Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) dieną neskundžiama nutartimi atmetė įmonės skundą.

„Kolegija pritaria pirmosios instancijos teismo išvadoms, kad savavališkos statybos aktas ir privalomasis nurodymas pašalinti jos padarinius yra susiję su pareiškėjo, kaip statinio savininko, civilinių teisių ribojimais, todėl ginčas administraciniame teisme negali būti nagrinėjamas. Statybos patikrinimo aktas, privalomasis nurodymas nevykdyti statybos darbų bei neišduoti pažymos yra administracinio teisinio pobūdžio, tačiau reikalavimas juos panaikinti nėra dominuojantis. Visi byloje pareikšti reikalavimai yra tarpusavyje susiję, juos išskirti į atskiras bylas netikslinga, todėl jų pagrįstumas turi būti sprendžiamas bendrosios kompetencijos teisme“, - rašoma LVAT nutartyje.

Teismas paliko galioti birželio pabaigoje Vilniaus apygardos administracinio teismo priimtą sprendimą, kuriuo atsisakyta priimti „Misionierių namų“ skundą.

Teisme „Misionierių namai“ siekė, kad būtų panaikinti Statybos inspekcijos gegužę ir birželį surašyti statybos patikrinimo, savavališkos statybos aktai, nurodymai pašalinti savavališkos statybos padarinius, sustabdyti statybas ir sprendimas neišduoti pažymos apie statinio statybą be nukrypimų nuo projekto sprendinių.

Tuo tarpu rugpjūčio pabaigoje ir rugsėjo pradžioje Vilniaus miesto apylinkės teismas nusprendė, kad greta buvusio Misionierių vienuolyno plėtojamo prestižinių būstų projekto statyba gali būti tęsiama - buvo atmesti Statybų inspekcijos bei Generalinės prokuratūros prašymai taikyti laikinąsias apsaugos priemones. Prokurorai šį sprendimą yra apskundę.

Valstybinė kultūros paveldo komisija birželį kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl projekto teisėtumo. Komisijos teigimu, Kultūros paveldo departamento parengtas Misionierių vienuolyno statinių ansamblio specialusis paveldosaugos planas sudarė sąlygas plėtoti statybas Vilniaus istorinio centro - UNESCO Pasaulio paveldo vietovės – teritorijoje.

Generalinė prokuratūra birželio viduryje kreipėsi į Vilniaus miesto apylinkės teismą, o rugpjūčio pabaigoje Statybos inspekcija pranešė baigusi tyrimą ir nustačiusi, kad statybos leidimas projektui sostinės senamiestyje išduotas neteisėtai ir paprašiusi teismo Generalinės prokuratūros inicijuotoje byloje statybas sklype Subačiaus g. 20 stabdyti. Inspekcija byloje iki šiol dalyvavusi trečiuoju asmeniu, siekia tapti ieškove.

Ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo derinant „Misionierių sodų" projektą yra pradėjusi Specialiųjų tyrimų tarnyba. Į ją kreipėsi Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, kuriai kilo įtarimų dėl vystytojų naudai inspekcijos Vilniaus departamente priimtų sprendimų.

„Misionierių namai" sostinės Subačiaus gatvėje iki 2019 metų pabaigos planuoja rekonstruoti 9,5 tūkst. kvadratinių metrų ploto statinius ir įrengti ten apie 100 butų. Plėtojant projektą numatyta 1978 metais statytą ligoninę rekonstruoti į atskirus namų komplekso korpusus, vietoje slėptuvės suformuoti viešąją erdvę. Taip pat ketinama rekonstruoti Vaikelio Jėzaus prieglaudos korpusą.

Buvusios ligoninės pastatus su 1 hektaro ploto valstybinės žemės nuomos teise „Misionierių namai" iš sostinės savivaldybės įsigijo 2007 metais už beveik 16 mln. eurų.

Portalo 15min.lt duomenimis, bendrovę „Misionierių namai" per Kipre registruotą kompaniją „HJKM Holdings Limited“ valdo Gruzijos verslininkas Romanas Pipia.