SVV sukuria daugiau darbo vietų nei stambieji verslai

Smulkusis ir vidutinis verslas Lietuvoje 2017 m. sukūrė 68,5 proc. Lietuvoje sukuriamos pridėtinės vertės, tai daugiau nei 10 proc. aukštesni rezultatai, lyginant su ES vidurkiu. Taip pat jame dirba 3 iš 4 darbuotojų, tuo tarpu ES vidurkis beveik 10 proc. žemesnis. Ataskaitoje teigiama, kad SVV išliks pagrindiniu ekonomikos augimo varikliu, per metus sukurs apie 17,7 tūkst. naujų darbo vietų. Palyginus, stambiajame versle Lietuvoje dirba mažiau nei 25 proc. lietuvių, didieji verslai sugeneruoja tik 31,5 proc. Lietuvoje sukuriamos pridėtinės vertės.

Nors smulkusis verslas yra Lietuvos ekonomikos variklis, verslininkai susiduria su nemažai trikdžių. „Versli Lietuva“ verslumo tendencijų apžvalgoje įvardijamos didžiausios verslo kliūtys – administracinė našta, mokestinė aplinka ir verslumo ugdymo trūkumas.

„Perteklinis reguliavimas smulkioms Lietuvos įmonėms papildomai kainuoja 20 mln. eurų – konstatavo neseniai atliktas Biurokratijos indekso tyrimas. Mokestinė aplinka taip pat papildomai apkrauna smulkųjį verslą, ypač startuolius“, – pažymi Gytis Morkūnas „Versli Lietuva“ Verslumo departamento vadovas.

Verslininkai vis dar slepia savo pajamas

Ataskaitoje teigiama, kad Lietuva yra antra daugiausiai SVV paraiškų paskolai atmetusi valstybė ir vertinant šį rodiklį, smarkiai atsilieka nuo ES vidurkio. Kaip rodo tyrimai, SVV vis dar gaji šešėlinė ekonomika, dažnai smulkieji verslininkai nori sutaupyti, slėpdami uždirbtas pajamas ir nemokėdami mokesčių, o tai vėliau jiems užtveria kelią gauti paskolą verslo plėtrai.

„Pagrindinis smulkaus ir vidutinio verslo augimo variklis – augančios žmonių pajamos. Lietuvoje perkamoji galia išaugusi, todėl atsiranda daugiau galimybių tiekti naujas prekes ir paslaugas, plėstis į užsienio rinkas. Visgi šiuo metu bankų siūlomos mokėjimų sprendimų kainos yra patraukliausios didiesiems verslams.

Smulkiųjų verslininkų galimybes dažnai varžo brangios ir nelanksčios sąlygos, kam SVV yra itin jautrūs. Manau, kad verslai dar sparčiau augtų ir tobulėtų užtikrinus pažangiausių mokėjimų technologijų diegimą į SVV sektorių“, – pasakoja Donatas Jankauskas, išmaniųjų atsiskaitymų bendrovės „myPOS“ vadovas Lietuvoje.