Alternatyva nuosavam būstui?

„Vakarų Europoje, Skandinavijoje ar JAV sutelktinis finansavimas – ne naujiena ir netgi tampa alternatyva banko teikiamoms paskoloms, tačiau lietuviai dar yra konservatyvūs, jiems reikia daugiau laiko norint įsileisti naujoves, – pranešime spaudai teigia Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) vadovas Mindaugas Statulevičius. – Vis dėlto manau, kad netolimoje ateityje šis investavimo būdas turi prielaidų tapti šaltiniu, pritraukiančiu žmonių kapitalą projektų vystymui.“

Pasak M. Statulevičiaus, lietuvius kiek gąsdina nežinomybė, jie baiminasi, jog patikėję pinigus kitiems asmenims, kurie juos investuoja į galimai rizikingus projektus, gali jų netekti bankrutavus įmonei ar nepasiteisinus projektui. Pasak jo, Lietuvos bankas griežtai prižiūri sutelktinio investavimo platformas ir reguliuoja jų veiklą, tad valstybės pripažinimas tampa svarbiu argumentu pasiryžusiems investuoti. Patys platformų įkūrėjai taip pat suinteresuoti siūlyti tik tuos projektus, kurie atitinka iškeltus griežtus reikalavimus bei yra patikimi.

M. Statulevičiaus teigimu, apie sutelktinio finansavimo įtaką NT rinkai spręsti dar anksti, tačiau Vakarų Europos ir Skandinavijos pavyzdys rodo, kad netolimoje ateityje gali pasikeisti ir Lietuvos NT sektorius. Tikėtina, kad į pokyčius gali tekti reaguoti ir bankams, kurie kol kas neįžvelgia realios grėsmės.

Mindaugas Statulevičius

Investavimas į NT – ne tik nuosavas būstas

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, praėjusiais metais būsto kainos Lietuvoje augo 8,9 proc. – tai sparčiausias augimo tempas nuo laikotarpio prieš krizę, vyravusio prieš dešimtmetį, kai tempas siekė 9 proc. Didėjančios įsigijimo ir nuomos kainos verslius lietuvius skatina būstus įsigyti kaip investiciją ir juos nuomoti. Tačiau taip pat mažina galimybes įsilieti į rinką smulkesniems investuotojams.

„Kaip rodo tyrimas, nemažai žmonių investuotų į NT, jeigu turėtų tam pakankamai pinigų, tačiau svarbu suprasti, kad investavimas nebūtinai reiškia patalpų įsigijimą ir nuomą, – sako NT ekspertė ir sutelktinio finansavimo įmonės „Profitus“ įkūrėja bei valdybos pirmininkė Viktorija Vanagė. – Nors nekilnojamojo turto objekto pirkimas žmonėms atrodo patikimiausias būdas investicijoms, visgi jam reikia nemažo pradinio kapitalo, o grąžos gali tekti palaukti.“

V. Vanagės teigimu, po truputį keičiasi investavimo galimybės ir pačių investuotojų paveikslas. Anksčiau tipinis investuotojo įvaizdis visuomenei siejosi su stambiu verslininku, generuojančiu dideles pajamas ir valdančiu nekilnojamojo turto objektus, o dabar prisidėti prie NT objekto finansavimo gali kone kiekvienas, kišenėje turintis atliekamų bent 50–100 Eur. Anot ekspertės, sutelktinio finansavimo platformos suteikia galimybę bet kam, net ir neturinčiam daug žinių apie NT rinką, tapti investuotoju.