Karantinas, apribotos galimybės išvykti atostogų į kitas valstybes privertė lietuvius prisiminti ir iš naujo pamėgti Lietuvos pajūrį. Tie, kurie turėjo daugiau santaupų, nusprendė investuoti į NT pajūryje. Beje, tokių investuotojų pernai buvo rekordiškai daug, kaip ir parduoto NT iš naujo gimusioje Palangoje. Kaip „Delfi“ anksčiau sakė NT brokeris Palangoje Ignas Tiškus, žmonės pirko bet ką ir už bet kiek.

Šiandien NT bendrovės „Ober-Haus“ Klaipėdos regiono vadovas Aurimas Petrikas sako, kad tokia paklausa lėmė ir NT kainų Palangoje kilimą.

„Palangoje NT kainos buvo maždaug 2.000 Eur/kv.m, dabar kai kur kainos siekia 3500 Eur/kv.m , o vieni iš brangesnių turtų muša net 5000 Eur/kv.m ribą“, – kainas vardija pašnekovas ir priduria, kad dabar jos praktiškai pasiekė būstų kainas, dar prieš pandemiją buvusias Neringoje, kitame ne tik lietuvių, bet ir užsienio turistų pamėgtame kurorte.

Palanga šeštadienį
Foto: Mindaugas Milinis

Lietuviai Kunigiškes atrado iš naujo

Tie, kurie jau prarado viltį įsigyti būstą pajūryje, neturėtų nuleisti rankų. Vakarų Lietuvoje yra vietų, kuriose NT vis dar įperkamas ne tik patiems turtingiausiems, tačiau yra tam tikrų sąlygų, kurios poilsiautojams gali nepatikti.

Praeitų metų vasarą vis dažniau buvo galima išgirsti Kunigiškių, netoli Palangos esančios vietovės, pavadinimą. Važiuodami atostogauti į Kunigiškes, lietuviai visuomet tikėjosi ramybės, gamtos ir vienumos, tačiau, atrodo, tokie laikai baigėsi. Dar visai neseniai viešojoje erdvėje ir vėl skambėjo Kunigiškių pavadinimas, kai buvo kalbama, kad pramogų pasaulio atstovai ketina arba jau yra įsigiję ten kotedžų, o „Delfi būstui“ apie plėtrą šioje vietovėje pasakojusi skaitytoja teigė, jog pastaruoju metu ramybės čia nė su žiburiu nerasime.

Išties, šiuo metu Kunigiškės intensyviai vystomos. Pasak „Ober-Haus“ Klaipėdos regiono vadovo A. Petriko, naujos statybos Kunigiškėse prasidėjo 2015–2016 metais.

„Tuomet imta vystyti pirmąją juostą iš trijų esančių. Lygiagrečiai jūros. Šiuo metu jau įpusėta statyti ir antroji juosta. Viskas prasidėjo nuo kelių namukų, paskui pradėjo statyti kotedžus, dabar jau turime ir butų. Greitu laiku statybos ten tikrai nesibaigs“, – pažymi pašnekovas.

Kunigiškės
Foto: Mindaugas Milinis

Tačiau, nepaisant to, kad ramybės kampelis virto statybviete, ši vietovė, pasak eksperto, yra itin perspektyvi ne tik ieškantiems būsto pajūryje, bet ir investuotojams. Anksčiau, 2015 metais, ką tik Lietuvoje įvedus eurą, NT kainos Kunigiškėse buvo apie 700–800 Eur/kv. m, o dabar jos pakilusios iki 2200 Eur/kv. m. Tačiau kainos net perpus mažesnės nei Palangoje, ją nuo Kunigiškių skiria vos apie 15 km.

„Laisvos teritorijos ten yra. Ir panašu, kad ten bus atskira gyvenvietė, kaip ir Šventoji. Turės ji perspektyvų savo pavadinimą, jeigu tik susitvarkys infrastruktūrą, bus kokia vaistinė, poliklinika ar pan. Nes kavinių, parduotuvių jau yra, žmonėms tarsi leidžiama pasilikti ir gyventi toje vietoje, bet reikėtų labiau išvystyti infrastruktūrą. Taigi panašu, kad Kunigiškės greitu laiku ramybės nesulauks“, – sako A. Petrikas.

