Kardinalių pokyčių neatlaiko net profesionalai

Puiku, jei nusprendėte mesti svorį ir sveikai maitintis. Tačiau jei iki šiol jūsų pagrindinis maistas buvo picos, kebabai, ar būdavote įpratęs sočiai prisikimšti vakarais, nežadėkite sau, kad nuo rytojaus viskas bus kitaip. Dideli pokyčiai įmanomi tik tada, kai jų siekiama palengva.

„Atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad net patys geriausi sportininkai neišsilaiko labai griežtos dietos ilgiau nei dvylika savaičių. Kardinalūs pokyčiai yra viena iš didžiausių daromų klaidų. Kur kas protingiau yra pradėti nuo nedidelių elementarių dalykų, kaip pakankamo vandens vartojimo ar teisingo angliavandenių, baltybų ir riebalų paskirstymo“, - sako sporto ir laisvalaikio klubo šeimai „GOODLIFE“ mitybos specialistas A.Sujeta.

Specialistas aiškina, kad nors hidratacija labai svarbi ir vandens būtina gerti tiek prieš treniruotę, tiek po jos, metantiems svorį ir sportuojantiems treniruoklių salėje pačios treniruotės metu labai daug vandens vartoti nereikėtų. „Tai apsunkina širdies darbą, virškinimą ir pablogina treniruotės kokybę“, - aiškina jis.

Kita paprasta taisyklė – vaisiai, saldumynai ar miltiniai patiekalai turėtų būti vartojami tik pirmoje dienos pusėje. „Kai kurie specialistai sako, kad jų nereikėtų valgyti po pirmos valandos. Aš nesu toks griežtas ir rekomenduoju jų atsisakyti bent po ketvirtos valandos popiet. Juk žmonės šiais laikais dažniausiai neina miegoti devintą ar dešimtą, kaip siūlo vadovėliai, tad ir į raciono paskirstymą žiūriu kiek nuolaidžiau. Taigi iš esmės iki 16 val reikėtų vartoti daugiau angliavandenių, o vėliau – rinktis liesą mėsą ar žuvį, vengti grūdinių kultūrų ir, savaime suprantama, jokių saldumynų“, - aiškina A.Sujeta.

Taip pat labai svarbu valgyti reguliariai. Dienos meniu turėtų būti paskirstytas į tris pagrindinius valgymus ir du užkandžius, pertraukos tarp valgymų turėtų būti nuo 1,5 iki 3,5 valandos. „Jei užkandžiaujame dažniau nei kas pusantros valandos – energijos perteklius labai lengvai gali likti riebaliniame audinyje. Jei valgysime rečiau nei kas 3,5 ar 4 valandas, kraujyje nukris cukraus kiekis, sumažės vadinamas glikemijos indeksas – tada žmogus bus linkęs persivalgyti ir tai, aišku, sugadins jo dietą“, - sako mitybos specialistas.

Mažesnės porcijos nepadės

Kai kurie svorį metantys žmonės nusprendžia tiesiog sumažinti jiems įprasto maisto porcijas, tačiau mitybos specialistas tokį sprendimą atvirai vadina nesąmone.

„Jei žmogus tiesiog mažai valgys, taip, trumpalaikėje perspektyvoje svoris nukris, bet tai niekur neveda – tai kenkia sveikatai, savijautai, normaliam kokybiškam gyvenimui. Vien skaičiuodami kalorijas svorio nenumesite, nes kalorija kalorijai nelygi. Palyginkime, pavyzdžiui, du pasirinkimus. Jei valgysime kugelį su spirgučiais, vos dviejuose šaukštuose bus apie 350 kilokalorijų. Tiek pat kalorijų galime gauti suvalgydami normalią porciją lašišos su įvairiomis šviežiomis daržovėmis. Kalorijų kokybė kur kas svarbesnė nei jų skaičius“, - pabrėžia Artūras Sujeta, perspėdamas, kad neatsargus kalorijų ribojimas gali privesti prie lėtinių ligų, išsekimo ar įvairių skrandžio disfunkcijų.

Jei metate svorį, iš savo raciono visai išbraukite modifikuotą mėsą, modifikuotus grūdus, aplenkite greito maisto užkandines – joms neturėtų būti jokių išimčių. Taip pat reikėtų visiškai atsisakyti cukraus, jį pakeičiant medumi ar gabalėliu šokolado.

„Pastebėjau, kad kai kurie žmonės, norėdami sumažinti suvartojamo cukraus kiekį, vietoj jo pasirenka dirbtinius saldiklius. Tačiau to jokiu būdu negalima daryti. Šie saldikliai sukurti diabetu sergantiems žmonėms ir taip yra ne be pagrindo. Taip, cukraus suvartosime mažiau, bet padidės insulino lygis ir tikrai galime pakenkti savo sveikatai. Sveiki žmonės neturėtų vartoti to, kas skirta ne jiems“, - perspėja mitybos specialistas.

Renkantis maisto produktus, kurie padėtų lieknėti, reikia dar kartą pagalvoti apie minėtą kalorijų kokybę. „Pavyzdžiui, avižos, kurios turi tirpiųjų skaidulų, beta-gliukano, pasižymi savybe suteikti žmogui didesnį sotumo jausmą. Tai taip pat būdinga pieno baltymams, graikiniam jogurtui ar liesai varškei. Imbierų sultys natūraliai mažina alkio jausmą. Kiviai, turintys l-karnitino, teigiamai veikia žmogaus medžiagų apykaitą. Metant svorį rekomenduojama rinktis liesą mėsą, žuvį, o maisto gaminimui vietoj riebalų rinktis alyvuogių aliejų“, - rekomenduoja A.Sujeta. Pasak jo, pasirinktus sveiko maisto strategiją, dietos mums gali visai nereikėti.

Sportas ar mityba?

A.Sujeta pasakoja, kad įvairiose mokslinėse konferencijose dažnai keliamas klausimas, kas svarbiau – sveikai maitintis, ar sportuoti.

„Iš esmės svarbiau yra sveikai maitintis, tačiau reikia prisiminti, kad svoris, kurį numesite nesportuodami, bus visai kitokios kokybės nei derinant sveiką mitybą su sportu. Jei palyginsime dvi vienodo ūgio ir svorio moteris, kurių viena bus sportiška, turinti 40 proc. raumenyno, o pas kitą bus 40 proc. riebalinio audinio, pirmoji atrodys labai estetiškai, o kita – turinti didelį viršsvorį. Sportuodamas žmogus gali sverti daugiau, bet jis pakeis savo kūno antropometriją, morfologiją ir atrodys daug geriau. Tas pats tinka ir tuo atveju, jei žmogus sportuoja, bet nesilaiko sveikos mitybos. Kalbant paprastai, nesveikos mitybos neišsportuosi – tai neįmanoma“, - aiškina mitybos specialistas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (7)