Lubų apdailos pasirinkimas yra vienas didžiausių ir reikšmingiausių naujakurių sprendimų. Jų, pasak interjero dizainerės Dovilės Sakevičės, yra tikrai ne vienas. Dažniausiai, dizainerės teigimu, naujakuriai svarsto tarp gipso kartono, įtempiamų, pakabinamų lubų, o kartais paliekamos ir paprasčiausiai betoninės lubos.

„Šiai dienai taip pat galimas kelių lubų apdailos tipų derinimas, tarkime, dalį lubų nuleisti, o gilėjimus papildyti: nudažyti kitos spalvos dažais, pritvirtinti medinius brūselius, veidrodžius, panaudoti tapetus ar palikti tą patį betoną – ribų tikrai nėra! Taip pat skirtingų aukščių lubos gali būti tarsi zonų atskyrimas (tarkime, virtuvė atskirta nuo svetainės)”, – pasakoja D. Sakevičė.

Jos teigimu, dažniausiai žmonės linkę rinktis gipso kartono lubų apdailą. Kodėl? Gipso kartonas mėgstamas dėl tvirtumo ir patvarumo, lygaus paviršiaus, garso izoliacijos, atsparumo drėgmei bei karščiui.

„Didelis gipso kartono privalumas, kad galima paslėpti visas inžinerines sistemas, nes šiai dienai ir individualiuose namuose, kotedžuose, ir butuose įrengtas vėdinimas (išvedžioti rekuperacinės sistemos vamzdžiai) stipriai pažemina lubas, todėl gipso kartonas leidžia „apžaisti“ vamzdžius skirtingais aukščiais ir tam tikrose vietose išlaikyti maksimalų lubų aukštį. Gipso kartonas leidžia įgyvendinti išskirtinius lubų formavimo sprendimus: formuoti nišas užuolaidoms (tuomet karnizas bus nematomas ir pasislėps), paslėpti LED apšvietimą nišose jaukumui kurti, priglaistyti minimalistinio stiliaus šviestuvus ar LED juostas, taip pat norint lengvai tvirtinti tuos pačius medinius brūselius ar tarkim lubų lipdinius (moldingus, būdingus klasikiniam interjerui). Ir nors gipso kartono lubų įrengimas užtrunka ilgiausiai palyginimus su kitais lubų tipais, tačiau, mano nuomone, jos atrodo estetiškiausiai“, – paaiškina interjero dizainerė.

Gipso kartonas ir zonavimas (B. Šileikos nuotr.)

Tiesa, anot D. Sakevičės, praktiškiausios lubos vis tik galėtų būti įtempiamos. Pagrindinės priežastys: atsparumas vandens užliejimui, greitas montavimas ir lengvas valymas.

„Taip pat jos, lyginant su gipso kartono lubomis, yra pigesnis pasirinkimas, ypač kainos skirtumas jaučiamas, kai plotas yra didelis. Įtempiamos lubos yra tinkamos bet kuriam kambariui, todėl drąsiai jas galima įrenginėti visuose namuose“, – priduria pašnekovė ir priduria, kad negalima sakyti, jog kažkurios lubų apdailos pasirinkimas yra nepraktiškas, nes tai yra sunkiai pasiekiama namų vieta ir taip lengvai neišsitepa kaip sienos ar grindys.

„Svarbiausia yra pasirinkti lubas, kurios patiktų ir tiktų visame interjere, nes, kaip ir minėjau, priežiūra jų minimali. Žiūrėčiau labiau iš kitos pusės, tikėtina, kad įdomesnės konstrukcijos, netikėtos spalvos ar tekstūros lubos gali tapti interjero akcentu, kuris vizualiai praplės erdvę, suteiks interjerui autentiškumo ar išbaigtumo įspūdį“, – pažymi interjero dizainerė.

Įtempiamos lubos (B. Šileikos nuotr.)

Anot D. Sakevičės, pavyzdžiui, atvira lubų perdanga – betonas derės ne kiekviename interjere, be to jį reikia atitinkamai apdirbti, nulakuoti tam, kad lubos būtų išraiškingesnės ir įgautų šlapio betono efektą.

„Betonas sukuria lengvo grubumo, urbanistiškumo ir stilingo neužbaigtumo įspūdį. Pritaikyti industrinio stiliaus elementai – šviestuvai ir juodi elektros laidai betoninėse lubose, gali atrodyti išskirtinai ir labai moderniai. Iš kitos pusės, pasirinkus įtempiamas arba gipso kartono dažytas lubas, jos gali būti ir visiškai baltos, lygios, tiesiog būti „savo vietoje“, o įdomaus dizaino šviestuvų pagalba galima papildyti jas ir sukurti išskirtinį dizainą“, – pabrėžia interjero dizainerė.