- Andriau, kokia yra didžiausia klaida norint numesti svorio?

- Netinkamai suformuluotas tikslas yra būtent tai, kas labiausiai trukdo turėti gražų kūną. Dauguma siekia tiesiog sverti mažiau. Bet juk tai nebūtinai reiškia geriau atrodyti, nes metant svorį nebūtinai deginami riebalai. Metant svorį, ypač jei tai daroma greitai, dažniausiai naikinami raumenys arba šalinami kūno skysčiai. Taigi, žmogus gal ir mato svarstyklėse mažesnius skaičius, tačiau nusirengęs atrodo kaip subliuškęs balionas: apimtys mažesnės, bet į svajonių figūrą vaizdas visai nepanašus.

- Tai koks turėtų būti teisingas tikslas?

- Tikslas turėtų būti ne mesti svorį, o deginti riebalus. Reikia išlaikyti turimus raumenis ir mažinti tik riebalų sluoksnį. Beje, tokio tikslo niekada nepasieksite labai greitai, todėl vieno produkto - kopūstų, grikių, šviesaus alaus, šokolado, sulčių, batų tepalo ar kitų dietų net nesvarstykite.

- Teisingai įvardijus tikslą – mažinti riebalų kiekį, nuo ko pradėti jo siekti?

- Nuo mitybos įpročių formavimo. Viskas prasideda nuo pusryčių. Mitybos specialistai, kurių tikslas - geresnė sveikata, o gražesnė figūra yra tik kaip šalutinis produktas, rekomenduoja valgyti tada, kai kūnas jau būna visiškai atsibudęs ir atsiranda alkio jausmas.

O sportininkų mitybos konsultantai, tarp jų ir aš, siekiantys, kad klientas atrodytų kuo geriau, skatina pavalgyti pusryčius kuo anksčiau, maždaug per pusvalandį nuo pabudimo, nes kuo anksčiau pradedi valgyti, tuo daugiau kartų pavalgai mažesnėmis porcijomis ir taip pagreitini savo medžiagų apykaitą.

Foto: Asmeninio albumo nuotr.

- Kodėl pusryčiai tokie svarbūs?

- Kuo mažiau valgai ryte, tuo labiau nori valgyti vakare. Ir kuo daugiau prisivalgai prieš miegą, tuo labiau nesinori valgyti pusryčių. Šis užburtas ratas labiausiai kenkia kūno linijoms. Ryte pavalgykite sočiai ir maistingai, o vakare galite valgyti baltymus, sveikus riebalus ir ląstelieną: liesą mėsą, žuvį, kiaušinius, liesus nesaldžius pieno produktus, daržoves ir vartoti aliejus, avokadą, natūralų riešutų sviestą, nes tai yra sveikųjų riebalų šaltiniai.

- O kas tinka pietums? Gal sotumo suteikianti ir sveika daržovių sriuba?

- Kai vedu seminarus, žmonės dažnai nustemba išgirdę, kad sriuba nėra toks sveikas patiekalas, kaip jie galvojo. Netikite? Pagalvokite, kas yra sriuba. Sriuba dažniausiai yra kelios ne pačios aukščiausios vertės daržovės, atskiestos vandeniu ir po to dar ilgai kaitintos. Dar dažniau jos būna virtos ne vandenyje, o kiaulės sultyse, ką prilyginčiau nuodams.

Kai mėsa yra termiškai apdorojama, iš jos pasišalina dalis toksinų, kuriuos gyvulys turėjo. Ir tai, kas vadinama sultiniu, yra nuodas, kuriame po to verdamos daržovės. Bet tai yra tas pats, kas po darbo dienos servise, kur buvo keičiami automobilio tepalai, rankas nusiplauti bliūde ir tą vandenį supilti į arbatinuką.

- Bet juk sriuba turi mažai kalorijų, gal tai padeda numesti svorio?

- Visai ne. Pietums vietoje normalaus, maistingo maisto suvalgius sriubos kalorijų nesutaupoma, kadangi dažniausiai pakyla alkis ir dienos pabaigoje žmogus „atsigriebia“ su kaupu.

- Ar reikia vartoti tik liesus produktus ir vengti riebalų?

- Liesų produktų vartojimas dažnai tampa dar viena klaida, kurią daro metantys svorį. Liesi produktai patys savaime nėra blogi ir savo figūra besirūpinantys sportininkai valgo liesą mėsą ir liesą varškę.

Klaida yra daroma tada, kai valgomi liesi, tačiau daug cukraus turintys produktai, pavyzdžiui, jogurtai. Ar esate valgę 0,5 proc. riebumo varškę? Ar ji skani? Nelabai. O 0,1 proc. riebumo jogurtas juk tikrai skanus! Taip yra todėl, kad šimte gramų yra apie 15 gramų angliavandenių, iš kurių beveik visi yra cukrus. O 15 gramų cukraus yra 3 arbatiniai šaukšteliai. Suvalgę 350 g pakuotę į save susiberiate virš 50 gramų, arba kiek daugiau nei 10 šaukštelių cukraus! Ar Jums vis dar atrodo, kad taip maitinantis galima lieknėti?

- O kaip dėl riebalus „deginančių“ preparatų?

- Pirmiausia, riebalų „degintojai“ riebalų patys nenaikina. Riebalai yra kūno sukaupta energija, o energija yra eikvojama tada, kai atliekamas darbas. Jokia kapsulė pati savaime Jūsų sėdimosios nekilnoja. Be to, beveik visi turi šalutinį poveikį sveikatai: sukelia pykinimą, irzlumą, padidina rūgštingumą, sutrikdo širdies darbą ir miegą.

„Riebalų degintojai“ savo sudėtyje turi stimuliuojančių medžiagų, kurių poveikis gali tęstis iki 8 valandų, ir, jei treniruojatės po darbo ir juos vartojate prieš treniruotę, yra labai didelė tikimybė, kad bus sutrikdytas Jūsų miegas. Miego trūkumas reiškia energijos trūkumą. O lengviausias būdas kompensuoti energijos trūkumą yra cukraus vartojimas. Todėl, kai pasireiškia nuovargis, trūksta poilsio, norisi saldaus ar greitojo maisto.

Foto: Asmeninio albumo nuotr.

- Tai jei trumpai ir aiškiai, kokios pagrindinės klaidos metant svorį?

- Kai man rašo klientai ir pasakoja apie tai, kaip nesėkmingai stengiasi deginti riebalus ir blogai jaučiasi, tai dažniausiai blogą savijautą lemia tai, kad jie per mažai valgo, per daug sportuoja ir vartoja preparatus svoriui mesti. Tai būtų dažniausios su svorio metimu susijusios klaidos. Dar aktualios yra fizinio aktyvumo klaidos.

- Ar norint atsikratyti riebalų, geriausia daryti daug kardiotreniruočių?

- Tam, kad degintumėte riebalus, reikalingas kalorijų deficitas - reikia suvalgyti mažiau kalorijų nei jų sudeginate. Tai pagrindinis principas, be kurio neveikia jokia mitybos programa. Tačiau, kai deginate riebalus, dega ir dalis raumenų masės. Kad tai nenutiktų ir kūnas įgautų gražias linijas ir formas, reikia treniruotis su svoriais, nes darbas su svoriais padeda išsaugoti raumenis.

Ėjimas, lėtas bėgimas, dviračio minimas yra geri pagalbiniai įrankiai deginant riebalus, bet jei tai daroma per ilgai, per dažnai ir per intensyviai, figūra tampa plokščia ir beformė.Taigi, pirmiausia nusistatykite normalų tikslą – sumažinti riebalų. Tada pasirūpinkite pilnaverte mityba ir tinkamomis treniruotėmis. Sėkmės siekiant svajonių figūros!

Ačiū už pokalbį.