigu vartojate naujus vaistus, tai gali būti dėl jūsų medikamentų

Yra daugybė su receptu ir be jo parduodamų vaistų, kurie gali sukelti staigų svorio padidėjimą arba vandens sulaikymą organizme, kuris taip pat virsta papildomais kilogramais.

Antidepresantai – dažniausiai selektyvieji serotonino reabsorbcijos inhibitoriai – gali paveikti smegenyse esantį apetito centrą“, – sako endokrinologė Rocio Salas-Whalen iš Manhatano.

Tuo tarpu beta blokatoriai (tokie medikamentai, kurie mažina kraujo spaudimą) gali sulėtinti medžiagų apykaitą, o kai kurie steroidai sulaiko vandenį ir padidina apetitą, taigi, visa tai taip pat virsta papildomais kilogramais.

Nepaisant to, nenutraukite savavališkai jokių vaistų vartojimo. Pirma pasikalbėkite su savo gydytoju, kuris gali rasti jūsų liemens apimčiai nekenkiantį pakaitalą.

Jeigu pastebite riebalų sankaupas, tai gali būti Cushingo sindromas

Tai labai reta liga (ja serga tik 10-15 žmonių iš milijono, tačiau 70 procentų diagnozių tenka moterims), kurią sukelia per didelė kortizolio gamyba. Tai gali sukelti staigų svorio augimą pilvo srityje (paprastai kojos ir rankos lieka lieknos) bei nugarinėje kaklo pusėje.

Cushingo sindromas paprastai pasireiškia energijos trūkumu bei tokiomis komplikacijomis kaip diabetas, aukštas kraujo spaudimas ir didelis cholesterolio kiekis. Vis dėlto, svarbiausias šią ligą išduodantis požymis – raudonos strijos ant pilvo. Jeigu tai apie jus, skubiai kreipkitės į savo gydytoją.

Jeigu pavalgę jaučiatės išpampę, tai gali būti dehidratacija

Foto: Adobe Stock


Visada pilvą pučia ne šiaip sau, tam yra priežastys. Viena jų – pamiršote valgydami išgerti vandens.

Dietologė Kristen Neilen iš Floridos sveikatos universiteto teigia, kad daugelis mūsų geriame nepakankamai vandens. Taip yra dėl to, kad daug kas troškulį maišo su alkiu. „Sumišimas, nuovargis, galvos svaigimas yra tie signalai, kurie pasireiškia net esant nesunkiai dehidratacijai“, – teigia specialistė. Tačiau labai dažnai tokiu atveju griebiamės užkandžių.

Mišrūs signalai nėra vieninteliai galimi jūsų nepaaiškinamo svorio augimo kaltininkai. „Tinkama hidratacija skatina mitochondrijų funkciją, o tai iš esmės reiškia, kad paspartina medžiagų apykaitą“, – teigia K. Neilan. Jeigu negaunate pakankamai vandens, jūsų ląstelės negali atlikti savo darbo (būtent maisto paversti energija) greitai ir veiksmingai.

Jeigu atrodo, kad jūsų pilvas nepajudinamas, tai gali būti kiaušidžių vėžys

Retais atvejai išsipūtęs pilvas gali būti kiaušidžių vėžio ir su tuo susijusio skysčių kaupimosi padarinys, įspėja ginekologė Sanaz Memarzadeh. „Pacientės ateina su pilvo pūtimu, joms tikusios kelnės neužsisega, – pasakoja specialistė. – Kartais auglys būna toks didelis, kad gali sukelti pilvo išvaržą.“

Moterims kiaušidžių vėžys dažniau diagnozuojamas po menopauzės. Tačiau labai svarbu, kad bet kokio amžiaus moterys stebėtų simptomus, tokius kaip labai greitas pasisotinimas, skausmas apatinėje pilvo dalyje, didelis papildomas šlapimo pūslės spaudimas. Jeigu šeimoje būta kiaušidžių vėžio atvejų, skubiai kreipkitės į gydytoją.