„Dar rudens pradžioje Prezidentas Gitanas Nausėda pasiūlė mamadienius arba tėvadienius skirti ir tėvams, turintiems vieną jaunesnį nei dvylikos metų vaiką, – sako CVMarket.lt atstovė Raimonda Tatarėlytė. – Šiuo metu po vieną laisvadienį per mėnesį priklauso mamoms ir tėčiams, kurie augina mažiausiai dvi dvylikos nesulaukusias atžalas. Kaip šiandien reglamentuoja įstatymas, galima imti visa dieną, o galima ją skaidyti valandomis ir, pavyzdžiui, kiekvieną penktadienio darbo dieną sutrumpinti dviem valandomis. Jei pataisa būtų priimta, teisę į mamadienius/ tėvadienius įgytų 53 tūkst. vienišų mamyčių ar tėvelių, o taip pat per 122 tūkst. šeimų.“

Tiesa, kaip parodė atliktas tyrimas, kurio metu apklausti 1284 dirbantieji, jau ir dabar turinčių teisę į šią lengvatą ir ja besinaudojančių nėra labai daug.

Priklausančius laisvadienius vienaip ar kitaip išnaudoja beveik kas ketvirtas dirbantysis, turintis vaikų (23,8 proc.). Daugiausiai atsakė, kad šia lengvata naudojasi pastoviai (12,3 proc.), dar 10,1 proc. teigė, kad laisvadienius pasiima kartais, o 1,4 proc. labai pasisekė su darbdaviu – šalia valstybės skirtų laisvadienių, papildomu laisvu laiku juos pamalonina ir darbovietė.

Mama su vaiku

Daugiau tų, kam nepriklauso

Tačiau Lietuvoje tėvų, turinčių du ir daugiau vaikų iki dvylikos metų, yra ne tiek daug. Statistikų duomenimis, vidutinis lietuviškos šeimos dydis – vos per 3 asmenis. Tad nenuostabu, kad net 59 proc. paminėjo, kad teisės į mamadienius/ tėvadienius nebeturi dėl to, kad neatitinka valstybės nustatytų kriterijų: 32,4 proc. paaiškino, kad augina tik vieną atžalą iki dvylikos metų, o 26,6 proc. vaikai jau yra vyresni nei nurodyto amžiaus.

12,6 proc. apklaustų dirbančiųjų pateikė įvairias priežastis, dėl ko nesinaudoja jiems priklausančiais laisvadieniais. Net 6,5 proc. aiškino, kad į tai neigiamai žiūri darbdavys, 1,2 proc. tiesiog bijo paprašyti laisvadienių, kas liudytų, jog ir šių respondentų darbdavys laisvadienių nemėgsta, 1,1 proc. nesinaudoja laisvadieniais dėl kitų priežasčių: specifinio darbo pobūdžio, darbo grafiko ir pan. Dar 3,8 proc. dirbančių tėvų nurodė, kad apsieina be valstybės skiriamų laisvadienių – pabūti su vaikais jiems pakanka įprastų poilsio dienų.

Apie mamadienius nežinojo

Netikėta, kad net 4,7 proc. respondentų atsakė, jog apie galimybę gauti laisvą dieną pabūti su vaikais sužinojo tik iš šios apklausos. Beje, nieko apie tai nežinojusių itin daug buvo tarp tų, kam nėra daugiau trisdešimties (18,7 proc.) metų, užtat ir besinaudojančių mamadieniais/ tėvadieniais kur kas daugiau buvo tarp tų, kam per trisdešimt.

Tikriausiai nė kiek nekeista, kad neigiamą darbdavio požiūrį į laisvadienius pabūti su vaiku dažniau nurodė vyrai (9,3 proc.), o ne moterys (4,9 proc.). Matyt, čia vis dar gajus lytims būdingų paskirčių stereotipas. Tačiau gerokai nustebino tai, kad vyrų, teigiančių, jog naudojasi laisvadieniais (29,1 proc.), buvo daugiau nei moterų (20 proc.) (!). Skirtumas gerokai didesnis nei statistinė paklaida.