NT rinka kol kas nestoja

NT bendrovės „Bonava Lietuva“ vadovas Remigijus Pleteras pranešime teigia, jog jau mėnesį trunkantis karantinas Lietuvoje NT rinkai kol kas nespėjo atsiliepti skaudžiai, mat daugelis bendrovių turi pakankamai rezervo išgyventi bent vieną ar kelis mėnesius. Jo teigimu, taip pat negalima sakyti, kad pardavimai smuko drastiškai.

„Jei karantinas tęstųsi ilgiau nei vieną metų ketvirtį, žinoma, situacija gali kisti dramatiškai, tačiau šiuo metu nėra prielaidų teigti, kad NT rinka yra tarp labiausiai kenčiančių“, – tikina NT ekspertas.

R. Pletero teigimu, tai lemia kelios priežastys: „Pirma, solidžios įmonės turi pakankamai resursų, kad galėtų išgyventi vieną ar kelis mėnesius nedarant didelių pardavimų. Antra, statybos nėra ryškiai paveiktos karantino – darbuotojai dirba lauke. Tai yra leidžiama, todėl projektai nestoja, o namai kyla. Trečia, tie, kas jau spėjo nusižiūrėti sau būstą, bando kuo skubiau susitvarkyti paskolą su banku, nes baiminasi, kad ateityje dėl kasdien griežtėjančių sąlygų jos negaus. Juk jau seniai žinoma, kad ekonominės būsto paskolos Vilniuje įmoka dažniausiai būna mažesnė nei nuomos, tad daugelis susimąsto, ar nereikėtų skubiau įsigyti nuosavo būsto“, – sako ekspertas.

Jis pažymi, kad reikia pripažinti ir faktą, jog naujus būstus dažniausiai perka jaunesnio arba vidutinio amžiaus žmonės, dar vadinami „interneto karta“. Jiems priimti sprendimą dažnai užtenka ir paveikslėlio internete, net ir kalbant apie NT pirkimą.

Nuomos rinka palankesnė nuomininkams

R. Pleteras aiškina, kad kita vertus, didesni pokyčiai matomi būsto nuomos rinkoje. Pirmiausia dėl to, kad dėl sudėtingos padėties šalyje daugelis studentų jau paliko sostinę ir tai padarė anksčiau nei savininkai dažniausiai planuoja – gegužės-birželio mėnesiais. Pasak eksperto, tai yra pagrindinė priežastis, kodėl būsto nuomos rinkoje atsirado tarytum „skylė“.

„Paskelbtas karantinas ir ugdymo persikėlimas į virtualią erdvę lėmė tai, kad Vilniaus mieste besinuomojančių būstą studentų liko nedaug. Didžioji dalis jų grįžo į tėvų namus šalies regionuose. Kadangi karantino terminai dar nėra aiškūs, o numatoma mokslo metų pradžia pasislinko iki rugsėjo vidurio – daugelis ryžtasi nutraukti nuomos sutartį ir būstus palikti tuščius,“ – aiškina R. Pleteras.

Pasak NT eksperto, jei koronaviruso plitimo pavojus išliks ir vasarą, yra tikėtina, kad nuomininkų gretos ženkliai sumažės, o daugelis būstų taip ir liks neišnuomoti: „Studentų išvykimas ne tik iš Vilniaus, bet ir iš kitų didžiųjų miestų išaugins ekonominės klasės būstų nuomos pasiūlą, o kaina – kris“, – įžvalgomis dalijasi R. Pleteras.

Greito atsigavimo nemato

Tačiau NT analitikai skaičiuoja, kad koronaviruso sukrėsta pasaulio ekonomika stipriai atsispindės ir NT rinkoje. VŠĮ „Realdata“ vadovas, NT analitikas Arnoldas Antanavičius „Delfi Būstas“ sakė, kad stebint gyventojų nuotaikas ir ekonominę situaciją galima matyti, jog NT rinkai, kaip ir daugeliui kitų segmentų, bus sunkūs laikai. Pasak jo, auga nedarbas, žmonių pajamos krenta, bankai griežtina skolinimą – ženklai, kurie turi įtakos NT rinkai.

„Rinkos nuotaika yra pakankamai slogi, nors daug kas tikisi, kad reikalai pajudės po mėnesio, gal ir taip, bet reikia nepamiršti, kad, pavyzdžiui, trumpalaikės nuomos segmentas tikriausiai greitai neatsigaus, nemažai trumpalaikės nuomos objektų jau yra ilgalaikės nuomos NT, nuomos kainos taip pat krenta. <...> Greito atsigavimo aš nematyčiau, nes po tokio smūgio, kurį gavo ekonomika, sunku atsistoti“, – aiškina NT ekspertas ir priduria, kad paskutines dvi kovo mėnesio savaitę, kai Lietuvoje buvo paskelbtas karantinas, kai kurių vystytojų pardavimų kreivė buvo neigiama – gyventojai atšaukė anksčiau sudarytus sandorius.