Tam, kad būtų lengviau priimti sprendimus renkantis baldines medžiagas, „Blank Page“ akademija organizuotame seminare „Baldinės medžiagos“ pristatė skirtingų sričių specialistų įžvalgas ir patarimus, padėsiančius lengviau suprasti, kokiais kriterijais remiantis reikėtų rinktis medžiagas savo kietiesiems baldams.

Interjero studijos „Blank Page“ dizainerė Rūta Bužinskaitė sako, kad bene daugiausiai klausimų ji sulaukia dėl stalviršių pasirinkimo. Ji pažymi, kad stalviršis virtuvėje, nepriklausomai nuo to, ar gaminate daug, ar mažai, vis tiek yra intensyviausiai naudojama baldo dalis. Todėl jo pasirinkimą turėtų lemti ne tendencijos ir mados, o labai konkretūs gyventojų poreikiai.

„Dirbant su interjero projektais dažnai dizainerei tenka susidurti su klientais, kurie apie virtuvės stalviršių pasirinkimo spektrą net nenumano. Svarbiausia yra išsiaiškinti kliento poreikį, pomėgius ir įpročius ir tai įvertinus pasiūlyti geriausius sprendimus“, – sako interjero dizainerė.

Ji pateikia pagrindinę informaciją apie stalviršių rūšis ir skirtumus.

Svarbūs kriterijai, renkantis stalviršius:

  • Naudojimo ypatumai/intensyvumas (praktinė naudojimo pusė);
  • Estetikos ypatumai (stiliaus galimybės);
  • Konstrukciniai ypatumai (gamybinės galimybės);
  • Kaina.

Laminuotas medžio drožlių plokštės (LMDP) stalviršis

Žaliavinė medžiaga – medžio drožlių plokštė, kuri gali būti pastiprinama vidutinio tankumo medžio plaušo plokšte (priklausomai nuo gamintojo gali skirtis), dengiama apsauginiu aukšto slėgio laminato sluoksniu (HPL), kuris tarnauja ir kaip apsauga ir kaip dekoro elementas, duodantis bendrą produkto vaizdą (raštą, tekstūrą, faktūrą).

Šis stalviršio tipas atsparus drėgmei, karščiui, šalčiui, mechaniniams pažeidimams, buitinėms valymo priemonėms, trinčiai. Atkreipkite dėmesį! Jeigu yra pažeidžiamas giliai, iki žaliavinės plokštės, negali būti atnaujintas ar užtaisytas, ir pažeistoje vietoje gavęs drėgmės gali „išsipūsti“.

Galimi skirtingi briaunų tipai ir stalviršio storiai:

  • 36-40 mm apvalinta briauna;
  • 36-40 mm. statmena briauna;
  • 16.25 mm statmena briauna.

Dėl produkto savybių virtuvės stalviršius gaminant iš šios medžiagos kriauklės tvirtinimas galimas tik iš viršaus.

Compact HPL stalviršis

Plonas 10mm storio stalviršis, atrodantis itin elegantiškai ir estetiškai.

Tai daugiasluoksnė lakštinė medžiaga, kuriai gauti naudojamas aukštas slėgis ir aukšta temperatūra.

Medžiagos paviršius atsparus drėgmei, kraštutinėms temperatūroms (karščiui, šalčiui), garams, trinčiai,mechaniniams pažeidimams, neįgeria dėmių. Pažeidus paviršių giliai, iki užpildo, užtaisyti nepavyks, tačiau užpildas taip pats atsparus drėgmei, tad keisti detalės nėra būtina.

Baldų dizainas ir gamyba „Juritta Furniture“

Svarbu! Nors medžiaga yra itin tvirta ir pasižymi dideliu tankiu, ji gali reaguoti į aplinkos temperatūros ar drėgmės pokyčius ir trauktis arba plėstis priklausomai nuo dirgiklių. Tai gali lemti vadinamąjį „bangavimą“, kai horizontalus paviršius išsikraipo. Todėl montuojant „Compact HPL“ ypač svarbi baldus montuojančių meistrų kvalifikacija ir montavimo technika.

Medžiagos briaunos nereikia papildomai apsaugoti, ją galima palikti atvirą. Medžiaga tinkama frezavimui, todėl gali būti lengvai formuojamas ir briaunos storis bei forma. Dėl šių savybių virtuvės stalviršius gaminant iš „Compact HPL“ galimas plautuvės tvirtinimas iš apačios.

Interjero ir baldų dizainas „Devyni architektai“

Lietas, dirbtinio akmens stalviršis

Dirbtinio, lieto akmens kompozitas susideda iš 60 – 70 proc. aliuminio trihidrato (ATH) (natūralūs
mineralai) kaip medžiagos užpildo bei 30 – 40 proc. poly-metyl-met-akrilato (PMMA) (akrilo derva) kaip medžiagos rišiklio. Šių dviejų medžiagų santykis lemia medžiagos tvirtumo lygį.

Šis stalviršio tipas tvirtas, vienalytės medžiagos, beporiu paviršiumi. Medžiaga atspari drėgmei.

Svarbu! Medžiaga neatspari mechaniniams įbrėžimams, karščiui, šalčiui, temperatūrų pokyčiams, abrazyvams, kalkėms. Tačiau medžiagos paviršių galima „šlifuoti“, atnaujinti, esant poreikiui.

Medžiagos vienalytiškumas leidžia formuoti kreivalinijinių formų paviršius, kuriuose specialių klijų dėka nebus matomos jungimo siūlės.

Galimi keli plautuvės montavimo variantai: plautuvė vientisai gaminama iš tos pačios medžiagos; plautuvė tvirtinama iš apačios; plautuvė tvirtinama iš viršaus.

Medžiagos savybės leidžia paviršiuje atlikti frezavimus, formuoti drenažą, ertmes aksesuarams, iš tos pačios medžiagos formuoti sieneles bei lentynėles be papildomų sujungimų.

Corian gamintojo archyvas

Porceliano keramika/aglomeruoti dirbtiniai akmenys/kvarco plokštės

Tai skirtingi, alternatyvūs stalviršių sprendimai, sukurti bandant patenkinti dažniausiai pasitaikančius vartotojų poreikius ir universaliai apjungti daugumą kriterijų, pagal kuriuos renkamasi stalviršio medžiaga. Pradėti kurti siekiant surasti atmainą natūralių akmenų stalviršiams, kurie priklausomai nuo skirtingos rūšies, tačiau gali pasižymėti porėtumu (tai reiškia įgeriamumą ir lengvai besifirmuojančias dėmes), mažu atsparumu mechaniniams pažeidimams, aukšta kainų klase. Dažnai šie alternatyvūs sprendimai skiriasi savo gamybos technologijomis ir medžiagų sudedamosiomis dalimis bei jų santykiu. Tačiau visuomet jiems gaminti naudojama dalis natūralių sudedamųjų medžiagų, pigmentuojamų ir rišamų tarpusavyje. Natūralių ir sintetinių sudedamųjų dalių santykis lemia produkto savybes. Tačiau visas šias pozicijas jungia keletas bendrų savybių:

Dažniausiai pasižymi neporėtumu, taigi neįgeria dėmių, antibakterinėmis savybėmis, ypatingu atsparumu trinčiai ir mechaniniams pažeidimams, karščiui bei UV poveikiui.

Galimi keli plautuvės montavimo variantai: plautuvė vientisai gaminama iš tos pačios medžiagos; plautuvė tvirtinama iš apačios; plautuvė tvirtinama iš viršaus.

Atkreipkite dėmesį! Pasižymi antibakterinėmis savybėmis ( nesukuria terpės bakterijoms veistis), gali saugiai liestis su maistu.

Paviršius itin atsparus šveitimui, įbrėžimams ir giluminiams pažeidimams, cheminėms medžiagoms, dezinfekavimo priemonėms ir plovikliams, karščiui, šalčiui.

Kainų klasė dažniausiai žemesnė negu natūralaus akmens.

OttocentoLapitec gamintojo archyvas

Klausimai, kuriuos turite sau užduoti, jei renkatės baldus

Norint išsirinkti sau tinkamus baldus, gerai žinoti jų gamybos procesą. Apie tai seminare papasakojo UAB „Virūna“ ekspertai. Pirmiausia, anot jų, reikia atsakyti sau į kelis klausimus.

1. Ar Jums reikalingas interjero dizaineris/architektas? Ar projektuojatės vieną baldą, kur aiškiai suprantate savo poreikius, žinote, iš kokių medžiagų norėsite jį gaminti ir matote tikslią viziją, kaip jis turės atrodyti? Tuomet tikriausiai galite keliauti tiesiai pas baldų gamintoją ir derinti projektą su juo. Tačiau, jeigu reikalingas didelis projektas, kurio vizija nėra visiškai aiški, reikalingi kompleksiniai estetikos ir technologiniai sprendimai, paklauskite savęs, ar patys savarankiškai gvildendami tokį projektą ne per daug rizikuojate? Ar turite tam pakankamai kompetencijos, o svarbiausia – laiko?

2. Koks baldas ar sprendimas reikalingas? Reikalinga tik funkcija ar ir dizaino sprendimas, galbūt akcentinis baldas? Šie variantai pareikalaus skirtingai laiko ir piniginių resursų.

3. Kiek galite skirti savo laiko projekto įgyvendinimui? Derinant projektą su gamintoju naudojamas ne tik gamintojo, bet ir jūsų laikas, procesai užtrunka. Todėl turite nuspręsti, ar pats norėsite sėsti prie stalo ilgiems aptarimams su gamintojais.

4. Kiek planuojate naudotis perkamais, ar užsakomais baldais? Nuo to priklausys, kiek verta į juos investuoti. Svarbu gerai tai įvertinti ir sprendimus optimizuoti.

5. Kokio dydžio biudžetą galite skirti? Iš karto nusistatykite savo biudžeto ribas, tai leis kryptingai rinktis sprendimus nepervertinant savo galimybių ir sutaupant daug laiko. Pradiniame etape įsivardijus biudžetą specialistai gali jums siūlyti geriausius sprendimus,

Patarimas: Rinkdamiesi gamintoją, jokių būdu nelyginkite skirtingų pasiūlymų tik pagal galutinę kainos eilutę. Toks pasirinkimas galimas tik tuomet, jeigu gamintojus rinksitės turėdami tikslią užduotį – detalų projektą, kuriame aiškiai nustatyta baldo sandara, parinktos konkrečios medžiagos.

Reikėtų pastebėti, kad yra ne tik skirtingi medžiagų, baldo sudėtingumo, bet ir skirtingi gamintojų tipai. Skiriasi jų sąnaudos, pavyzdžiui, išlaidos, skiriamos baldų projektavimui, gamybai, priežiūros procesams. Todėl nenustebkite, jei ir detalizuotų brėžinių pasiūlymai gali skirtis dešimtimis procentų.

Kokių baldinių plokščių yra ir kuo jos skiriasi, skaitykite ČIA. Jeigu norite peržiūrėti visą „Blank Page“ akademijos seminarą apie baldines plokštes, jį rasite ČIA.

„Blank Page“ Akademijos nemokamų edukacinių seminarų – mokymų tikslas yra kilstelėti interjero dizainą ir namų įsirengimo procesus į aukštesnį lygį. Kam to reikia? Kad atsirastų dialogas tarp specialistų ir užsakovų, visos pusės galėtų susišnekėti ta pačia kalba. Kad atsirastų daugiau objektyvumo renkantis sprendimus, geriausius savo srities specialistus, ekspertus, kurių patirtys gali apsaugoti nuo nenumatytų klaidų. Artimiausias seminaras planuojamas apie baldų aksesuarus ir furnitūrą. Jis bus gruodžio 1 dieną, o daugiau informacijos rasite ČIA.