Išeitis nespėjantiems papusryčiauti

Knygų apie maistą autorė Guoda Azguridienė sako, kad natūralu, jog pavasarį, vasaros pradžioje žalumos labai norisi. Ir turbūt net nereikia kartoti apie žaliųjų ingredientų naudą, tačiau...

„Aš laikausi senoviškų įsitikinimų, kad vis dėlto daržoves vertingiau valgyti netrintas ir visas: nuo žievelės iki viduriuko. Manau, kad žaliasis kokteilis neturėtų tapti lygiaverčiu daržovių pakaitalu“, – įsitikinusi knygų apie maistą autorė Guoda Azguridienė.

Anot jos, kokteilis, kaip maisto vartojimo būdas, tikrai nusipelno dėmesio ir gali būti puiki išeitis tiems, kurie nespėja, pamiršta ar neturi kur pavalgyti pusryčių. „Juk suplakti kokteilį reikalauja tiek mažai laiko ir pastangų, kad galime kiekvienas. Tuomet ir pusryčių klausimas daliai žmonių nebus toks skausmingas! – sako pašnekovė. – Kai kurie žmonės nenori valgyti vos atsikėlę, o po valandos – gal jau ir norėtų. O kai esi pakeliui į darbą ar jau darbo vietoje, išnyra alkio jausmas ir toks stiprus, kad įsimesti į burną norisi bet ką. Pavyzdžiui, saldžią bandelę, riestainį su kava. Sutikite, tokiu atveju daug geresnis sprendimas yra išgerti namuose šviežiai suplaktą ir patogiai atsineštą sveiką kokteilį.“

Ji priduria, kad žaliasis kokteilis gali būti išeitis ir tiems, kurie dėl įvairių priežasčių negali vartoti daržovių: gal turi problemų su dantenomis, gal negali ilgai kramtyti, ar yra tokie užsiėmę, kad niekada salotų nepasidaro ar labai nemėgsta, negali prisiversti suvalgyti tam tikrų daržovių (pvz. lapinių kale kopūstų), kurios įvardijamos kaip itin naudingos. Tokiu atveju, taip, žaliasis kokteilis – geras variantas, nes jį lengva pagaminti skanų: tereikia įdėti mėgstamų vaisių, pvz., mangų, bananų, šaldytų uogų ir – žiupsnelį naudingų, bet ne itin malonaus skonio daržovių.

Kiek jis yra žalias?

Žaliaisiais kokteiliais paprastai vadiname tokias kokteilių rūšis, į kurias dedame daug žalių, lapinių daržovių, prieskoninių žolelių. Vis dėlto G.Azguridienė prašo nepamiršti, kad jeigu didžiąją dalį kokteilio sudaro vaisiai, jis taps vaisinis, o ne – žaliasis. Taigi, jame bus gausu cukraus, kurio perdozavus labiau juntama žala nei nauda, mat organizmui sveikiau gauti didelį kiekį skaidulų.

„Į trintuvą vaisiai paprastai dedami tam, kad suteiktų geresnį skonį žaliajam kokteiliui. Tačiau, jeigu plakdami sveikuolišką kokteilį įdedame ne pusę banano, o jį visą, dar pridedame didžiulį obuolį, priedo – apelsiną, kokteilis tampa vaisiniu, o ne žaliuoju! Ar tai labai blogai? Ne. Tiesiog nepamirškite, kad vaisiai savo sudėtyje turi daug cukraus. Bet kuriuo paros metu išgėrus tokį kokteilį, gliukozės kiekis kraujyje staigiai šokteli į viršų. Tokie staigūs kraujo rodiklių šokinėjimai dėl cukrumi praturtintos mitybos – žalingi ne tik figūrai, bet ir sveikatai“, – pabrėžia G.Azguridienė.

Gerieji žaliųjų kokteilių ingredientai


Į tikruosius žaliuosius kokteiliui verta dėti įvairias daržoves, salotų lapus, prieskonines žoleles, sėklas.

G.Azguridienė nori atkreipti dėmesį, kad svarbu visur jausti saiką, mat ir žalios daržovės dažnai turi stiprų poveikį. „Pavyzdžiui, organizmą valantys salierai, petražolės. Jei jų į kokteilį dedame tiek, kiek dėtume šiaip į patiekalą,viskas puiku, tačiau jeigu įmetame tokį kiekį, kokį natūraliai suvalgytume per savaitę ar dvi – jau rizikinga. Lygiai tas pats su išgirtaisiais špinatais. Be to, sveikatai naudingų dalykų nesudėkite maksimaliai daug ir skirtingų į vieną kokteilį, – sako pašnekovė.

„Jeigu į kokteilį dedate spirulinos ar želmenų, į vieną porciją dėkite tik tiek, kiek ir priklauso. Ne daugiau. Įdėdami daugiau nei reikia, sukeliame stresą organizmui. Aišku, nuo vieno kito karto neatsitiks nieko tragiško, bet keičiant ar papildant mitybos įpročius, save stebėti būtina. Jei nuo kokio nors kokteilio jaučiatės blogai, siūlau dėti daugiau neutralių produktų: obuolių, avižinių dribsnių, grikių, banano, pilti augalinio pieno (riešutų, ypač migdolų, ar kokoso). Tai puikūs baziniai kokteilio ingredientai, o prie jų jau galima derinti kitus“, – pataria G.Azguridienė.

Verta žinoti

Yra vienas kitas produktas, kuriuos dauguma klaidingai laiko „lengvais“. Pavyzdžiui, mangas. Anot mitybos specialistės, šis vaisius yra labiau rimtas patiekalas nei lengvas užkandis. Taigi, jei į kokteilį dedame mango, jau nereikėtų maišyti kito kaloringo ingrediento. Lygiai tas pats galioja kalbant apie jogurtą.

Receptai – gydomosios mitybos specialistės Deimantės Rapalytės

Organizmo „šluota“ – kokteilis su ciberžole

Reikės:
1/2 banano,
1 arbat. šaukštelis ciberžolės,
1 skiltelė ananaso,
1 stiklinė vandens.

Viską išplakite iki tirštos masės ir gardžiuokitės.
Ciberžolė idealiai tinka sąnariams, gražina odą, taip pat teigiamai veikia kepenis, pašalina toksinus, valo kraują, ir netgi – atjaunina.

Rausvasis kokteilis

Reikės:
1 saujelės gražgarsčių,
1 puodelis braškių,
1/2 banano,
1 stiklinė vandens.

Viską išplakite iki tirštos masės. Skanaus!
Šis kokteilis – puikus saldžių braškių ir aitrokų gražgarsčių derinys. Visų mėgstamos uogos ypatingos ir tuo, kad jose randama elago rūgšties, kuri turi priešuždegiminį poveikį ir lėtina senėjimo procesus. Gražgarstėse gausu chlorofilo, kuris neutralizuoja toksinus, valo organizmą, gerina kepenų veiklą. Šios salotos taip pat aktyvina medžiagų apykaitą, tonizuoja organizmą. Tad norintiems po žiemos atsikratyti kelių priaugtų kilogramų – šis kokteilis bus itin naudingas ir svarbiausia – skanus.

Energijos suteikiantis kokteilis

Reikės:
1 agurko,
1 kivio,
1 saujelė ąžuolalapių salotų,
1 skiltelė žaliosios citrinos,
1/2 banano,
1 stiklinė vandens.

Sutrinkite ingredientus kokteilinėje iki vientisos masės. Skanaus!
Šis kokteilis energijos suteiks per 5 minutes. Jei per dieną neturėsite laiko visavertiškai pavalgyti, galite būti ramūs, kad jis užtikrins reikalingų vitaminų kiekį kone visai dienai. Agurkuose gausu vandens ir mineralinių medžiagų, o juose esantis mineralas silicis gražina ir skaistina odą. Ąžuolalapėse salotose esantis laktucinas ramina nervų sistemą, tad būsite atsparesni stresui, na, o kiviai – vitamino C, kuris stiprina imunitetą, bomba!