Jis tęsia, kad šiuo metu NT Kunigiškėse domisi jaunos, pasiturinčios šeimos. Dažniausiai tai yra jų antras būstas asmeninėms reikmėms, poilsiui ir, žinoma, nuomai.

„Didžioji dalis pirkėjų ten perka antrąjį būstą investicijai. Turime netgi tokių klientų, kurie perka po du objektus, – vieną pasilieka sau, kitą nuomoja. Gyventojų iš Palangos ten labai mažai, daugiausia yra jaunos, pasiturinčios šeimos iš Vilniaus, Kauno, Šiaulių. Būstas perkamas lyg ir sau, bet žmonės neturi tiek laisvo laiko, kad ten ilgai būtų, tai laisvu laiku jį nuomoja“, – pažymi pašnekovas.

Palanga šeštadienį
Foto: Mindaugas Milinis

Vertinant dabartinę NT paklausą ne tik Palangoje, bet ir aplink ją, pavyzdžiui, Kunigiškėse, pasak A. Petriko, būstų kainos šioje vietovėje gali drastiškai šoktelti jau per kelerius metus ar net mažiau: „Matau, kad perspektyva labai didelė ir greita. Per metus ar pusantrų, esant tokiems pirkimo tempams Palangoje, pasieksime 3000–4000 Eur/kv. m ir Kunigiškėse. Manau, kad NT čia yra gera perspektyva ne tik tiems, kurie perką turtą nuomai, bet ir spekuliantams, perkantiems ir parduodantiems. Nes kainos kyla labai drastiškai ir greitai.“

Taigi įpirkti būstą pajūryje dar galima, tačiau teks susitaikyti, kad artimiausiu metu kaimynystėje veikiausiai vyks statybos.

Vietiniai kraustosi į rajoną

Esant tokioms NT kainoms, kyla klausimas, kur nuosavą būstą renkasi patys pajūrio gyventojai. Pasak A. Petriko, Klaipėdos gyventojai dažniau renkasi gyventi nuosavuose namuose, Klaipėdos rajone, arba kraustosi į naujos statybos butus, tačiau jų, anot pašnekovo, Klaipėdoje yra itin mažai. Paklausa didesnė už pasiūlą.

„Vietiniai gyventojai bėga iš pietinio rajono, tų senos statybos daugiabučių. Kraustosi į Klaipėdos rajoną, į nuosavus mažus namus. Arba į šiaurinę miesto dalį, kur yra miškas. Vietiniai žmonės bando pasigerinti gyvenimo sąlygas – bėga iš senų daugiabučių, miegamųjų rajonų ten, kur daugiau privatumo, kur kokybiškesni, naujesni būstai kitame rajone. Ko pasigendame Klaipėdoje, tai daugiau projektų, daugiau daugiabučių. Paklausa yra didelė, bet vystytojai vangiai investuoja“, – pabrėžia pašnekovas.

Anot A. Petriko, nuo didelių NT kainų nepavyko pabėgti ir klaipėdiškiams. Čia jos ne tik pavijo prieškrizinį lygį, bet ir gerokai jį pralenkė. Dabar Klaipėdoje, Klaipėdos rajone būstas kainuoja daugiau, nei kainavo 2008 metais prieš krizę, sprogstant NT kainų burbului.

Vietos, kur būtų galima vystyti ir daugiabučių, ir nuosavų namų kvartalus, Klaipėdos apylinkėse tikrai yra. Pašnekovo teigimu, kalbant apie nuosavų namų kvartalų statybą, didelė perspektyva matoma Nemirsetoje, Karklėje.

Sklypo kainos netoli Klaipėdos svyruoja nuo 2500 iki 3500 Eur/a, Klaipėdos miesto ribose – apie 5000 Eur/a ir daugiau, jeigu paskirtis gyvenamoji, o jeigu sklypas yra žemės ūkio paskirties, kainos būna apie 5000-6000 Eur/ha.