Pelės

Nuo stalo nubyrėję trupiniai ir maisto likučiai vilioja peles. Pasitaiko net atvejų, kai graužikai sukelia trumpąjį jungimą nugrauždami kalėdinių lempučių girliandas, kitų elektrinių papuošimų laidus, kas gali sukelti gaisrą. Be to, pelės perneša įvairių ligų sukėlėjus, kurie per pelių ar žiurkių paliekamas išmatas, seiles, šlapimą, ar valgant apkrėstus vaisius, daržoves ar kt. gali patekti į žmogaus organizmą.

„Gyventojams, kurių namuose anksčiau buvo pastebėti graužikai ar jų buvimo požymiai, rekomenduojame atkreipti dėmesį, kuo puošia eglutes. Pelės – puikios alpinistės, pasiekti kabantį sausainį ar saldainį – menkas iššūkis. Taip pat labai svarbu nepalikti maisto ant stalo. Patikimiausias būdas užkirsti kelią pelėms – užsandarinti įėjimo taškus, palaikyti švarą patalpose ir aplink“, – kalba kenkėjų kontrolės ekspertas Liutauras Grigaliūnas.

Dovanų pakavimo priemonės pelėms – puiki lizdų statybos medžiaga, todėl panaudotus, nereikalingus popierius ir kitas priemones patariama išmesti, o likusias sandariai uždaryti iki kitų švenčių.

Laboratorinės pelės

Tarakonai

Žiemą aktyvūs išlieka ir tarakonai, į patalpas patenkantys per kanalizacijos ar ventiliacijos angas, pro nesandarias duris, plyšius sienose ar elektros lizdus. Kenkėjų kontrolės ekspertai ne kartą susidūrė su atvejais, kai tarakonai į namus patenka ir su dovanomis.

„Tarakonai be vandens ir maisto gali išgyventi net kelias savaites, todėl teko girdėti istorijų, kai atidarę dovanų dėžės, gyventojai išvydo gana aktyvių ūsuotųjų kenkėjų. Tarakonai mėgsta tamsą, be vargo geba įlįsti į įvairių prietaisų vidų: radijo, televizoriaus, kolonėlės ar kt. Todėl gautas dovanas, ypač iš svetur, reikėtų gerai apžiūrėti“, – pataria ekspertas.

Švara, patekimo kelių į patalpas panaikinimas ir sandariai laikomas maistas yra trys svarbiausi prevencijos faktoriai, galintys užtikrinti apsaugą nuo tarakonų. Prieš išvykstant lankyti artimųjų ar atostogų reikėtų kruopščiai išsivalyti namus, nepalikti maisto ant stalo, išnešti šiukšles, šiukšliadėžes laikyti sandariai uždarytas, palikti patalpų vėdinimą.

Faraoninės skuzdėlės

Dar vieni „šventiniai“ kenkėjai – faraoninės skruzdėlės. Jos pirmenybę teikia daugiau baltyminiams produktams, tačiau ėda ir kitokį žmogaus namuose randamą maistą. Paprastai jos įsikuria sunkiai pasiekiamose vietose aplink kanalizacijos vamzdžius, sienose, tarp grindjuosčių, plytelių, virtuvėje, todėl jas būna sunku rasti, nors pavienės darbininkės ir šmirinėja po patalpas.

„Visaėdes faraonines skruzdėles vilioja įvairiose vietose randami maisto likučiai. Tam, kad skruzdėlės būtų sunaikintos, specialistai pirmiausiai atlieka inspekciją, kurios metu nustato populiacijos dydį ir kitus požymius. Svarbu panaikinti visus lengvai pasiekimus maisto šaltinius, laikyti, švaros, sandariai uždaryti šiukšles. Faraoninės skruzdėlės gali platinti patogeninius mikroorganizmus, pavojingus žmogaus sveikatai“, – atkreipia dėmesį L. Grigaliūnas. Jei turime šių gyvių, vistiek teks imtis cheminiu primeonių.

Kenkėjų kontrolės ekspertai pataria, kad geriausias kovos su kenkėjais būdas – prevencija. Svarbu iš anksto užtaisyti plyšius langų rėmuose, sienose, grindyse, nelaikyti šiukšlių bei maisto likučių atvirai. Šių žingsnių svarbu laikytis ypač tiems, kas jau yra susidūrę su kenkėjais namuose.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją