Indaplove namie naudojasi tik 46 proc. gyventojų


„Sparčiai vystantis elektronikos technologijoms, sukuriama vis daugiau ir vis naujų buities prietaisų, padedančių taupyti laiką arba energijos išteklius. Vienas tokių yra indaplovė. Deja, kaip parodė naujausias mūsų organizacijos inicijuotas tyrimas, vos daugiau kaip pusė šalies gyventojų turi namuose indaplovę ir tik 46 proc. ja aktyviai naudojasi. Manau, tai iliustruoja ir Lietuvos gyventojų vartojimo lygį, ir iš dalies konservatyvų požiūrį į namų ruošą bei išteklių taupymą“, – pranešime, siųstame žiniasklaidai, sako Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Laura Jurevičienė.

Spalio mėnesį atlikto tyrimo duomenimis, net 28 proc. respondentų nurodė, kad indaplovės neturi dėl to, kad per maža vietos jų virtuvėje. Analogiška dalis apklausos dalyvių teigė, kad indaplovės neįsigyja todėl, kad tai jiems per brangus daiktas. Tik 8 proc. aiškino, kad indaplovė jiems nereikalinga, nes pernelyg retai ruošia maistą namuose, ir dar kiti 8 proc. teigė gyvenantys nuomojamame bute be indaplovės, o investuoti į šį patogumą jiems neapsimoka.
Dar apie 6 proc. prisipažino indaplovę turintys, tačiau jos beveik nenaudojantys, nes susidaro per mažai nešvarių indų.

Chemiją indams plauti gali pakeisti indų plovimas indaplovėje

Plaudamas indus rankomis vienas asmuo sugaišta 230 valandų per metus


Prekybos tinklo „Senukai“ namų elektronikos ekspertų teigimu, plaunant indus rankomis, sunaudojama apie 5 kartus daugiau vandens nei plaunant juos indaplovėje. Toks vandens kiekio skirtumas susidaro todėl, kad plaudami indus rankomis, naudojame nenutrūkstamą vandens srautą, tuo tarpu indaplovė plovimui skirtą vandenį iš vandens tiekimo tinklo paima tik kartą ir naudoja jį net kelis kartus.

Mokslininkai yra suskaičiavę, kad 13 komplektų indų indaplovė išplauna ir išskalauja sunaudojusi 11 litrų vandens, o tą patį kiekį indų plaudami rankomis mes į kanalizaciją išleidžiame nuo 60 iki 80 litrų vandens.

„Senukų“ specialistai taip pat atkreipia dėmesį, kad indus plaunant indaplove, taupomas ne tik vanduo, tačiau ir elektros energija bei, žinoma, laikas. Mokslininkų skaičiavimais, per metus žmogus praleidžia iki 230 valandų plaudamas indus rankomis. Nenuostabu, kad žmonės vis dažniau renkasi indaploves, nes jiems rūpi gamtos ištekliai, energijos sąnaudų taupymas, jie brangina savo laiką. Tobulėjant indaplovių technologijoms, šių prietaisų darbo rezultatai gerokai pranoksta tai, ką galima pasiekti plaunant rankomis. Negana to, indaplovės padeda tausoti indus, nes buvo sukurtos tam, kad tobulai nuplautų visus nešvarumus, nebraižydamos paviršių.

Indų plovimas

Tiesa, „Delfi būstas“ primena, kad indaplovė naudoja ne tik vandenį, bet ir elektros energiją. Apie tai jau ne kartą esame rašę, pavyzdžiui, norint sutaupyti elektros energijos, geriausia indaplove naudotis tik tuomet, kai ji pilna indų. Sutaupysite, jei įjungsite ją ekonominiu (taupančiu ir vandenį, ir elektrą) rėžimu. Jeigu yra galimybė ir jeigu jūsų namuose elektra naktį pigesnė, tokiu paros metu junkite ir indaplovę. Lietuvos energetikos agentūros duomenimis, vieną kilovatvalandę elektros energijos indaplovė suvartoja per maždaug keturias veikimo valandas.

Net 44 proc. respondentų naudojasi pirmąja savo gyvenime indaplove


„Mūsų inicijuotas tyrimas taip pat parodė, kad indaplovės nėra itin nepatvarus ar gendantis prietaisas. Net 44 proc. respondentų teigė, kad tebesinaudoja savo pirmąja gyvenime įsigyta indaplove – nėra jos keitę. Net 39 proc. turėjusių indaplovę ir nutarusių su ja atsisveikinti arba padovanojo, arba pardavė – vadinasi, tai buvo vis dar veikiantis prietaisas. Tai, kad žmonės nevengia perduoti elektronikos į antras rankas ar tokiu pat keliu juos įsigyti – ypač sveikintina atsakingo vartojimo praktika. Tai padeda mažinti elektronikos atliekų kiekius bei prisideda prie tvarumo bei aplinkosaugos tikslų“, – aiškina EPA atstovė.

Vis daugiau žmonių naudojasi patogia stambiagabaritės elektronikos atliekų surinkėjų nemokama paslauga, išvežant nebenaudojamus, nebereikalingus elektronikos prietaisus iš namų. EPA komanda šią paslaugą teikia daugiau kaip 10 metų, tereikia paskambinti telefonu +370 695 55111 arba registruotis www.epa.lt svetainėje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją