Renkasi saulėtas šalis

„Jaunų žmonių, važiuojančių vasarą padirbėti į užsienio valstybes, daugėja. Tam yra įvairių priežasčių. Pirmiausia, atsiranda vis daugiau patikimos informacijos, kuri leidžia išvažiuoti dirbti paprasčiau. Šiandien jauni žmonės keliauja į užsienį ne tik užsidirbti, bet ir pamatyti šalį, patobulinti savo kalbų žinias, įgauti patirties ir susirasti tarptautinių draugų“, – jaunimo noro dirbti užsienyje priežastis vardija Lietuvos jaunimo organizacijos tarybos (LiJOT) informacinių paslaugų vadovė Silvija Telksnytė.

Pasak jos, dažniausiai dirbti į užsienį vasaros sezonu vyksta jau pilnamečiai moksleiviai ir studentai. Pasirenkamos kryptys – šiltos ir saulėtos šalys: Kipras, Graikija, Ispanija. Tarp studentų populiari ir „Work and travel USA“ programa, kurios metu jaunimas išvyksta vasaros laikotarpiui į Jungtines Valstijas. Ten dalį laiko dirba, o vėliau keliauja.

„Apskritai, naudotis mobilumo galimybėmis tampa mada. Jauni žmonės šiomis dienomis labiau už pinigus vertina patirtis, todėl vis dažniau renkasi įvairias galimybes, derindami jas tarpusavyje. Dirbti, savanoriauti ir keliauti. O gal visus tris vienu metu? Jei jiems gerai apmokamas darbas pasirodo nuobodus, jis lengva ranka iškeičiamas į patrauklią savanorystės patirtį“, – tūkstantmečio kartos darbo elgesio niuansus tinklaraščiui Euroblogas.lt pasakoja S. Telksnytė.

Miegamasis

Patirties ir žinių stoka veda nusivylimų link

Tiesa, nors pradžioje darbo pasiūlymai atrodo labai viliojantys, atėjus laikui atsiskaityti pasitaiko ir skaudžių nusivylimų: „Jauni žmonės, turintys mažai darbo patirties, gali būti itin naivūs. Jie pasikliauja žodiniu susitarimu arba neįsigilina į darbo sutartis. Taip pat dažnai nežino savo teisių, pavyzdžiui, dirba viršvalandžius, nors darbdavys už juos nesumoka. Pasitaiko ir nelegalaus darbo atvejų, kurį dirbdamas žmogus nėra apdraustas ir neturi jokių garantijų.“

S. Telksnytės teigimu, jaunimas dažnai sulaukia pasiūlymo dalį darbo dirbti ir atlyginimą už jį gauti nelegaliai. Taip darbdaviai siekia sutaupyti ir sumokėti mažiau įmokų už darbuotojus: „Pavyzdžiui, sakoma, kad pusę atlyginimo darbdavys mokės legaliai ir nuo šių pinigų sumokės reikalingus mokesčius, o kitą pusę mokės vadinamajame vokelyje – nemokėdamas jokių mokesčių, arba kitaip tariant, mokesčius slėps.“

Dažnai girdėdama istorijas, kuriose jauni žmonės lieka apgauti, S. Telksnytė išskyrė pirminius veiksmus, kuriuos būtina atlikti prieš pradedant dirbti: „Perskaitykite visą darbo sutartį, negalima pasitikėti vien tik žodiniu susitarimu. Reikėtų atkreipti dėmesį į apmokėjimą už darbą, darbo sąlygas, bandomojo laikotarpio trukmę. Visos sąlygos turi būti aiškiai aptartos ir išdėstytos. Būtinosios darbo sutarties sąlygos yra darbuotojo darbo vieta, t. y. įmonė, kurioje dirbsi, jos kontaktiniai duomenys, darbo funkcijos – tavo veikla, pareigos, atsakomybės ir apmokėjimo sąlygos.“

Darbas ar savanorystė užsienyje – ranka pasiekiami

Dažnai jaunimas pasirenka darbą Lietuvoje, nežinodami, kur ieškoti darbo pasiūlymų svetur. Specialistės teigimu, visi jie pasiekiami poros pelės mygtukų paspaudimu:

Darbo paieška užsienyje nelabai kuo skiriasi nuo paieškos Lietuvoje. Galima apsilankyti Europos užimtumo tarnybos EURES tinklalapyje, kuriame rasite daug įsidarbinimo galimybių Europos Sąjungos šalyse bei Norvegijoje, Islandijoje ir Lichtenšteine. Taip pat galima kreiptis į EURES prie Užimtumo tarnybos, jei kyla klausimų ar neaiškumų. Ten bus suteikta nemokama konsultacija ir pagalba, kaip pildyti dokumentus.“

Tiesa, ne visi jauni žmonės vasarą nori praleisti dirbdami. Kitiems atostogos – asmeninių įgūdžių tobulinimo savanoriaujant laikas. Rasti informaciją apie labiausiai tinkamą savanorystę taip pat nėra sudėtinga.

„Ieškantiems savanorystės galimybių privalau paminėti „Eurodesk Lietuva“ įgyvendinamą mobilumo vasarą skatinimo kampaniją #DalinkisVasara. Užsukus į žinauviską.lt portalą galima rasti įdomios ir vertingos informacijos, pasiūlymų ir patarimų, o jei nežinote, kaip norite praleisti savo vasarą, atsakymą rasite išsprendę trumpą testą – tereikia padaryti keletą pasirinkimų.“

Šiemet kampanija „Dalinkis Vasara“ kalba apie penkias svarbiausias temas: savanorystę, darbą užsienyje, tarptautines mokymosi galimybes, festivalius ir keliones. Nemaža dalis pateikiamų galimybių yra visiškai nemokamos, o kitos turi minimalų mokestį. Pavyzdžiui, nusprendus išvykti į tarptautinius jaunimo mainus, gali tekti sumokėti dalyvio mokestį (apie 50 eurų), o kelionės bilietų, apgyvendinimo ir maitinimo kaštai yra padengiami kviečiančios organizacijos.

Tiesa, norintiems tapti savanoriais S. Telksnytė išskiria dvi būtinas sąlygas: „Pirmiausia, asmuo turi būti apsisprendęs skirti savo laiką visuomenei ir jos reikmėms, nesitikėti jokio piniginio atlygio. Antroji – asmuo turi rasti kitą asmenį ar organizaciją, kuriai reikalinga savanorio pagalba. Bijantys, kad savanorystė gali tapti išnaudojimu, visuomet gali pasirašyti savanoriškos veiklos sutartį.“

Savanoriškos veiklos sutartyje rekomenduojama numatyti savanoriškos veiklos trukmę ir laiką, išlaidų kompensavimo klausimą, savanorio ir organizatoriaus atsakomybes bei teises, veiklos pobūdį ir kitas sąlygas.