Suteikia pastatams pridėtinę vertę

BREEAM standartas skaičiuoja jau daugiau nei dvidešimt metų, tačiau pastaruoju metu jo aktualumas itin išaugo. Tvarumo ir socialinės atsakomybės principams tampant esminiais, daugelis įmonių siekia, kad juos atspindėtų ir kompanijos patalpos. Dėl to BREEAM sertifikatai suteikia pastatams papildomą vertę ir suteikia pranašumą rinkoje.

„Daugeliui Lietuvoje statomų A ir B klasės verslo centrų šiandien siekiama suteikti BREEAM sertifikatus. Premium verslo centrų segmente jie tampa savotišku standartu. Tai neturėtų stebinti, nes šie sertifikatai yra pripažįstami visame pasaulyje, o juos turintis nekilnojamas turtas yra paklausesnis ir likvidesnis“, – pranešime spaudai sako nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovės „Newsec“ Statybų projektų valdymo grupės vadovas Tadas Grinevičius.

Anot T. Grinevičiaus, įsikurti pastatuose, turinčiuose BREEAM tvarumo sertifikatus, dažnai yra ypač svarbu tarptautinėms kompanijoms, o taip pat įmonėms, kurios siekia atitikti ESG (angl. Enviromental, Social, Governance) kriterijus. Eksperto teigimu, tvarumo sertifikatus turintiems pastatams įsigyti neretai suteikiamos ir palankesnės finansavimo sąlygos. Pagaliau, svarbios ir pačios pastato savybės, kurias užtiktina BREEAM bei kiti panašūs standartai – efektyvus energijos naudojimas, taupumas, patalpose palaikomas žmonėms palankus mikroklimatas ir pan.

Siekia didesnio tvarumo ir efektyvumo

BREEAM sertifikatų vertę mato ir tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“. Jos vadovo Kęstučio Vanago teigimu, tvarumo sertifikatai pastatams suteikia papildomą vertę, kurios ieško daugelis nekilnojamojo turto pirkėjų ir nuomininkų. Visus naujus biurų pastatus bendrovė stato pagal BREEAM standartą.

„Tvarumo sertifikatus turinčius pastatus nuomininkai vertina tiek dėl aplinkosauginių savybių, tiek dėl ekonomiškumo ir geresnių galimybių juose užtikrinti darbuotojų gerovę. Šie sertifikatai taip pat liudija patikimą statybą, skaidrumą ir ekologinį sąmoningumą. Visi šie aspektai yra itin svarbūs ir mūsų pačių veikloje. Taikome pažangiausius statybų metodus, skaičiuojame įgyvendinamų projektų CO2 emisiją ir siekiame ją sumažinti, atsižvelgiame į geriausias pasaulines statybų patirtis. Tai suteikia galimybę užtikrinti BREEAM standartų atitikimą ir pastatyti išties šiuolaikiškus pastatus“, – sako K. Vanagas.


Sertifikato svarba turėtų tik didėti

BREEAM standartas padeda kilstelėti pastatų kokybės kartelę į naują lygį ir statyti žmonėms bei aplinkai draugiškesnius pastatus. Tai suteikia progą pasitempti ir tobulėti vystytojams, kurie norėdami pastatams suteikti sertifikatus privalo didesnį dėmesį skirti tvarumui, taikyti pažangesnius statybų metodus ir inžinerinius sprendimus. „Valstybėms ir verslams išsikeliant vis ambicingesnius tvarumo tikslus tokių sertifikatų kaip BREEAM reikšmė turėtų tik didėti“, – įsitikinęs K. Vanagas.